Trwa ładowanie...

Sinice znów atakują. "Wygoniły z wody plażowiczów"

Osoby, które spędzają urlop w Gdańsku oraz nad Zalewem Szczecińskim i chcą skorzystać z kąpieli w morzu, powinny zmienić plany. Sinice pojawiają się też w innych miejscach nad Bałtykiem. – Wygoniły z wody nielicznych plażowiczów w Nowym Warpnie – napisał czytelnik poprzez platformę #dziejesie.

Sinice znów atakują. "Wygoniły z wody plażowiczów"Źródło: zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
d5ze0p8
d5ze0p8

Postępujące zmiany klimatu, ocieplenie morza oraz jego zanieczyszczenie sprawiają, że częściej nad Bałtykiem będzie dochodzić do zakwitu sinic. To niebezpieczne zjawisko dla zdrowia, dlatego wtedy trzeba unikać kąpieli.

O zakazie kąpieli w woj. zachodniopomorskim poinformował 18 lipca sanepid. Z powodu sinic zamknięte są kąpieliska w Stepnicy i Gryficach. W Darłówku Zachodnim czerwona flaga wisi z powodu zanieczyszczenia mikrobiologicznego - wykryto bakterie e.coli. Problem z sinicami jest też w Gdańsku, o czym poinformował Pomorski Państwowy Inspektor Sanitarny. Czerwona flaga wisi w następujących miejscach: Gdańsku Jelitkowie, kąpielisku Klipper w Jelitkowie, na molo w Gdańsku Brzeźnie oraz Domu Zdrojowym w Gdańsku Brzeźnie. Dodatkowo, jak informują na swojej stronie Kąpieliska Morskie, zakaz kąpieli z powodu wysokich fal i silnych prądów wstecznych obowiązuje na następujących kąpieliskach w Gdańsku: Sobieszewo, Orle i Świbno.

Problem ten interesuje naszych czytelników, którzy poprzez formularz #dziejesie przesyłają do nas zapytania czy dzielą się z nami zdjęciami pokazujące problem na polskim wybrzeżu. Z pytaniem, czy możliwy jest zwrot poniesionych kosztów z tytułu ograniczonego dostępu do plaż, zwróciła się do nas czytelniczka Magda. Nie pozostawiliśmy tej wiadomości bez odpowiedzi, tylko sprawdziliśmy, czy jest to możliwe.

Przypominamy, że decyzję o zamknięciu kąpielisk podejmuje sanepid. Sinice na plażach to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim związany z naszym bezpieczeństwem. Nie tylko niebezpieczne jest bowiem zachłyśnięcie się zanieczyszczoną wodą, ale również w niej przebywanie. Objawy, które mogą u nas wystąpić to: wysypka, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów, drżenie mięśni czy zachwiania równowagi.

d5ze0p8

Dolegliwości mogą wystąpić od razu lub kilka dni po kąpieli. Od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych. Ale następstwa kontaktu z trującymi sinicami mogą być poważne – od zaburzeń żołądkowych i jelitowych do wewnętrznych krwotoków, ostrego uszkodzenia wątroby i przyspieszenia rozwoju guzów nowotworowych (przy długim kontakcie). Atak na mięśnie oddechowe może spowodować konwulsje na skutek niedotlenienia mózgu i uduszenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Zagadka monumentów Yonaguni

d5ze0p8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5ze0p8