Trwa ładowanie...

Sekrety Wysp Kanaryjskich. Nie tylko Teneryfa i Gran Canaria

Jeszcze niedawno Wyspy Kanaryjskie należały do najbardziej ekskluzywnych kierunków wakacyjnych, teraz dzięki atrakcyjnym ofertom wycieczkowym są dostępne niemal dla każdego. Oto dlaczego warto wybrać się na wakacje na wyspy wiecznej wiosny.

Sekrety Wysp Kanaryjskich. Nie tylko Teneryfa i Gran CanariaŹródło: Shutterstock.com
d2ie242
d2ie242

Różnice między Wyspami Kanaryjskimi i kontynentalną Hiszpanią są widoczne na pierwszy rzut oka. Każdą z wysp archipelagu charakteryzuje klimat oceaniczno-subtropikalny z wysokimi temperaturami latem i umiarkowanymi jesienią i zimą. Wyspy oddalone od kontynentu afrykańskiego, takie jak La Palma, charakteryzują się większymi opadami i bardziej umiarkowaną temperaturą w ciągu roku, podczas gdy te leżące w pobliżu Maroka, czyli Lanzarote i Fuerteventura, cechuje nieco surowszy klimat, a wczesną wiosną można natknąć się tam nawet na burzę piaskową.

Klimat Wysp Kanaryjskich jest stosunkowo łagodny, z jednej strony upał nie daje się we znaki, z drugiej nieustająca wysoka temperatura sprawia, że okoliczne wody są stosunkowo ciepłe i przyciągają masę turystów. Choć przyjmuje się, że sezon trwa tam przez cały rok, to największy wysyp wczasowiczów przypada na lipiec i sierpień. Woda ma wtedy temperaturę około 20 st. C, a niebo jest bezchmurne.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Teneryfa i Gran Canaria

Dwoma najważniejszymi miastami na całym archipelagu są Santa Cruz na Teneryfie i Las Palmas na Gran Canarii. Oba miasta rokrocznie przyciągają miliony turystów. Jednym z obowiązkowych miejsc do zwiedzenia na Teneryfie jest audytorium Adán Martín. Budynek wykonany w stylu ekspresjonistycznym służy za miejsce najważniejszych wydarzeń kulturalnych miasta, a wyglądem przypomina słynną operę w Sydney.

W Las Palmas warto natomiast odwiedzić Dom Krzysztofa Kolumba, który przekształcono na muzeum rozłożone na kilka sąsiadujących kamienic. Każdy z zaadaptowanych pokoi przedstawia kolejne etapy podróży Kolumba, powstanie pierwszych osiedl na Wyspach Kanaryjskich oraz ich relacje z Nowym Światem. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ogromne i niezwykle szczegółowe makiety, które doskonale odwzorowują najważniejsze miejsca archipelagu.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Fuerteventura – mniej znane oblicze

Choć Gran Canaria i Teneryfa słyną ze swojej stosunkowo długiej linii brzegowej, to Fuerteventura pod względem infrastruktury turystycznej prezentuje się jeszcze bardziej okazale. Biały, złocisty piasek pochodzi bowiem aż z Sahary. Silnie wiejący od strony Maroka wiatr przynosi ze sobą mnóstwo złocistego pyłu, choć w okolicy znajdziesz również czarne plaże o typowo wulkanicznym podłożu. Wysokie temperatury i kilometry plaż sprawiają, że Fuerteventura jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych, nurkowania i snorkelingu, czyli pływania z fajką i płetwami.

Całkowitym przeciwieństwem wyspy jest La Gomera. Jedna z najmniejszych wysepek archipelagu to prawdziwe królestwo zieleni. Klifowe wybrzeże współgra z górzystymi terenami, a samo centrum wyspy zdominowały tropikalne drzewa, których skupiska poprzecinane są malowniczymi wąwozami. Centrum wyspy zajmuje ogromny park narodowy Parque Nacional de Garajonay. Oferuje on ciągnące się kilometrami szlaki prowadzące do najważniejszych punktów widokowych na wyspie. Warto wybrać się w tamte okolice podczas wycieczki po wyspie.

d2ie242
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ie242