Plaga w Hurghadzie. Ludzie nie przychodzą do pracy, bo boją się o życie
W wyniku bardzo silnego wiatru i lokalnych burz piaskowych w okolicach egipskiej Hurghady w mieście pojawiły się jadowite skorpiony i żmije.
Od kilku dni w okolicach Hurghady wieje bardzo silny wiatr, który momentami osiąga ponad 50 km/h. Przywiał on z terenów pustynnych do miasta niebezpiecznych gości.
Skorpiony i żmije w Hurghadzie
Pajęczaki i gady w bardzo dużej liczbie zauważono w zachodniej części miasta, konkretnie na terenie kompleksu przemysłowo-handlowego znajdującego się przy obwodnicy Hurghady (10 km od centrum).
Sytuacja jest na tyle poważna, iż właściciele tamtejszych hurtowni, magazynów i zakładów produkcyjnych poprosili o pilną interwencję lokalny oddział ministerstwa środowiska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sezon wakacyjny nad Bałtykiem. "Specyficzny rok"
Jeden z właścicieli fabryki znajdującej się w tym kompleksie Mahmoud Swailem stwierdził wprost, że jego podwładni, bojąc się o własne życie odmówili przychodzenia do pracy do czasu "oczyszczenia całego terenu z jadowitych skorpionów i żmij".
W zacienionych zakamarkach ogromnych hal znaleziono jadowite żmije rogate oraz skorpiony żółte - jedne z najbardziej jadowitych skorpionów na świecie. Pracownicy kompleksu przemysłowo-handlowego w Hurghadzie przyznają, że sami zabili dużą liczbę przede wszystkim jadowitych pajęczaków, ale te wciąż pojawiają się w kolejnych miejscach. Warto dodać, że kompleks znajduje się na terenie pustynnym.
Na razie nie ma informacji o tym, by skorpiony i żmije zagrażały turystom wypoczywającym w okolicznych kurortach.
Jad zabija człowieka w mniej niż godzinę
Skorpion żółty (Leiurus quinquestriatus quinquestriatus) jest gatunkiem skorpiona bardzo rozpowszechnionym w Egipcie - także w okolicach Hurghady - szczególnie na terenach pustynnych. Skorpion ten zamieszkuje opuszczone nory pozostawione przez inne zwierzęta, naturalne nierówności terenu, czy szczeliny w budynkach.
Jad skorpiona żółtego może zabić człowieka w mniej niż godzinę. Objawy po ukąszeniu to trudności w oddychaniu, drgawki i nietypowe ruchy głowy.
Żmija rogata występuje w kolorze szarym, żółtobrązowym lub jasnożółtym i ma ciemne, nierównomiernie rozmieszczone plamy. Nad oczami ma kilkumilimetrowe wyrostki skórne przypominające małe różki. Gatunek ten jest jadowity i niebezpieczny dla człowieka.