W Chełmie rewolucja. Ta inwestycja zmieni oblicze miasta
Przebudowa dworca kolejowego w Chełmie planowana była od wielu lat. W końcu prace ruszyły. Stare budynki powoli znikają, w ich miejscu powstanie nowoczesny trzykondygnacyjny obiekt.
W Chełmie rozpoczęła się przebudowa dworca kolejowego. Chodzi o zapowiadaną już od wielu lat inwestycję, mającą odmienić zarówno pochodzący z 1961 r. budynek, jak też jego otoczenie. Pierwotnie prace miały ruszyć jeszcze na przełomie 2020 i 2021 r., jednak cały czas na drodze stawały kolejne przeszkody.
Po latach starań, udało się ruszyć z budową nowego dworca
Kiedy w końcu wszystkie przygotowania zostały sfinalizowane i udało się uzyskać niezbędne pozwolenia, przystąpiono do poszukiwania wykonawcy. Tu jednak również pojawiły się problemy. Mianowicie okazało się, że inwestor zarezerwował na ten cel zbyt mało środków. Kwota, jaką przeznaczono na sfinansowanie zamówienia, wynosiła 17,2 mln zł, z kolei najtańsza oferta opiewała na 28,5 mln zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Wielu odradzało mu wyjazd na wyspę lodu i ognia. "Nie każdy to zrozumie"
W końcu kolej przeznaczyła na to zadanie odpowiedni budżet i w ubiegłym roku udało się rozstrzygnąć przetarg oraz podpisać umowę z wykonawcą. Z ośmiu ofert złożonych w postępowaniu wybrano firmę Texom, która wyceniła prace związane z przebudową dworca na 25,99 mln złotych. Prace ruszyły już pełną parą. Teren został zabezpieczony a obecnie prowadzona jest rozbiórka starego budynku.
Stary dworzec ma zastąpić nowoczesna bryła
Jak zapewniają Polskie Koleje Państwowe, dotychczasowy budynek zostanie zastąpiony nowoczesnym. Będzie się on składał z trzech kondygnacji. Na parterze zlokalizowane mają być pomieszczenia związane z obsługą podróżnych. Mowa o poczekalni, kasach biletowych czy toaletach, a także lokalach pod wynajem na cele handlowe. Pierwsze piętro to z kolei przestrzenie biurowe, a na poziomie -1 znajdzie się zaplecze techniczne.
Nowy dworzec będzie miał prosty, geometryczny kształt z wieżą zegarową o wysokości prawie 15 metrów. W miejscu wschodniego skrzydła pojawi się przeszklona wiata, która połączy się z budynkiem. Wszystko ma zapewnić jak najwyższy komfort dla podróżnych.
Czas na realizację projektu to 16 miesięcy
Nie zabraknie lokalnych akcentów. Na jednej z jego ścian zaplanowano umieszczenie planu miasta w formie orła co jest nawiązaniem do rozbudowy Chełma o Osiedle "Dyrekcja", jakie miało miejsce w 20-leciu międzywojennym. Z kolei elewacja dworca będzie wykonana z jasnej cegły licowej. Chodzi o nawiązanie do przemysłu związanego z wydobyciem i przetwórstwem kredy, które przyczyniło się do znacznego rozwoju Chełma w latach 20. XX wieku.
Projekt zakłada również zagospodarowanie terenu wokół budynku, budowę chodników, placów, miejsc parkingowych, a także instalację oświetlenia i nasadzenia zieleni. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wykonawca ma 16 miesięcy na zrealizowanie inwestycji.