Ryanair ogłasza nowe trasy z gdańskiego lotniska
Irlandzki przewoźnik Ryanair na początku lutego poinformował, że z kilku polskich lotnisk poleci do nowych miast w Europie i na Bliskim Wschodzie. We wtorek 7 lutego na konferencji w Gdańsku oficjalnie potwierdził, że wprowadza nowe trasy – do Izraela, Danii i Wrocławia.
Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, podobnie jak inne duże porty w Polsce, może pochwalić się nowymi połączeniami, które będą realizowane przez niskokosztowego przewoźnika Ryanair. Choć nie zaoferował on tylu nowości co w przypadku Krakowa (14 tras!), to pasażerowie powinni mieć powody do zadowolenia. Po raz pierwszy w historii będą mieć możliwość od sezonu zimowego 2017/18 podróżować ze stolicy pomorza samolotami regularnych linii do Tel Awiwu i Ejlatu.
Loty do Europejskiej Stolicy Kultury 2017
Dobrą informacją dla podróżnych z tego województwa jest też włączenie do siatki połączeń duńskiego Aarhus, które w tym roku (wraz z Pafos) pełni rolę Europejskiej Stolicy Kultury 2017. Linia zdecydowała się też wznowić loty do Wrocławia, do którego samoloty będą latać 3 razy w tygodniu. Zwiększyła się też liczba połączeń do* Krakowa* – z dwóch do trzech. Z kolei do Tel Awiwu, Ejlatu i Aarhus samoloty będą latały dwa razy na tydzień.
Warto przypomnieć, że na mapie nowych połączeń z Gdańska pojawią się też już wcześnie ogłoszone przez Ryanaira Neapol i szwedzkie Växjö (od marca). Natomiast od maja liniami KLM polecimy do Amsterdamu.
1,5 mln pasażerów w 2017 roku
Jak poinformował we wtorek na konferencji Juliusz Komorek z zarządu firmy Ryanair, sprzedaż biletów na nowe trasy ruszy pod koniec lutego. Wtedy też będzie wiadomo, w jakie dni będą realizowane loty do nowo ogłoszonych miast.
- Dzięki wszystkim naszym połączeniom przez gdański port lotniczy przewinie się w tym roku ok. 1,5 mln pasażerów, co oznacza ok. 30-35 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego - mówił Juliusz Kumorek. Wyraził również nadzieję, że w najbliższych latach Ryanair będzie mógł każdego roku ogłaszać jedną lub dwie nowe trasy krajowe.
Zmiany w polityce bagażowej?
Przy okazji tematu Ryanair'a należy wspomnieć, że coraz częściej można usłyszeć o zniesieniu możliwości wnoszenia przez podróżnych na poklad dwóch sztuk darmowego bagażu podręcznego. Przez nadużycia ze strony klientów wydłuża to czas boardingu, a tym samym obniża punktualność linii, która chce pod tym względem utrzymać status lidera. Ewentualne zniesienie tego prawa jest jednym z kilku sugerowanych rozwiązań, mających na celu ograniczenie problemu opóźnień, którym przygląda się przewoźnik. Podczas konferencji Komorek poinformował, że w pierwszej kolejności pasażerowie otrzymają drogą emailową zasady wnoszenia na pokład bagażu
Gdańskie lotnisko w liczbach
W 2016 r. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył ponad 4 mln pasażerów, czyli o 8 proc. więcej niż rok wcześniej i zanotował prawie 24 mln zł zysku. Władze portu liczą, że w 2017 r. liczba pasażerów wzrośnie też o ok. 8 proc. Pod względem liczby pasażerów lotnisko w Gdańsku jest na trzecim miejscu w kraju, po Warszawie i Krakowie.
Najwięcej połączeń oferowanych jest do Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i państw Europy środkowej. Do najpopularniejszych kierunków w 2016 roku należały połączenia do Londynu, Warszawy, Oslo, Sztokholmu, Monachium, Kopenhagi, Frankfurtu, Dortmundu, Krakowa oraz Turku.