Trwa ładowanie...

Cieszyli się z nowego zalewu. Kąpieli jednak nie będzie

Zbiornik wodny, który powstał w Panieńszczyźnie pod Lublinem, od kilku miesięcy jest już gotowy. Jednak mieszkańcy dopytują się o zapowiadaną na początku jego budowy infrastrukturę. Ta ma powstać... dopiero na przyszłoroczny sezon.

Pod Lublinem powstał nowy zalewPod Lublinem powstał nowy zalewŹródło: Lublin112.pl
d1hhv09
d1hhv09

Na terenie podlubelskiej gminy Jastków, a dokładnie w miejscowości Panieńszczyzna, w pobliżu "starej" trasy Lublin – Warszawa i drogi powiatowej prowadzącej do Sieprawic i Tomaszowic, powstał zalew. Zbiornik wodny ma powierzchnię ponad 13 ha, przy czym lustro wody zajmuje blisko 11 ha. Na jego lokalizację wybrano łąki wzdłuż rzeki Ciemięga.

Kąpieli nie będzie

Prace przy budowie obiektu zakończyły się pod koniec ub. r. Obecnie zbiornik jest już gotowy. Mieszkańcy wskazują jednak, że, choć na początku zapowiadano w tym miejscu możliwość rekreacji, to ustawione zostały znaki zakazu wjazdu oraz zakazu kąpieli.

Tymczasem okazuje się, że od czasu ogłoszenia planów budowy podkreślano, że zalew ma przede wszystkim pełnić funkcję retencyjną. Bardzo ważny będzie jego wpływ na mikroklimat oraz poziom wód gruntowych. Gmina bowiem od wielu lat zmaga się z problemem niedoboru wody, który szczególnie zauważalny jest w gorące i suche letnie miesiące, kiedy to konieczne jest ograniczanie jej używania przez mieszkańców.

d1hhv09

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS7

Rekreacja mniej ważna

Owszem, funkcja rekreacyjna także jest w planie, jednak to ma być drugim etapem prac. Mają tam powstać obiekty turystyczne. W pierwszej kolejności w pobliżu zbiornika zbudowany zostanie parking, mowa jest też o placu zabaw, a także budynku gospodarczym. To wszystko jednak ma zacząć służyć dopiero... w przyszłym roku. Do tego czasu pozostają spacery wokół zalewu, ewentualnie piknik nad wodą czy na trawie.

Co ważne, zalew w Panieńszczyźnie nie powinien mieć problemów z sinicami, które są zmorą zbiorników wodnych. Podczas jego budowy zastosowany został system hydrofitowy, który służy oczyszczaniu wód powierzchniowych spływających do zbiornika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hhv09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hhv09

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj