Wyjątkowe miejsce u naszych sąsiadów. "Jak w bajce"
17.08.2023 13:25, aktual.: 18.08.2023 07:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przez niemiecką Bawarię przebiega wiele szlaków tematycznych, a jednym z nich jest Szlak Romantyczny - podążając nim zobaczyć można wyjątkowo urzekające miasteczka. To właśnie te klimatyczne miasta zachęciły nas do podróży przez jeden z najbardziej zachwycających regionów Bawarii, Frankonię.
Bawaria to jeden z najbardziej malowniczych regionów Niemiec. Zachwycająca natura, bogata historia, ciekawe zabytki i urokliwe miasta tylko zachęcają do odkrywania tego niezwykle różnorodnego rejonu. To raj dla miłośników zwiedzania imponujących zamków i pałaców, jak również dla amatorów wycieczek rowerowych.
Leżąca w Bawarii Frankonia to kraina słynąca z produkcji piwa, wina frankońskiego, widokowych tras rowerowych (w tym słynnej Mainradweg, czyli ścieżki biegnącej wzdłuż Menu) i uroczych miasteczek. Odwiedzić można tu zarówno tak znane miasta jak Norymberga czy Rothenburg ob der Tauber, jak również mniejsze perełki: Aschaffenburg czy Bayreuth. Wiele z nich może pochwalić się zarówno bogatą historią, jak i zabytkami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Atrakcyjny jak Aschaffenburg
Aschaffenburg to malowniczo położone nad Menem miasto w Dolnej Frankonii. Zachwyca piękną architekturą i licznymi, zadbanymi terenami zielonymi, które zachęcają do wypoczynku na łonie natury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spacerując uliczkami starego miasta, podziwiać możemy urokliwe kamienice oraz bazylikę świętych Piotra i Aleksandra, we wnętrzach której zobaczyć można kilka naprawdę wiekowych dzieł sztuki. Perłą Aschaffenburga jest niewątpliwie Zamek Johannisburg, renesansowa rezydencja o charakterystycznym czerwonym kolorze wzniesiona jeszcze na początku XVII wieku. W jego wnętrzach urządzone zostało Muzeum Zamkowe oraz Galeria Państwowa z bogatą kolekcją dzieł sztuki.
Tylko kilka kroków dzieli zamek od innego niezwykłego budynku. Pompejanum, choć zbudowane w XIX wieku, swoją architekturą nawiązuje do domów w Pompejach. Według zamysłu króla Ludwika I miało być miejscem do kontemplacji sztuki antycznej. Dziś we wnętrzach Pompejanum podziwiać można wspaniałe kolumny, rzeźby, jak również przedmioty codziennego użytku z czasów rzymskich.
Czytaj więcej: Wakacyjny raj zaskakująco blisko Polski. "Jeszcze nigdy nie było tam tak wielu gości z kraju nad Wisłą"
Po chwilę wytchnienia od codziennego zgiełku miasta, warto wybrać się do jednego z licznych parków - w samym sercu Aschaffenburga znajduje się Park Schöntal z ruinami kościoła nad stawem, w którym zamieszkały żółwie. Wiosną do parku ściągają prawdziwe tłumy, by podziwiać kwitnące magnolie. Nieco bardziej oddalony od centrum miasta Park Schönbusch to z kolei jeden z największych i najstarszych ogrodów w stylu angielskim w Niemczech. I przy okazji jedno z ulubionych przez mieszkańców miasta miejsc na wypoczynek.
Będąc w Aschaffenburgu, warto spróbować lokalnego przysmaku. Restauracja Wurstbendel Wirtshaus serwuje swoją autorską brizzę, czyli pizzę przyrządzona na cieście preclowym. To naprawdę ciekawe połączenie smaków!
Rothenburga ob der Tauber - jak w bajce
Spacerując uliczkami Rothenburga ob der Tauber, można odnieść wrażenie, jakbyśmy przenieśli się w czasie. Wyjątkowy i niepowtarzalny klimat tego miasta tworzy oryginalna średniowieczna zabudowa. Mimo że wiele miast na terenie Niemiec ucierpiało pod koniec II wojny światowej, to Rothenburg w znacznym stopniu ocalał od zniszczenia.
Dzięki temu do dziś podziwiać możemy stare mury miejskie z ponad 40 wieżami, które okalają zabytkową część miasta. Przy wybrukowanych uliczkach stoją równie stare, kolorowe kamienice, a przy głównym placu miejskim wznosi się zabytkowy budynek Ratusza. Warto wspiąć się na sam szczyt ratuszowej wieży, skąd rozpościera się wspaniały widok na całe miasteczko.
Będąc w Rothenburgu, odwiedzić można też imponujący gotycki kościół św. Jakuba czy zajrzeć do Średniowiecznego Muzeum Kryminalnego, w którym udało się zgromadzić naprawdę imponująca kolekcję opowiadająca historię europejskiego wymiaru sprawiedliwości na przestrzeni setek lat.
Czytaj więcej: Niemcy wybierają Polskę na urlop. "To będzie rekordowy rok"
Rothenburg ma iście bajkowy charakter i niejednokrotnie już był określany mianem najpiękniejszego miasta w Niemczech. Nic dziwnego, bo rzeczywiście jest zachwycające - tak bardzo, że zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Choć nie należy do największych, to spacer uliczkami Rothenburga to sama przyjemność!
Miasto muzyki, miłości i piwa
Bayreuth to miasto dobrze znane wszystkim miłośnikom muzyki poważnej. To właśnie tutaj przez część swojego życia mieszkał i tworzył Richard Wagner, jeden z najbardziej znanych i utalentowanych niemieckich kompozytorów. Jego dom - Wahnfried - udostępniony jest dla zwiedzających. By móc wystawiać swoje dzieła, zbudował on w Bayreuth swój własny Teatr Operowy. Od 1876 roku w mieście odbywa się Bayreuther Festspiele, festiwal muzyczny poświęcony wyłącznie dziełom Wagnera.
W Bayreuth mieści się także słynna Opera Magrabiów - zbudowana na polecenie księżniczki pruskiej Wilhelminy zachwyca swoim bogatym barokowym wnętrzem. Jej wyjątkowe piękno zostało docenione przez szerokie grono i gmach opery został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zresztą Wilhelminie miasto zawdzięcza naprawdę wiele - to dzięki jej zamiłowaniu do nauki i sztuki Bayreuth dynamicznie się rozwijało.
Za czasów panowania Wilhelminy i jej małżonka wzniesiony został także niezwykły Nowy Ermitaż. Ten zachwycający zespół pałacowo-ogrodowy, oddalony od centrum miasta o kilka kilometrów, to miejsce, w którym można odpocząć, zrelaksować się i jednocześnie podziwiać wspaniałą architekturę.
Bayreuth, jak i najbliższa okolica, słynie z produkcji piwa. W samym mieście funkcjonuje kilka browarów, a niektóre z nich można nawet zwiedzać. W dawnych budynkach browaru Brauerei Gebr. Maisel znajduje się muzeum, gdzie zobaczyć można stare sprzęty, które kiedyś służyły do produkcji piwa. Eksponaty są naprawdę interesujące, gdyż sam browar został założony jeszcze w 1887 roku. Dziś to jeden z największych producentów piwa pszennego w całych Niemczech. Po zwiedzaniu warto wpaść do tutejszej restauracji na degustację ich wyrobów.
Jak dotrzeć do Frankonii?
Tanie linie oferują bezpośrednie loty między Krakowem a Norymbergą, a dogodny rozkład rejsów sprawia, że z łatwością można zaplanować krótki wypad do Niemiec. Alternatywą są połączenia lotniczego do Frankfurtu lub Monachium, skąd można rozpocząć podróż przez Frankonię.