Trwa ładowanie...

Śmieciowa strona rajskich miejsc. Przypominamy o "toksycznej wyspie”

Malediwy to prawdziwy wakacyjny raj. Błękitna woda i ponad tysiąc uroczych wysepek wprawiają turystów w zachwyt już z okien samolotu. Jest jednak jeden drobny szczegół, który może sprawić, że czar Malediwów pryśnie . To "toksyczna wyspa" na której od lat składowane są śmieci.

Śmieciowa strona rajskich miejsc. Przypominamy o "toksycznej wyspie”Źródło: Shutterstock.com
d44cev0
d44cev0

Thilafushi – tak nazywa się wyspa na którą trafiają ogromne ilości odpadów produkowanych przez ponad 100 tys. mieszkańców i turystów, którzy przybywają na nią w liczbie przekraczającej milion rocznie. Doprowadziło to do zgromadzenia zatrważającej ilości śmieci.

"Śmieciowa wyspa” została utworzona w 1991 r., kiedy rząd nie wiedział co zrobić z odpadami produkowanymi przez przemysł turystyczny. Rząd zadecydował wówczas, że będą one składowane na oddzielnej wyspie. Wykopano na niej ogromne kanały, do których wsypano śmieci, przykryto warstwą gruzu i zasypano piaskiem.

Obecnie, po ponad 20 latach działalności wysypiska, segregacja jest na szczęście codzienną praktyką. Odpadki częściowo są także palone. Sztuczna wyspa stopniowo się powiększa (dziś średnio o 1 m kw. dziennie), dlatego władze Malediwów zdecydowały, że ziemię warto przeznaczyć na tereny przemysłowe. Obecnie działa tu już * ponad 50 firm*, które przejęły ponad połowę powierzchni Thilafushi. Państwo zarabia na nich ok. milion dolarów rocznie.

Zużyte baterie, azbest, ołów i inne niebezpieczne śmieci zmieszane z miejskimi odpadami pochodzącymi z wyspy Thilafushi przedostają się do wody i stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemu i środowiska na Malediwach. Ani miejscowe władze, ani aktywiści jak dotąd nie podjęły jeszcze tematu rozwiązania śmieciowego problemu i toksycznej wyspy. Malediwy wcale nie są takie bajeczne, jak widzimy je na zdjęciach. Nie ma już na świecie miejsc "idealnych”. A z pewnością nie są to laguny, w których zalegają tony śmieci.

d44cev0

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Koniec z wywożeniem śmieci do lasu. Leśnicy mają sposób

d44cev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44cev0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj