Trwa ładowanie...

Jedyna taka atrakcja w Polsce. Turyści są zachwyceni

Od trzech lat na placu Litewskim w Lublinie stoi betonowa konstrukcja z monitorem i kamerą. Identyczną ustawiono przed głównym dworcem kolejowym w Wilnie. Od niedawna swój portal ma też Dublin, a 22 października do tego grona dołącza Filadelfia.

Portal w LubliniePortal w LublinieŹródło: Lublin112.pl
d2foy3r
d2foy3r

22 października o godz. 16 nastąpi symboliczne powitanie mieszkanek i mieszkańców nowego miasta.

Z Filadelfii do Lublina i z powrotem

– Z wielkim entuzjazmem witamy dziś Filadelfię, która jako kolejne miasto dołączyła do tego niezwykłego projektu. Cieszymy się, że emitowane na żywo transmisje są tak pozytywnie odbierane przez nasze mieszkanki i mieszkańców, którzy z zaciekawieniem i sympatią integrują się z osobami po drugiej stronie portalu. Te niezwykłe instalacje zachęcają do wspólnego poznania, ponad wszelkimi granicami – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

Transmisja z Filadelfii będzie wyświetlana w systemie rotacyjnym (wraz z obrazami z Wilna i Dublina) codziennie od 14 do 21.00 czasu środkowoeuropejskiego (CET). W pozostałe godziny kontynuowane będzie połączenie z Wilnem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niesamowite, co działo się w Kluszkowcach. "Dosłownie morze owiec"

Do 7 listopada portal w Filadelfii ulokowano na John F. Kennedy Plaza (Love Park). Później zostanie przeniesiony na stałe do historycznej dzielnicy miasta. – Pojawienie się portalu w sercu Filadelfii to ekscytujący moment dla naszego miasta, który umożliwia nowy sposób nawiązania kontaktu ze światem, co jest dla nas szczególnie istotne przed 250. rocznicą powstania Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ten projekt jest celebracją ducha innowacyjności i jedności naszego miasta – mówi Michael Newmuis, przedstawiciel burmistrza Filadelfii.

d2foy3r

O co chodzi z tym portalem?

Projekt PORTAL to cykl instalacji z umieszczonymi, okrągłymi ekranami oraz kamerami, transmitującymi w czasie rzeczywistym. Twórcą projektu jest litewski artysta Benediktas Gylys.

– Każda z tych instalacji przypomina, że dzielimy się czymś więcej niż tylko obrazem. Jest to wyjątkowa okazja do doświadczania naszego świata jako miejsca zjednoczonego wśród ludzi. Dołączenie Filadelfii to przełomowy moment w naszej misji tworzenia globalnej wspólnoty – mówi Benediktas Gylys, założyciel Portals.org.

Filadelfia jest czwartą lokalizacją, która bierze udział w projekcie PORTAL. W 2021 r. instalacja połączyła Lublin i Wilno. Trzy lata później do sieci dołączył Dublin oraz Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Obecnie transmisja emitowana jest z Lublina, Wilna, Dublina oraz Filadelfii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2foy3r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2foy3r

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj