Trwa ładowanie...

Rysy – jakie szlaki prowadzą na najwyższy szczyt w Polsce?

Rysy to najwyższy szczyt w Polsce położony w Tatrach Wysokich na granicy polsko-słowackiej. Jest jedną z największych atrakcji podczas pobytu w polskich górach i upragnionym celem wycieczek wielu turystów. Jakimi szlakami można wejść na Rysy? Jak się przygotować do takiej wycieczki?

Rysy - wszystko, co musisz wiedzieć o polskich górach Rysy - wszystko, co musisz wiedzieć o polskich górach Źródło: Getty Images
d4mp7ab
d4mp7ab

Rysy - skąd się wzięła nazwa?

Nazwa Rysy pochodzi od licznych żłobień, które występują na zboczach kompleksu Niżnich Rysów, Żabiego Mnicha i Żabiego Szczytu Wyżniego. Po raz pierwszy nazwa ta była używana już na początku XIX wieku przez polskich górali. Często jednak niesłusznie uważa się, że wzięła się od ukośnego żlebu, który jest widoczny na zboczach góry.

Rysy – jakimi szlakami można wejść na szczyt?

Rysy położone są na granicy Polski i Słowacji, mają trzy wierzchołki, z czego wierzchołek, który uznawany jest za najwyższy szczyt Polski, ma wysokość 2499 m n. p. m. i leży na granicy między państwami. Pozostałe dwa wierzchołki położone są w całości na Słowacji. Na Rysy prowadzą dwa szlaki:

1.      Od polskiej strony: z Palenicy Białczańskiej, przez Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami i Bulę pod Rysami,

d4mp7ab

2.      Od słowackiej strony: z miejscowości Szczyrbskie Jezioro (Strbske Pleso).

Trasa na Rysy – jak przebiega szlak od strony polskiej?

Szlak z Palenicy Białczańskiej ma około 13 kilometrów długości w jedną stronę. Pierwszy i najdłuższy odcinek (około 9 km) to droga z parkingu przez Wodogrzmoty Mickiewicza do Morskiego Oka. W schronisku nad Morskim Okiem warto zrobić sobie chwilę przerwy, ponieważ to za schroniskiem zaczyna się bardziej męcząca część szlaku. Początkowo szlak prowadzi dookoła stawu, następnie droga zaczyna piąć się do góry do Czarnego Stawu pod Rysami.

Z Czarnego Stawu szlak biegnie w stronę Buli pod Rysami, początkowo droga jest dość łatwa i szybko osiąga się coraz większą wysokość. Przez pewien czas szlak wiedzie zakosami, a następnie teren robi się coraz bardziej skalisty. Wchodząc po kamieniach, warto obejrzeć się za siebie, żeby zobaczyć z daleka Morskie Oko i Czarny Staw.

Po pewnym czasie wędrówki w kamienistym terenie pojawiają się łańcuchy. Jest to jeden z trudniejszych fragmentów, zwłaszcza jeśli pogoda nie jest zbyt dobra. W niektórych miejscach skalne progi mogą być śliskie, a blisko szlaku znajduje się spora przepaść. Na końcu odcinka z łańcuchami pojawia się mała przełęcz, której przejście może być dla niektórych trudne ze względu na przepaść, która znajduje się blisko szlaku. Przejście przez przełączkę może być szczególnie trudne po deszczu lub gdy kamienie są oblodzone. Przełączka jest ostatnim trudnym miejscem, po którego przejściu po kilkunastu minutach można znaleźć się na szczycie.

Rysy Getty Images
Rysy Źródło: Getty Images

Trasa na Rysy - który szlak wybrać?

Wybór szlaku na Rysy zależy od tego, w jakiej jest się kondycji oraz czy ma się jakiekolwiek doświadczenie w wędrówkach górskich. Osoby, które nie mają doświadczenia, powinny wybrać szlak od strony słowackiej, który jest zdecydowanie łatwiejszy, występuje na nim mniej ekspozycji i mniej odcinków z łańcuchami. Słowacki szlak na Rysy będzie również bardziej odpowiedni dla rodzin z dziećmi.

d4mp7ab

Szlak od strony polskiej jest długi i męczący - najpierw trzeba pokonać trasę do Morskiego Oka. Później trzeba pokonać dość długi odcinek, na którym są łańcuchy oraz przełączkę, która dla wielu osób jest najtrudniejszym fragmentem trasy.

Trasa na Rysy – ile się idzie na Rysy?

Wybierając szlak na Rysy, od polskiej strony, należy przygotować się na całodzienną wyprawę - przejście szlaku z Palenicy Białczańskiej na Rysy i z powrotem zajmuje około 12 godzin. Około dwóch godzin zajmuje dojście z parkingu w Palenicy do Morskiego Oka, w związku z czym wiele osób decyduje się na spędzenie nocy w schronisku i rozpoczyna wędrówkę na Rysy o świcie następnego dnia. Wejście na Rysy od strony słowackiej i powrót tą samą drogą zajmuje około 9 godzin.

Rysy Getty Images
Źródło: Getty Images

Rysy – jak się przygotować?

Planując wycieczkę na Rysy, warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to całodzienna wyprawa. W związku z tym ważne jest wygodne ubranie, a przede wszystkim buty odpowiednie do górskich wędrówek. Poza tym nawet jeśli zapowiadana jest piękna pogoda, warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Przyda się również czapka, a jeśli decydujemy się na wejście od polskiej strony, warto zabrać także rękawiczki, które z pewnością ułatwią trzymanie się łańcuchów. Oprócz podstawowego wyposażenia należy zabrać ze sobą coś do picia i do jedzenia.

Wakacje to stan umysłu. Redakcja WP Turystyka rzuca wyzwanie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4mp7ab
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mp7ab