Trwa ładowanie...

Samolot stworzony z… pół miliona kwiatów!

W Dubaju, w sercu największego naturalnego ogrodu kwiatowego na świecie, powstało nowe botaniczne dzieło. Linie Emirates, we współpracy z Dubai Miracle Garden, stworzyły największą na świecie instalację kwiatową w formie pełnowymiarowego samolotu z ponad pół miliona świeżych kwiatów i żywych roślin.

Share
Samolot stworzony z… pół miliona kwiatów!Źródło: Emirates / materiały prasowe
d2utu1r

Budowa trwała 180 dni. W tym czasie zespół złożony z ponad 200 osób, pracując po 10 godzin dziennie, wzniósł, ułożył oraz zamontował roślinną strukturę na ważącym 30 ton stalowym rusztowaniu, który ma wymiary samolotu Airbus A380. Instalacja ma prawie 73 m długości, kadłub znajduje się na wysokości niemal 11 m, a ogon – ponad 24 m nad ziemią. Samolot wyposażono także w ruchome łopatki silników i inne kluczowe elementy konstrukcyjne, nadające charkter prawdziwej maszyny. Po rozkwitnięciu instalacja będzie liczyć aż 5 milionów kwiatów i ważyć ponad 100 ton! Warto przy okazji wspomnieć, że masa startowa prawdziwego A380 wynosi 575 ton.

Kwiaty i inne rośliny wykorzystane w żywej instalacji w Dubaju zostały wyhodowane i zebrane w ciągu czterech miesięcy w szkółkach Dubai Miracle Garden w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na instalację składa się siedem rodzajów kwiatów: petunie, koleusy, aksamitki, lwie paszcze, fiołki, pelargonie i gailardie. Charakterystyczne logo linii Emirates tworzy mieszanka ponad 9 tys. roślin, a tylko same skrzydła, o rozpiętości ponad 80 metrów, powstały ze 100 tys. kwiatów.

To największa budowla, jaka kiedykolwiek powstała na terenie ogrodu botanicznego. Instalacja ustawiona została na kwietniku o powierzchni 7,5 tys. m kw., co stanowi około 10 proc. obszaru Dubai Miracle Garden.

d2utu1r

Stworzenie i utrzymanie projektu a środowisko

Aby ograniczyć zużycie wody, zastosowano pionową uprawę roślin, a nasiona mieszańcowe zostały zasiane na tackach, po czym przeniesione na specjalnie wybraną odmianę gleby, co umożliwiło odpowiednie przewietrzanie i zatrzymanie wody. Po zakończeniu sezonu w Dubai Miracle Garden, gleba zostanie wykorzystana jako organiczny nawóz.

Emirates / materiały prasowe
Źródło: Emirates / materiały prasowe

Jeśli chodzi o rusztowanie, zostało ono wykonane z materiałów pochodzących z recyclingu. Roślinność na nim osadzona podlewana jest kropelkowo, specjalnie zaprojektowanym systemem, który zapewni instalacji odpowiednie nawodnienie i rozwój przez cały sezon, czyli do marca.

Kiedy będzie można obejrzeć „kwiatowy samolot”?

Instalacja zostanie udostępniona zwiedzającym 27 listopada i będzie można ją oglądać z dwupoziomowej platformy, położonej w samym środku ogrodu Dubai Miracle Garden.

d2utu1r

Zobacz historię powstania samolotu stworzonego z kwiatów i roślin:

Źródło: Emirates

d2utu1r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2utu1r
d2utu1r