Trwa ładowanie...
d15v6e2

Samarra - odbudowa słynnego meczetu Al-Askari

Samarra to jedno z najpopularniejszych turystycznie miejscowości w Iraku. Położona jest na Nizinie Mezopotamskiej nad rzeką Tygrys, zamieszkuje ją ponad 200 tys. osób. Mieszkańcy postanowili odbudować jedną z najważniejszych budowli w mieście - Al-Askari.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Samarra - odbudowa słynnego meczetu Al-Askari
(screen ap)
d15v6e2

Samarra to jedno z najpopularniejszych turystycznie miejscowości w Iraku. Położona jest na Nizinie Mezopotamskiej nad rzeką Tygrys, zamieszkuje ją ponad 200 tys. osób. Jest także jednym ze świętych miast imamitów oraz celem ich pielgrzymek.

Do znanych zabytków należą ruiny budynków abbasydzkich z IX w. - m.in. zamku Balkurawa i pałacu Al-Dżausak al-Chakani. Jednym z najważniejszych obiektów w mieście był Złoty Meczet, Al-Askari, będący świętym miejscem szyitów. Niestety, pod pochodzącą z 944 r. świątynię 22 lutego 2006 r. została podłożona bomba, która zniszczyła większą jej część, w tym pokrytą złotem kopułę. Sprawców nie zidentyfikowano, a zamach wywołał falę zamieszek między szyitami a sunnitami. W czerwcu 2007 r. w Al-Askari doszło do kolejnego wybuchu. Eksplodowały bomby umieszczone w dwóch pozostałych minaretach, rujnując ostatecznie zabytek.

d15v6e2

Irakijczycy postanowili jednak odbudować Złoty Meczet. Prace rekonstrukcyjne rozpoczęły się już kilka miesięcy po wybuchach i zostały w większości ukończone. Osoby odpowiedzialne za inwestycję podkreślają jednak, że ze względu na deficyt budżetowy bywają momenty, gdy dokończenie budowy staje pod znakiem zapytania. Ponadto pogarszająca się sytuacja związana z bezpieczeństwem w Samarze i brak profesjonalnych firm specjalizujących się w budowie budynków sakralnych to kolejne przyczyny, które utrudniają sprawną rekonstrukcję Al-Askari.

wg

d15v6e2

Podziel się opinią

Share

d15v6e2

d15v6e2