Trwa ładowanie...

Czynsz za lokale wzrósł o kilkaset euro. Mieszkańcy zapowiadają prostest

Zimą i wiosną 2024 roku Wyspy Kanaryjskie odnotowały kolejne, rekordowe wzrosty liczby turystów, bo to o tej porze roku to jeden z najcieplejszych kierunków w Unii Europejskiej. Słońce i temperatury oscylujące pomiedzy 20 a 35 st. Celsjusza gwarantują udany wypoczynek przez cały rok. Niestety mieszkańcy mają już dość tłumów turystów i zapowiedzieli w tym miesiącu protesty.

Czynsze za mieszkania na Wyspach Kanaryjskich poszły w górę o nawet kilkaset euroCzynsze za mieszkania na Wyspach Kanaryjskich poszły w górę o nawet kilkaset euroŹródło: Adobe Stock
d13sp2w
d13sp2w

Według danych Aena (spółki zarządzającej wszystkimi hiszpańskimi lotniskami), rajskie Wyspy Kanaryjskie przyciągają co roku coraz więcej osób. W ubiegłym roku było to 20 mln. Najwięcej turystów przybyło z Wielkiej Brytanii (ponad 4,7 mln w 2023 r.). Na dalszych pozycjach znaleźli się Niemcy, Irlandczycy, Włosi, Holendrzy, Francuzi i Belgowie. Polskich turystów przyjechało w ubiegłym roku prawie 300 tys.

Wzrost liczby pasażerów

Dwa lotniska znajdujące się na południu i północy Teneryfy zarejestrowały w marcu br. aż 4,95 mln pasażerów, co przekroczyło o 14,4 proc. dane za ten sam miesiąc z ubiegłego roku – wynika z danych opublikowanych przez spółkę Aena.

Osiem lotnisk znajdujacych się na wszystkich Wyspach Kanaryjskich (dwa na Teneryfie, po jednym na wyspach Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera, La Palma i El Hierro) zarejestrowały łącznie 13,65 mln pasażerów, czyli o 12,2 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niezwykła wyspa w Europie. Jeden dzień to za mało

Stała ludność Wysp Kanaryjskich to 2,2 miliona osób, w tym prawie 7 tys. Polaków.

d13sp2w

Mieszkańcy oraz grupy ekologiczne uważają, że ​​rząd posuwa się za daleko i nadmiernie nasyca wyspę turystami, co prowadzi do obniżenia jakości życia obywateli i zmian klimatycznych, m.in. podwyższenia średniej temperatury powietrza oraz coraz częściej występujących burz i ulewnych deszczy.

Problem z mieszkaniami

Pojawiły się także problemy mieszkaniowe kanaryjskich rodzin. Stało się to za sprawą wysokich cen wynajmu mieszkań, ponieważ miesięczny czynsz wzrósł w niektórych przypadkach o kilkaset euro. Ma to związek z mniejszą liczbą dostępnych mieszkań na rynku, gdyż właściciele idą w stronę bardziej opłacalnej formy krótkoterminowego wynajmu wakacyjnego, na czym można zarobić nawet dwa czy trzy razy więcej.

Problemem jest też większe natężenie ruchu samochodowego, a miasta są pełne wypożyczalni samochodów. Tymczasem Wyspy Kanaryjskie to jeden z najbiedniejszych regionów w Hiszpanii. Średnia pensja wynosi tu ok. 1200 euro (ok. 5160 zł), co jest niewielką kwotą w porównaniu z rosnącymi czynszami, wyższymi stopami procentowymi i kosztami życia wynikającymi ze stopy inflacji.

d13sp2w

Te dane powodują spore zaniepokojenie. W trakcie debaty na temat modelu turystyki na Kanarach coraz głośniej jest na temat rosnących żądań obywateli o ograniczenie liczby turystów. Nie należy jednak zapominać, że bez ich obecności mieszkańcy mogliby pozostawać bez pracy i środków do życia. W czasie pandemii koronawirusa, kiedy władze pozamykały hotele, bezrobocie na tym rajskim archipelagu sięgało prawie 40 procent, a wiele rodzin znalazło się na skraju ubóstwa.

Na archipelagu zaplanowano na 20 kwietnia 2024 roku protesty mieszkańców i grup ekologicznych przeciwko wzrostowi liczby turystów na Wyspach Kanaryjskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d13sp2w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13sp2w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj