Zdjęcie z fotopułapki. Ale szczęście
Na Roztoczu żyje zaledwie ok. 10 sztuk zwierząt tego gatunku, do tego prowadzą one niezwykle skryty tryb życia. Na szczęście rysie można zobaczyć dzięki fotopułapkom.
Ryś eurazjatycki to największy europejski kot. Jednak, aby zaobserwować go w naturalnym środowisku trzeba mieć niezwykłe szczęście.
Największe w Europie, rzadko można je spotkać
Przede wszystkim zwierząt tych jest bardzo mało. Według ostatniej inwentaryzacji wykonanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, w naszym kraju żyje ich ok. 120.
Choć eksperci szacują, że populacja tych zwierząt może wynosić ok. 200 osobników. Rozbieżności wynikają właśnie z uwagi na ich skryty tryb życia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Społeczność LGBTQ+ nie ma w tym kraju łatwo. "Wymyślili ochronę przed ideologią gender"
Największą ilość czasu zwierzęta te spędzają w ostojach znajdujących się w najbardziej niedostępnych leśnych ostępach. Aktywne są głównie nocami oraz o zmierzchu i o świcie. Terytorium rysia zajmuje teren o powierzchni nawet 350 km kw., są to przede wszystkim duże kompleksy leśne.
Na Roztoczu są to Polesie oraz w Puszcza Solska i Lasy Janowskie.
Szacunki wskazują, iż od Kraśnika do granicy z Ukrainą może bytować od ośmiu do 10 osobników. Pokarm rysi to wyłącznie mięso, polują one głównie na sarny, łanie i młode jelenie, nie gardzą też zającami czy jenotami.
Zrobiła zdjęcie rysia
Zwierzęta te można zobaczyć głównie dzięki fotopułapkom. I właśnie urządzenie zamontowane przez miłośniczkę przyrody w okolicy miejscowości Pasieki k. Tomaszowa Lubelskiego zarejestrowało rysia przemieszczającego się skrajem lasu. Zdjęcie opublikowało Nadleśnictwo Tomaszów.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
"Taki kotek ostatnio odwiedził okolice Pasiek" - czytamy w poście na Facebooku.
A wam udało się kiedyś zobaczyć rysia na żywo?
Czytaj też: Znalazł go w ogródku. "Nie wolno dotykać"