Trwa ładowanie...

Niezwykła atrakcja w Polsce. Wszyscy się zatrzymują

Od blisko trzech lat na placu Litewskim w Lublinie stoi betonowa konstrukcja z monitorem i kamerą. Na pierwszy rzut oka wygląda, jak maszyna z filmu science-fiction. Tymczasem to ekran, w którym widać obraz nadawany na żywo z ulicy w Wilnie. Można zobaczyć, co dzieje się w litewskim mieście, a nawet pomachać przechodniom, którzy mają u siebie identyczny ekran. Już niebawem do akcji dołączy m.in. Nowy Jork.

Portal cieszy się dużą popularnością wśród turystów i mieszkańców miastaPortal cieszy się dużą popularnością wśród turystów i mieszkańców miastaŹródło: Lublin112.pl
d2500ng
d2500ng

Okrągły betonowy ekran to absolutnie wyjątkowa atrakcja. Identyczna - przed głównym dworcem kolejowym w stolicy Litwy - cieszy się równie dużą popularnością, co nasza. Obraz z kamery w Wilnie wyświetlany jest w Lublinie, zaś z Lublina w Wilnie. To oznacza, iż mieszkańcy tych miast mogą w czasie rzeczywistym np. pomachać do siebie czy też przesłać sobie pozdrowienia. Wszyscy chętnie się zatrzymują.

Portal turystycznym hitem

Portal (taką nazwę nosi ta instalacja) jest wspólną inicjatywą obu urzędów miast, a także litewskiej Fundacji Benediktas Gylys i Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża". Jak wyjaśnia Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji, daje ona możliwość poznawania nowych ludzi, jest miejscem dialogu i komunikacji, pozwala także na podejmowanie wspólnych inicjatyw. To swego rodzaju most wizualny łączący mieszkańców odległych miejsc i przedstawicieli różnych kultur.

Całość od początku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców obu miast, a także turystów. Stanowi też niejako jedną z atrakcji. Fundacja Benediktas Gylys postanowiła więc rozszerzyć projekt o kolejne miasta. Starania zakończyły się sukcesem, a to oznacza, iż już niebawem będzie można z deptaka pomachać również mieszkańcom Nowego Jorku czy Dublina.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyjątkowe miejsce u naszych sąsiadów. Ma niepowtarzalny klimat

Oczywiście nie będą ustawiane kolejne Portale. Na początek zamiast Wilna na ekranie pojawi się obraz ze stolicy Irlandii. Od lipca widok z Nowego Jorku, Dublina i Wilna wyświetlane będą rotacyjnie.

d2500ng

Portal w Dublinie i Nowym Jorku

Pomysłodawcą projektu jest litewski artysta Benediktas Gylys. Główną ideą projektu było stworzenie platformy komunikacji dla przechodniów, ale również dla instytucji i organizacji.

W Nowym Jorku instalacja pojawi się w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Manhattanu – Flatiron South Public Plaza na Broadwayu - na rogu Fifth Avenue i 23rd Street, obok słynnego Flatiron Building.

Z kolei w Dublinie obiekt zostanie zainstalowany naprzeciwko głównej ulicy stolicy, O’Connell Street i będzie ukazywał widok słynnego budynku The General Post Office oraz monumentu The Spire of Dublin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2500ng
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2500ng