Trwa ładowanie...
d2ikzgh

Skarpety z wełny merynosów. Doskonała opcja na piesze wycieczki

Merynosy są cenione na całym świecie ze względu na niezwykłe właściwości ich runa. Wełna z tych azjatyckich owiec szybko stała się symbolem niezawodności i wygody. Używanie jej do szycia odzieży turystycznej to doskonałe wykorzystanie jej możliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skarpety trekkingowe wykonane z wełny merino to pewny wybór na długie wyprawy
Skarpety trekkingowe wykonane z wełny merino to pewny wybór na długie wyprawy (Shutterstock.com)
d2ikzgh

Merynosy hoduje się w górach, a to oznacza, że na co dzień muszą znosić bardzo trudne warunki. Gwałtowne zmiany temperatur i silne wiatry sprawiły, że zwierzęta musiały uodpornić się na działanie negatywnych warunków atmosferycznych. Choć wywodzą się z Azji, to z czasem rozprzestrzeniły się na inne kontynenty, a teraz największe hodowle merynosów znajdują się w Nowej Zelandii.

Merynosy przystosowały się do niecodziennego klimatu, w którym latem temperatury sięgają 30 st. C, a zimą spadają do -30 st. C. Ich runo jest bardzo zwarte i gęste, ale jednocześnie wyjątkowo cienkie, kilkukrotnie cieńsze niż ludzki włos. Im cieńsze włókna, tym wartość wełny jest większa, dlatego najbardziej pożądana wełna ma grubość od 15 do 25 mikronów.

Doskonałe skarpety na piesze wędrówki iStock.com
Doskonałe skarpety na piesze wędrówki

Zalety wełny merynosów

d2ikzgh

Powodów, dla których cienka wełna ma bardzo dużą wartość, jest kilka. Przede wszystkim wełnianą tkaninę cechują wyjątkowe możliwości termoregulacyjne. Cienkie włókna oznaczają gęstszą tkaninę, a gęsta tkanina zapewnia doskonałą izolację termiczną.

W efekcie skarpety i bielizna z wełny merynosów zimą zatrzymują ciepło przy skórze, a latem chronią przed gorącym powietrzem z zewnątrz. Dodatkowo tkanina zapewnia świetną oddychalność, która zapobiega powstawaniu przykrych zapachów po całym dniu noszenia. W zwartej strukturze znajdują się pory, które zapewniają należytą cyrkulację powietrza.

Jednocześnie powstałe "pory" pomagają magazynować wilgoć, która następnie odparowuje, dzięki czemu nawet po długim marszu w skarpetach wykonanych z wełny merynosów czujesz przyjemną suchość stóp. W dodatku wełna merynosów ma właściwości bakteriostatyczne i tworzy środowisko, w którym bakterie się nie rozmnażają. Niestety, magazynowanie wilgoci ma również swoje wady. Skarpety z naturalnych włókien zdecydowanie dłużej schną.

Kwestia ceny

Jednak doskonała jakość produktów wykonanych z wełny merino ma swoją cenę. Skarpety, czapki czy bielizna termoaktywna potrafią osiągnąć bardzo wysokie ceny, jednak bez wątpienia zasługują na każdą wydaną złotówkę. Bielizna z wełny merynosów o stuprocentowo naturalnym składzie może również przecierać się nieco łatwiej niż ta z domieszką tworzyw sztucznych. Przy zakupie trzeba więc zadać sobie pytanie, czy zależy ci na maksymalnej wytrzymałości, czy doskonałym komforcie.

Wybierając się na wyprawę, trzeba zdać sobie sprawę z tego, jaki rodzaj bielizny będzie nam potrzebny i które jej właściwości są najistotniejsze. Jeśli zależy ci na maksymalnym komforcie i miękkości, warto postawić na wełnę merynosów.

d2ikzgh

Podziel się opinią

Share

d2ikzgh

d2ikzgh