Trwa ładowanie...

Rusza Turystyczny Fundusz Zwrotów. Odda pieniądze za odwołane wycieczki

Prezydent podpisał znowelizowaną ustawę o ochronie branży turystycznej tarczą antykryzysową. Kluczowe zapisy dotyczą Turystycznego Funduszu Zwrotów i Turystycznego Funduszu Pomocowego. Ten pierwszy zajmie się zwrotem pieniędzy za odwołane wyjazdy.

Rusza Turystyczny Fundusz Zwrotów. Odda pieniądze za odwołane wyjazdyRusza Turystyczny Fundusz Zwrotów. Odda pieniądze za odwołane wyjazdyŹródło: Getty Images
d107jiv
d107jiv

Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą tzw. drugą tarczę antykryzysową dla turystyki. W dokumencie znajduje się kilka kluczowych przepisów, na które czekali zarówno turyści, jak i biura podróży. Najważniejszy z nich powołuje do życia Turystyczny Fundusz Zwrotów.

Będzie zwrot gotówki za odwołane wyjazdy

Fundusz ma zadbać o turystów, których wyjazdy, loty, rezerwacje hoteli zostały odwołane z powodu pandemii i którzy nie zdecydowali się na skorzystanie z vouchera czy przeniesienie rezerwacji. Jeśli klient będzie oczekiwał zwrotu zapłaconej kwoty, będzie zmuszony zarejestrować się na stronie Funduszu, wypełnić odpowiednią deklarację. Następnie deklarację wypełnić musi operator biura podróży czy innego podmiotu odpowiedzialnego za rezerwację. Jeśli wszystkie dane będą się zgadzały, turysta w ciągu 14 dni otrzyma zwrot pieniędzy, a przedsiębiorca będzie miał 72 miesiące na spłatę długu wobec państwa.

Na początek Turystyczny Fundusz Zwrotów zostanie zasilony kwotą 300 milionów złotych. Będzie obsługiwany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Oprócz tego ustawa przewiduje stworzenie Turystycznego Funduszu Pomocowego, który ma zadbać o branżę turystyczną w przyszłości, gdyby kryzys z czasów pandemii kiedykolwiek się powtórzył. Ustawa podpisana we wtorek wchodzi w życie w ciągu tygodnia.

d107jiv

żródło: Polskie Radio/Polsat News

Wycieczka w dobie koronawirusa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d107jiv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d107jiv