Trwa ładowanie...

Sabaty czarownic i nie tylko. Miejsca związane z magią i pogańskimi rytuałami

Wiele miejsc w Polsce związanych jest z ludowymi wierzeniami, a opowieść o nich często przenosi nas do świata magii i czarów. Dziś mało kto wierzy już w czarownice, a mimo to, związane z nimi lokalizacje nadal budzą dreszczyk emocji. W niektórych podobno nadal czuć obecność nieczystych sił.

Wiele miejsc w Polsce jest kojarzonych z czarownicami Wiele miejsc w Polsce jest kojarzonych z czarownicami Źródło: Adobe Stock
d42jcdq
d42jcdq

Babia Góra – góra, na której mieszkał sam diabeł

Babia Góra to jedna z najbardziej znanych szczytów w Polsce i to nie tylko ze względu na swoje walory krajobrazowe. W dawnych czasach wierzono bowiem, że to właśnie tu ściągają czarownice z całego kraju i organizują swoje sabaty. Dobitnie świadczy o tym sama nazwa góry – "baba" oznacza tu nie tyle "kobietę", co "wiedźmę". Lokalni mieszkańcy przestrzegali dzieci i przyjezdnych, aby nie chodzili na Babią Górę po zmroku, gdyż miejsce to znajduje się wtedy pod działaniem sił nieczystych.

Babia Góra na przestrzeni wieków nosiła różne nazwy. W dawnych czasach mówiono na nią Diablak. Miano to wzięło się najprawdopodobniej od wierzenia, że na wzniesieniu mieszkał Czarnobóg – słowiańskie bóstwo ciemności, zła i nieszczęścia. Oprócz tego, szczyt ten był nazywany także Diablim Zamkiem lub Diablim Zamczyskiem, najpewniej z tego samego powodu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Najdziwniejsze koreańskie zwyczaje. "Cały czas nie mogę tego pojąć"

Łysa Góra – pogańskie bóstwa, czarownice i sabaty

Innym szczytem w Polsce, który również nieodłącznie związany jest z czarownicami, sabatami i pogańskimi rytuałami jest Łysa Góra. Wierzenia, że wzniesienie to jest poddane działaniu sił nieczystych sięgają jeszcze czasów wczesnochrześcijańskich. Zanim tereny te zostały schrystianizowane, Łysa Góra stanowiła bowiem ważny ośrodek kultu pogańskiego – oddawano tam cześć takim ważnym bóstwom, jak m. in. Bodo, Łado i Lel. Wierzono ponadto, że góra ta łączy przestrzeń boską z ludzką.

Wraz z przyjęciem chrześcijaństwa, pogańskie kulty zaczęły być tępione i postrzegane jako poświęcone siłom nieczystym. W późniejszych czasach narodziło się natomiast przekonanie, że Łysa Góra jest miejscem regularnie odwiedzanym przez czarownice. Wiedźmy z całego kraju miały na nią zlatywać na miotłach, odprawiać czary i oddawać cześć diabłu. Legenda ta jest żywa po dziś dzień, o czym można łatwo się przekonać, odwiedzając Łysą Górę i jej okolice.

Klasztor na Łysej Górze Adobe Stock
Klasztor na Łysej GórzeŹródło: Adobe Stock

Ślęża – góra mocy i "polski Olimp"

Góra Ślęża to stosunkowo niewysoki szczyt na Dolnym Śląsku, wokół którego krąży wiele legend i ludowych opowieści. Większość z nich jest związana z czarownicami i pogańskimi rytuałami. To jeden z symboli pogańskich wierzeń, który świadczy o przedchrześcijańskich tradycjach całego regionu. Według niektórych badaczy, to właśnie na niej znajduje się jeden z czakramów, czyli punktów energetycznych ziemi.

d42jcdq

Ślęża wzbudzała respekt i podziw już przed wiekami. Wszystko to za sprawą jej majestatycznej sylwetki, która góruje nad okolicą. Pierwsze ślady obecności człowieka na jej szczycie są datowane na ok. 4500 r. p.n.e. W średniowieczu była ważnym miejscem kultu, poświęconym pogańskim bóstwom związanym z kultem solarnym – z tego powodu często bywa nazywana "polskim Olimpem". Według innej legendy, Ślęża miała zasłaniać wejście do samych piekieł.

Ślęża Adobe Stock
Ślęża była ważnym miejscem kultuŹródło: Adobe Stock, fot: DZIEDZIC

Szlak Czarownic w województwie opolskim

Wiele innych miejsc, nieodłącznie związanych z czarownicami, magią i pogańskimi rytami, znaleźć można na Szlaku Czarownic. Jest to trasa rowerowa w Polsce wytyczona w województwie opolskim, która oprowadza turystów przez miejsca związane z krwawymi procesami czarownic, jakie odbywały się w księstwie nyskim w XVII w. Powstanie szlaku jest efektem współpracy polsko-czeskiej, a cała trasa biegnie zarówno przez ziemie polskie, jak i czeskie.

d42jcdq

W Polsce do pokonania jest ok. 95 km, a w Czechach 138 km. Na Szlak Czarownic można dostać się np. w Nysie, Głuchołazach lub Krapkowicach. Ze względu na długość całej trasy, jej pokonywanie warto podzielić na kilka dni z noclegami w miejscowościach, przez które biegnie szlak. W rezerwacji noclegu w konkretnej lokalizacji każdemu turyście pomoże strona Nocowanie.pl, należąca do największego polskiego portalu turystycznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d42jcdq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42jcdq