Trwa ładowanie...

Skandal na Mogielicy. Polana traci swój wyjątkowy charakter

Na Polanie Stumorgowej, która jest jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych Limanowszczyzny, rozpoczęto prace budowlane. Zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni turyści twierdzą, że tracą jeden z najbardziej wyjątkowych widoków w Beskidzie Wyspowym.

Na polanie na Mogielicy powstaje budynekNa polanie na Mogielicy powstaje budynekŹródło: Licencjodawca, fot: Sokołowski Photography / mikosok / 500px
drtkvt4
drtkvt4

Polana Stumorgowa uważana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w tej części Beskidów. Z niej rozciąga się panorama z widokiem na Gorce, Tatry, Babią Górę, a także Beskid Sądecki. Jest to miejsce niezwykle klimatyczne, ze względu na swą dzikość oraz bliskość rezerwatu przyrody i lasów państwowych.

Rozpoczęto budowę

Sielski krajobraz o dziewiczym i wyjątkowym charakterze na górskiej hali zostaje zaburzony, bowiem ktoś rozpoczął tam prace budowlane. Działka na Polanie Stumorgowej znajduje się w otulinie Rezerwatu Przyrody Mogielica. Jak się okazuje, aktualny plan zagospodarowania przestrzennego nie dopuszcza powstania tam żadnej zabudowy, ale właściciel zdobył pozwolenie na budowę jeszcze przed jego zmianą.

Część osób błędnie zakładała, że zgromadzony sprzęt należy do firmy, która buduje w pobliżu wieżę. Okazuje się jednak, że myląca jest reklama spółki, która faktycznie tworzy punkt widokowy, a ta budowa na polanie to prywatna inwestycja, która nie ma z nią nic wspólnego.

Inwestor w przeszłości niejednokrotnie wnioskował do gminy, by wydała pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych i prowadzenie usług turystycznych w tym miejscu. Mówi się, że planuje on tam wybudować schronisko z 12 miejscami noclegowymi. Jednakże póki co, nie wiadomo co to będzie i czy w przyszłości nie powstanie na polanie więcej budynków, niszczących jej naturalny wygląd.

W Internecie zawrzało

Kilka dni temu na YouTubie pojawił się filmik, w którym autor pokazuje, jak teraz wygląda Mogielica. Zwraca uwagę na znajdujący się tam sprzęt i wylewane już fundamenty, a przede wszystkim apeluje do turystów o pomoc, aby zatrzymać powstawanie zabudowy.

drtkvt4

- Jeśli macie jakieś pomysły, co możemy z tym zrobić, żeby tej pięknej polany i widoków bezcennego Beskidu Wyspowego nie stracić, pomóżcie nam. Tego tutaj nie powinno być. Jak sami turyści mówią - to jest skandal - słyszymy w nagraniu na kanale Limanowa.in.

Skandal na Mogielicy! Trwa budowa na Polanie Stumorgowej

Pod postem na Facebooku, zamieszczonym na grupie zrzeszającej miłośników polskich gór, również zawrzało.

"Niedługo każde góry zaorają i oddadzą w prywatne ręce... Bo to, co się w życiu liczy, to się nazywa kasa", "Betony ważniejsze od przyrody. Takie czasy" - komentują niezadowolone osoby.

drtkvt4

Jednakże internauci są podzieleni, bowiem nie wszyscy tak krytyczne reagują na wiadomość o rozpoczętych pracach budowlanych.

"W Beskidzie Wyspowym schronisk jak na lekarstwo, to miejsce idealne", "Przypuszczam, że nie tylko mi brakuje w Beskidzie Wyspowym miejsca, gdzie można się schronić chociażby przed deszczem czy wiatrem, zwłaszcza chodząc po górach z dzieckiem" - czytamy pod zdjęciami.

drtkvt4

Źródło: YouTube/Facebook

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Turyści wrócili na Mazury. "Widać dynamiczny przyrost"

drtkvt4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drtkvt4