Niepokojące zjawisko na rajskich wyspach. Zwłaszcza w rejonie gór
Dla wielu osób informacja o opadach śniegu i przymrozkach na Wyspach Kanaryjskich brzmi niemal jak abstrakcja, bo niektóre biura podróży reklamują je m.in. hasłem: "Słońce przez cały rok!". Tymczasem rzeczywistość nie do końca odpowiada reklamom.
W pierwszym tygodniu marca 2024 roku temperatury na niektórych Wyspach Kanaryjskich spadły o kilka st. poniżej zera. Zanotowano je na stacjach Państwowej Agencji Meteorologicznej (Aemet) zainstalowanych w punkcie Izaña (-3,5 st. Celsjusza), na szczycie Teneryfy i na Roque de los Muchachos.
Z kolei na stacji pomiarowej Las Cañadas, obok najwyższego szczytu Hiszpanii – Teide, było zaledwie 1,6 st. Celsjusza. W ten czwartek minimum wyniosło -0,9 st., również w Las Cañadas. Przymrozki zanotowanoio też na La Palmie.
Śnieg w górach
Na niektórych wyspach pojawiły się niewielkie opady deszczu, co w okresie suszy jest zbawienne dla rolnictwa. W zimie w górach na Teneryfie czy Gran Canarii na wysokości powyżej 1700 m można również zobaczyć śnieg, ale zdarza się, że leży on również na wysokości ok. 900-1000 m n.p.m. Białego puchu nie spotkamy jednak na południu, tam gdzie znajdują się największe turystyczne kurorty. Obecnie termometry pokazują w tamtych rejonach temperatury w słońcu dochodzące nawet do 29 st. Celsjusza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odwiedziła europejską stolicę. "Za lot zapłacimy tyle, co za bilet Intercity z Gdańska do Warszawy"
Sensacja meteorologiczna pojawiła się w lutym 2022 r. na południu kilku Wysp Kanaryjskich, gdzie grad spadł w miejscach, w których mieszkańcy nie widzieli go od wielu lat. Opady deszczu i gradu zanotowano wówczas w Ingenio – w południowo-wschodniej części wyspy Gran Canaria, a także w południowo-wschodniej części sąsiedniej Fuerteventury: w Gran Tarajal i Tesjuate oraz na południu Lanzarote w Playa Blanca i La Geria.
Jednak chłodne dni zdarzają się w zimie na Wyspach Kanaryjskich coraz rzadziej. Według analiz hiszpańskich synoptyków w 2024 r. odnotowano najcieplejszy styczeń od ponad sześciu dekad, ze średnią temperaturą wynoszącą 17,9 st. Celsjusza, co stanowi dodatnią anomalię wynoszącą +3,1 st. powyżej normalnych temperatur w tej porze roku. Państwowa Agencja Meteorologiczna podaje, że styczeń 2024 r. był najcieplejszy od 63 lat - od 1961 r.
Czytaj także: Na rajskiej wyspie wprowadzają stan nadzwyczajny
Rekordowo wysoka temperatura
Średnia temperatura w najcieplejszym w zimie zakątku Europy, czyli na Wyspach Kanaryjskich dla każdego dnia pierwszego miesiąca w 2024 r. utrzymywała się powyżej szeregu referencyjnego z lat 1991-2020. Zaobserwowano dwa wyraźne epizody znacznych wzrostów temperatury i to – co od dawna niespotykane w styczniu – do tak wysokich wartości na termometrach. 16 stycznia 2024 roku na stacji Carretera del Cotillo w La Oliva na Fuerteventurze osiągnięto rekordowo wysoką temperaturę maksymalną w styczniu, która wyniosła aż 31,7 st. Celsjusza. Standardowo o tej porze roku powinno być na tej rajskiej wyspie ok 20-24 st. w dzień i ok. 15-18 w nocy.
Podobnie luty 2024 r. został uznany na Kanarach za "niezwykle suchy miesiąc" w rankingu sporządzanym od 1961 r. Na całym archipelagu, składającym się siedmiu głównych wysp pochodzenia wulkanicznego oraz sześciu mniejszych wysepek zaobserwowano w zimie aż 29 nocy tropikalnych, co zmierzono na blisko 20 stacjach meteorologicznych na archipelagu.
Według danych Państwowej Agencji Meteorologicznej najwyższą temperaturę zanotowano w miejscowości La Aldea de San Nicolás na Gran Canarii 8 lutego, gdzie termometry pokazały 31,2 st. Celsjusza. W tym samym miesiącu temperatury przekroczyły 30 st. Celsjusza także na Antigui (Fuerteventura), Tías (Lanzarote) i Arico (Teneryfa).