Rychwałd. Przybywają tu tłumy wiernych
Wieś w województwie śląskim, w Kotlinie Żywieckiej, w dolinie potoku Nawieśnik. Jedna z najstarszych miejscowości w okolicach Żywca. Jej początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku. Miejscowość – położona wśród malowniczych, pokrytych lasami beskidzkich wzgórz i w pobliżu Jeziora Żywieckiego – stanowi znakomitą bazę wypadową dla miłośników górskich wycieczek i zwolenników sportów wodnych.
Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej Pani Ziemi Żywieckiej
Pierwszy drewniany kościół św. Mikołaja w Rychwałdzie, konsekrowany w roku 1547 przez biskupa krakowskiego Erazma Ciołka, ufundował ówczesny właściciel Żywca – Mikołaj Komorowski. W połowie następnego stulecia Katarzyna z Komorowskich Grudzińska ofiarowała do kościółka wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem, trzymanym na lewym ręku. Ikona namalowana przez anonimowego artystę na lipowej desce – według zasad sztuki bizantyńskiej – pochodzi z XV wieku. Obraz, o wymiarach 91,5 cm na 113,5 cm, umieszczono początkowo w bocznym ołtarzu. Ponieważ jednak wierni modlący się przed tym wizerunkiem zaczęli doznawać uzdrowień i doświadczać szczególnych łask, obraz Matki Bożej z Rychwałdu szybko zyskał sławę cudownego i przeniesiono go do ołtarza głównego, a w roku 1678 biskup krakowski Mikołaj Oborski polecił szerzyć jego kult.
Kościółek św. Mikołaja rozebrano wówczas i przeniesiono do pobliskich Gilowic, gdzie stoi do dziś, a na jego miejscu wzniesiono w połowie XVIII wieku murowaną barokową świątynię, zaprojektowaną przez Hieronima Wielopolskiego. Do niej właśnie przeniesiono rychwałdzką Bogurodzicę. W tym okresie jej sława przyciągała wiernych już nie tylko z Żywiecczyzny, ale także ze Słowacji, Orawy, a nawet Węgier. Liczba pielgrzymów wzrosła znacznie w czasie dwóch wojen światowych. W 1946 roku opiekę nad sanktuarium przejęli franciszkanie konwentualni. Rok później erygowano w Rychwałdzie ich klasztor. 18 lipca 1965 roku prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński i metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła ukoronowali obraz papieskimi koronami. Obecnie wiernych przyciągają do sanktuarium również specjalne nabożeństwa fatimskie, zainicjowane w 1977 roku, które odbywają się od maja do października – zawsze 13. dnia miesiąca.
Klasztor oo. Franciszkanów
Rychwałd, ul. Franciszkańska 1
34-322 Gilowice
033 865 10 01
rychwald@franciszkanie.pl+'?' )
www.rychwald.franciszkanie.pl
Dojazd
Samochodem około 6 km na północny wschód od Żywca. Pociągiem do Żywca, dalej około 15 minut jazdy autobusem miejskim nr 14. Wysiadamy na przystanku obok kościoła w Rychwałdzie.
Uroczystości
niedziela po 16 lipca – MB Szkaplerznej
6 grudnia – św. Mikołaja
8 grudnia – Niepokalanego Poczęcia NMP
Noclegi
Franciszkański Dom Formacyjno-Edukacyjny
033 862 21 49
*Sanktuaria w pobliżu: *
Hałcnów, Maków Podhalański, Przyłęków, Rajcza
Okolica
Rychwałd. Szlaki turystyczne – z licznymi zabytkowymi kapliczkami i figurami przydrożnymi; na stromym zboczu miejscowego wzniesienia, zwanego Komanią Górą, znajduje się figura Chrystusa, upadającego pod krzyżem, uznawana za najstarszą tego typu rzeźbę w Polsce.
Gilowice. Kościół św. Andrzeja Apostoła – drewniany, przeniesiony z Rychwałdu w 1757 roku; budynek w stylu gotyku śląsko-małopolskiego jest zabytkiem klasy „0”; we wnętrzu: późnobarokowy ołtarz z 1708 roku, posąg Matki Bożej z Dzieciątkiem z XIV wieku i ambona z 1. połowy XVII wieku.
Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Sanktuaria w Polsce
Autor: Adam Sochaczewski