Trwa ładowanie...

Inwazja szkodników w turystycznym raju. Leśnicy siegnęli po radykalne środki

Półwysep Helski wciąż przeżywa prawdziwe oblężenie. Nie chodzi o turystów, lecz o wyjątkowo szkodliwe owady, które z każdym kolejnym dniem coraz bardziej niszczą ten las. Stąd też Nadleśnictwo Wejherowo zdecydowało się podjąć stanowcze kroki wobec szkodników.

Brudnica mniszka to jeden z najbardziej inwazyjnych szkodników polskich lasówBrudnica mniszka to jeden z najbardziej inwazyjnych szkodników polskich lasówŹródło: Nadmorski24, fot: TTM
d4cm72f
d4cm72f

Po raz kolejny powracamy do tematu brudnicy mniszki, czyli do wyjątkowo szkodliwych owadów, które coraz poważniej zagrażają terenom leśnym na Półwyspie Helskim, o czym informowaliśmy kilka dni temu. Przypomnijmy, że są to jedne z najgroźniejszych szkodników, które zjadają igły sosny.

Konieczne były opryski

Tak jak zapowiadali wcześniej leśnicy, niezbędne okazały się zabiegi z użyciem preparatu biologicznego.

W związku z tym, w niedzielę 12 maja leśnicy dokonali trzech oprysków z powietrza. Jak mówi wejherowski nadleśniczy, cała akcja przebiegła bardzo sprawnie. Obszar o powierzchni ponad tysiąca ha został pokryty środkiem biologicznym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pokazał nagranie z zorzą. "Trzęsę się cały z wrażenia"

– Trafiliśmy w dobre okno pogodowe. Wiadomo, że te warunki atmosferyczne na Półwyspie Helskim są skomplikowane. Do wykonania oprysków potrzebna jest odpowiednia temperatura i prędkość wiatru. W niedzielę udało nam się natrafić na takie optymalne warunki. Zabieg się udał i teraz liczymy na to, że będzie przede wszystkim skuteczny – mówi Jacek Szulc, nadleśniczy Nadleśnictwa Wejherowo.

d4cm72f

Na wyniki tego nalotu przyjedzie nam jednak trochę poczekać. Poznamy je najszybciej za trzy tygodnie i dopiero wtedy uda się oszacować, na ile był on skuteczny.

– Po tym czasie okaże się, czy nie będzie potrzeby kontynuowania tego typu zabiegów, ale to już nie w tym roku, a w przyszłym – dodaje nadleśniczy Nadleśnictwa Wejherowo.

Leśnicy sprawdzają dokładnie stan drzew na Półwyspie Helskim Nadmorski24
Leśnicy sprawdzają dokładnie stan drzew na Półwyspie HelskimŹródło: Nadmorski24, fot: TTN

Środek do oprysków przeciw brudnicy mniszce w dawce, w jakiej jest stosowany przez leśników, pozostaje bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla pszczół. Zalecany okres karencji dla runa leśnego wynosi 24 godz. od momentu wykonania oprysku.

d4cm72f
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4cm72f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cm72f