Samarra - odbudowa słynnego meczetu Al‑Askari

Samarra to jedno z najpopularniejszych turystycznie miejscowości w Iraku. Położona jest na Nizinie Mezopotamskiej nad rzeką Tygrys, zamieszkuje ją ponad 200 tys. osób. Mieszkańcy postanowili odbudować jedną z najważniejszych budowli w mieście - Al-Askari.

Samarra - odbudowa słynnego meczetu Al-Askari
Źródło zdjęć: © screen ap

26.02.2016 | aktual.: 28.02.2016 09:56

Samarra to jedno z najpopularniejszych turystycznie miejscowości w Iraku. Położona jest na Nizinie Mezopotamskiej nad rzeką Tygrys, zamieszkuje ją ponad 200 tys. osób. Jest także jednym ze świętych miast imamitów oraz celem ich pielgrzymek.

Do znanych zabytków należą ruiny budynków abbasydzkich z IX w. - m.in. zamku Balkurawa i pałacu Al-Dżausak al-Chakani. Jednym z najważniejszych obiektów w mieście był Złoty Meczet, Al-Askari, będący świętym miejscem szyitów. Niestety, pod pochodzącą z 944 r. świątynię 22 lutego 2006 r. została podłożona bomba, która zniszczyła większą jej część, w tym pokrytą złotem kopułę. Sprawców nie zidentyfikowano, a zamach wywołał falę zamieszek między szyitami a sunnitami. W czerwcu 2007 r. w Al-Askari doszło do kolejnego wybuchu. Eksplodowały bomby umieszczone w dwóch pozostałych minaretach, rujnując ostatecznie zabytek.

Irakijczycy postanowili jednak odbudować Złoty Meczet. Prace rekonstrukcyjne rozpoczęły się już kilka miesięcy po wybuchach i zostały w większości ukończone. Osoby odpowiedzialne za inwestycję podkreślają jednak, że ze względu na deficyt budżetowy bywają momenty, gdy dokończenie budowy staje pod znakiem zapytania. Ponadto pogarszająca się sytuacja związana z bezpieczeństwem w Samarze i brak profesjonalnych firm specjalizujących się w budowie budynków sakralnych to kolejne przyczyny, które utrudniają sprawną rekonstrukcję Al-Askari.

wg

Źródło artykułu:APTN
irakatakbomba
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)