Rumunia - miejsca związane z Drakulą

Rumunia -  miejsca związane z Drakulą
Źródło zdjęć: © Š dinosmichail/Fotolia.com

Drakula jest nieodłącznym elementem popkulturowego pejzażu Transylwanii. Pierwowzorem książkowego i filmowego hrabiego-wampira był hospodar Wołoszczyzny Wład Palownik. W obliczu masowej turystyki nie może zatem dziwić, że jego postacią posiłkuje się każda rumuńska wioska z kawałkiem muru na wzgórzu. Stąd w Transylwanii wysyp miejsc, które miały być zamkami słynnego hospodara lub innymi miejscami, z którymi rzekomo był związany. Jak odnaleźć się w tym bałaganie? Oto krótki przegląd miejsc związanych z Władem Palownikiem oraz takich, które mają z nim niewiele wspólnego.

Drakula jest nieodłącznym elementem popkulturowego pejzażu malowniczej Transylwanii. Pierwowzorem książkowego i filmowego hrabiego-wampira był hospodar Wołoszczyzny Wład Palownik. W obliczu masowej turystyki nie może zatem dziwić, że jego postacią posiłkuje się każda rumuńska wioska z kawałkiem muru na wzgórzu. Stąd w Rumunii wysyp miejsc, które miały być zamkami słynnego hospodara lub innymi miejscami, z którymi rzekomo był związany. Jak odnaleźć się w tym bałaganie? Oto krótki przegląd miejsc związanych z Władem Palownikiem.

pw/if

Źródło: Mateusz Puszczyński+ www.nawschod.eu

1 / 7

Zamek w Branie

Obraz
© Š Emi Cristea/Fotolia.com

Twierdza w Branie to najbardziej znany i jednocześnie najmniej prawdziwy zamek Drakuli. Okazała budowla nigdy nie była siedzibą Włada Palownika, a swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim powieści Brama Stokera. Co prawda autor nie wskazał jednoznacznie tego miejsca, jako siedziby Drakuli, ale do dziś mylnie za nią uchodzi. Jednak mimo wszystko malownicza gotycka twierdza z pewnością warta jest odwiedzenia.

2 / 7

Curtea Veche

Obraz
© Thinkstock

Curtea Veche, inaczej Stary Dwór, to siedziba hospodarów wołoskich. Mieści się w ścisłym centrum Bukaresztu. Została zbudowana za czasów panowania Włada Palownika, można więc założyć, że książę bywał w tym miejscu. Nie był to jednak nigdy zamek, ale tymczasowa rezydencja, gdyż stolicą i stałą siedzibą władców wołoskich było wówczas Targoviste. Natomiast *Wład Palownik *znacznie rozbudował istniejącą tu XIV-wieczną twierdzę, a udoskonalanie umocnień kontynuowali jego następcy: Mateusz Basarab (1632-54) i Constantin Brancoveanu (1688-1714). Dziś udostępnia się zwiedzającym częściowo zrekonstruowane ruiny.

3 / 7

Zamek w Hunedoarze

Obraz
© www.castelulcorvinilor.ro

Według legendy Jan Hunyady, właściciel zamku w Hunedoarze, właśnie tu miał więzić Włada Palownika. Ten węgierski magnat, nazywany Przeklętym Jankiem, miał przetrzymywać tu Drakulę aż 7 lat. Nazywany najpiękniejszym zamkiem Rumunii został wzniesiony na jednym ze wzgórz masywu Poiana Rusca w Karpatach Południowych.

4 / 7

Cytadela Poenari

Obraz
© Š Mihai Zaharia/Fotolia.com

Cytadela Poenari, w kontrze do wspomnianego wcześniej grodu Bran, często określana jest jako "prawdziwy zamek Drakuli". Legenda głosi, że hrabia zaprosił do siebie na posiłek zdradzieckich bojarów winnych śmierci jego ojca i brata. Nietrudno się domyślić, że do miłej pogawędki przy pieczeni i winie nie doszło. Część bojarów hospodar kazał nabić na pal, innych puścił pieszo przez góry do Poenari. Ci, którzy przeżyli 200-kilometrową podróż zostali zmuszeni do odbudowy miejscowego zamku. W ten sposób w XV wieku zrujnowana twierdza odzyskała blask i stała się jedną z głównych fortec hrabiego Drakuli. Żeby dostać się na teren zamku należy pokonać schody liczące 1500 stopni. Na końcu przechodzi się przez wąski drewniany most.

5 / 7

Sighisoara

Obraz
© Š draghicich/Fotolia.com

Opuszczamy na chwilę zamkowe klimaty, żeby przenieść się w miejsce narodzin Palownika. Sighisoara to wyjątkowa miejscowość. Położona na wzgórzu uchodzi za jedną z najbardziej malowniczych w Rumunii i często określana jest mianem muzeum na wolnym powietrzu. Uważa się ją za jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas zwiedzania tutejszego rynku warto dokładnie przyglądać się budynkom - dom Drakuli oznaczony jest specjalną tabliczką, a przed wejściem znajduje się półtorametrowa figurka wampira. To właśnie tutaj urodził się słynny Wład Palownik.

6 / 7

Târgoviște

Obraz
© Flickr.com by fusion-of-horizons Licencja CC

W czasach, kiedy Wład Palownik zasiadał na tronie Wołoszczyzny stolicą kraju było Targoviste. Można zakładać, że właśnie tutaj znajdowała się główna rezydencja hospodara, tu spędzał najwięcej czasu i podejmował najważniejsze decyzje. Już jego poprzednicy odnowili i rozbudowali miejscowy kompleks fortyfikacyjny. Targoviste do dziś nazywane jest "Wołoską Florencją". Miasto może poszczycić się dużą starówką pełną przepięknych domów w stylu neobrynkowińskim oraz nawiązującym do architektury wołoskiej, a także sporą liczbą cerkwi. Miejscem, które wzbudza największe zainteresowanie jest dwór hospodarski z symboliczną Wieżą Zachodzącego Słońca.

7 / 7

Snagov

Obraz
© Flickr.com by fusion-of-horizons Licencja CC

Snagov *to mała mieścina położona w pobliżu Bukaresztu. Według legendy związana jest z ostatnimi chwilami życia i władania Palownika. Kilka miesięcy po tym, gdy ten po raz ostatni wstąpił na tron wołoski, wpadł w zasadzkę zastawioną przez politycznego rywala do tronu i wojska tureckie. Hospodar został zabity, jego głowę zakonserwowano w miodzie i wysłano na dwór sułtana. Jak głoszą podania ciało hrabiego Drakuli pochowano właśnie w monastyrze na jeziorze w *Snagov. Na początku XXI wieku rumuński rząd zdecydował, że w tym miejscu powstanie "draculowy Disneyland". Na szczęście z pomysłu kilka lat później zrezygnowano.

pw/if

Źródło: Mateusz Puszczyński+ www.nawschod.eu

transylwaniarumuniawakacje rumunia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)