Trwa ładowanie...
ycipk-2xi9uw

Sinice znów atakują. "Wygoniły z wody plażowiczów"

Osoby, które spędzają urlop w Gdańsku oraz nad Zalewem Szczecińskim i chcą skorzystać z kąpieli w morzu, powinny zmienić plany. Sinice pojawiają się też w innych miejscach nad Bałtykiem. – Wygoniły z wody nielicznych plażowiczów w Nowym Warpnie – napisał czytelnik poprzez platformę #dziejesie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plaża w Nowym Warpnie nie nadaje się do plażowania
Plaża w Nowym Warpnie nie nadaje się do plażowania (zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl)
ycipk-2xi9uw

Postępujące zmiany klimatu, ocieplenie morza oraz jego zanieczyszczenie sprawiają, że częściej nad Bałtykiem będzie dochodzić do zakwitu sinic. To niebezpieczne zjawisko dla zdrowia, dlatego wtedy trzeba unikać kąpieli.

O zakazie kąpieli w woj. zachodniopomorskim poinformował 18 lipca sanepid. Z powodu sinic zamknięte są kąpieliska w Stepnicy i Gryficach. W Darłówku Zachodnim czerwona flaga wisi z powodu zanieczyszczenia mikrobiologicznego - wykryto bakterie e.coli. Problem z sinicami jest też w Gdańsku, o czym poinformował Pomorski Państwowy Inspektor Sanitarny. Czerwona flaga wisi w następujących miejscach: Gdańsku Jelitkowie, kąpielisku Klipper w Jelitkowie, na molo w Gdańsku Brzeźnie oraz Domu Zdrojowym w Gdańsku Brzeźnie. Dodatkowo, jak informują na swojej stronie Kąpieliska Morskie, zakaz kąpieli z powodu wysokich fal i silnych prądów wstecznych obowiązuje na następujących kąpieliskach w Gdańsku: Sobieszewo, Orle i Świbno.

Problem ten interesuje naszych czytelników, którzy poprzez formularz #dziejesie przesyłają do nas zapytania czy dzielą się z nami zdjęciami pokazujące problem na polskim wybrzeżu. Z pytaniem, czy możliwy jest zwrot poniesionych kosztów z tytułu ograniczonego dostępu do plaż, zwróciła się do nas czytelniczka Magda. Nie pozostawiliśmy tej wiadomości bez odpowiedzi, tylko sprawdziliśmy, czy jest to możliwe.

ycipk-2xi9uw

Przypominamy, że decyzję o zamknięciu kąpielisk podejmuje sanepid. Sinice na plażach to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim związany z naszym bezpieczeństwem. Nie tylko niebezpieczne jest bowiem zachłyśnięcie się zanieczyszczoną wodą, ale również w niej przebywanie. Objawy, które mogą u nas wystąpić to: wysypka, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów, drżenie mięśni czy zachwiania równowagi.

Dolegliwości mogą wystąpić od razu lub kilka dni po kąpieli. Od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych. Ale następstwa kontaktu z trującymi sinicami mogą być poważne – od zaburzeń żołądkowych i jelitowych do wewnętrznych krwotoków, ostrego uszkodzenia wątroby i przyspieszenia rozwoju guzów nowotworowych (przy długim kontakcie). Atak na mięśnie oddechowe może spowodować konwulsje na skutek niedotlenienia mózgu i uduszenie.

ycipk-2xi9uw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Zagadka monumentów Yonaguni

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2xi9uw

ycipk-2xi9uw
ycipk-2xi9uw