Smog nas wykańcza. Co roku wymiera w Polsce średniej wielkości miasto

Na liście 20 najbardziej skażonych rakotwórczym benzo(a)pirenem europejskich miast aż 19 to miasta polskie. Nie ma mowy o żartach. Wygrać ze smogiem możemy tylko wspólnymi siłami. Dlatego w Wirtualnej Polsce rozpoczynamy cykl #SmogAlert. Będziemy informować i edukować. Będziemy zastanawiać się, co zrobić, aby ochronić nas samych i kolejne pokolenia przed śmiertelnie groźną trucizną.

Smog nas wykańcza. Co roku wymiera w Polsce średniej wielkości miasto
Źródło zdjęć: © money.pl

14.11.2018 09:25

Przez wieki my, Polacy, walczyliśmy z różnymi wrogami. Radziliśmy sobie z najeźdźcami, wytrwaliśmy pod czerwoną łapą komunizmu. Dziś wspólnie możemy cieszyć się z 100. rocznicy odzyskania niepodległości i wielu z nas w ostatnich dniach robiło to na ulicach swoich miast. Jak jeszcze możemy uczcić tę rocznicę? Możemy zadbać o to, aby kolejne pokolenia Polaków mogły dorastać w zdrowiu. Dziś nie mogą na to liczyć, bo wyjście na ulice to często igranie ze zdrowiem.

Wydaje ci się, że uderzamy w zbyt wysokie tony? Niech zatem przemówią fakty:

Na świecie 600 tys. dzieci umiera rocznie z powodu ostrych infekcji dróg oddechowych spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem.

W Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera co roku 44,5 tys. osób - mniej więcej tyle, ile mieszkańców ma Kołobrzeg.

W całej Europie przedwczesnych zgonów jest ponad 420 tys.

Jeśli sami nie zadbamy o nasze środowisko, lepiej nie będzie. A może być tylko gorzej. Smog już dawno przestał być domeną wielkich aglomeracji. Jest obecny w mniejszych miastach i turystycznych kurortach. Stolica polskich Tatr regularnie ginie pod duszącą kołdrą spalin. Nie licz, że skoro nie mieszkasz w Warszawie czy Krakowie, to jesteś bezpieczny.

Co możemy zrobić, by było inaczej? Odpowiedź na to pytanie to jeden z celów akcji #SmogAlert, którą rozpoczynamy w Wirtualnej Polsce. Przez najbliższe tygodnie będziemy regularnie ostrzegać przed przekroczonymi normami na stronie głównej wp.pl. Będziemy zadawać trudne pytania naukowcom i politykom. Będziemy testować urządzenia, które mogą nas przed smogiem choć w niewielkim stopniu ochronić. Będziemy informować o możliwościach otrzymania dofinansowania na wymianę starych kopcących pieców. Wreszcie, będziemy starali się znaleźć odpowiedź na każde nurtujące was pytanie, które możecie zadawać nam przez platformę *dziejesie.wp.pl. *

Nie pozwólmy, by smog dalej truł obecne i przyszłe pokolenia. Zadbajmy o Polskę, która przez wieki była i będzie naszym wspólnym domem. Jeśli prześpimy ten moment, możemy tego gorzko pożałować.

smogwiadomościgospodarka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)