Trwa ładowanie...
APTN
irak
26-02-2016 16:12

Samarra - odbudowa słynnego meczetu Al-Askari

Samarra to jedno z najpopularniejszych turystycznie miejscowości w Iraku. Położona jest na Nizinie Mezopotamskiej nad rzeką Tygrys, zamieszkuje ją ponad 200 tys. osób. Mieszkańcy postanowili odbudować jedną z najważniejszych budowli w mieście - Al-Askari.

Samarra - odbudowa słynnego meczetu Al-AskariŹródło: screen ap
dxb8j1p
dxb8j1p

Samarra to jedno z najpopularniejszych turystycznie miejscowości w Iraku. Położona jest na Nizinie Mezopotamskiej nad rzeką Tygrys, zamieszkuje ją ponad 200 tys. osób. Jest także jednym ze świętych miast imamitów oraz celem ich pielgrzymek.

Do znanych zabytków należą ruiny budynków abbasydzkich z IX w. - m.in. zamku Balkurawa i pałacu Al-Dżausak al-Chakani. Jednym z najważniejszych obiektów w mieście był Złoty Meczet, Al-Askari, będący świętym miejscem szyitów. Niestety, pod pochodzącą z 944 r. świątynię 22 lutego 2006 r. została podłożona bomba, która zniszczyła większą jej część, w tym pokrytą złotem kopułę. Sprawców nie zidentyfikowano, a zamach wywołał falę zamieszek między szyitami a sunnitami. W czerwcu 2007 r. w Al-Askari doszło do kolejnego wybuchu. Eksplodowały bomby umieszczone w dwóch pozostałych minaretach, rujnując ostatecznie zabytek.

dxb8j1p

Irakijczycy postanowili jednak odbudować Złoty Meczet. Prace rekonstrukcyjne rozpoczęły się już kilka miesięcy po wybuchach i zostały w większości ukończone. Osoby odpowiedzialne za inwestycję podkreślają jednak, że ze względu na deficyt budżetowy bywają momenty, gdy dokończenie budowy staje pod znakiem zapytania. Ponadto pogarszająca się sytuacja związana z bezpieczeństwem w Samarze i brak profesjonalnych firm specjalizujących się w budowie budynków sakralnych to kolejne przyczyny, które utrudniają sprawną rekonstrukcję Al-Askari.

wg

dxb8j1p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxb8j1p