Na Saharze spadł śnieg. Zdjęcia trafiły do sieci

Śnieg pojawił się na piaskach Sahary po tym, jak temperatury w okolicy Ain Sefra spadły poniżej zera. To niezwykłe zdarzenie uchwycił fotograf Karim Bouchetata. Zdjęcia śniegu i lodu na największej pustyni świata zrobił w północno-zachodniej Algierii.

Śnieg na Saharze - zdjęcie ze stycznia 2022 r.
Śnieg na Saharze - zdjęcie ze stycznia 2022 r.
Źródło zdjęć: © East News | Karim Bouchetta/Bav Media/Shutterstock
oprac. IR

19.01.2022 16:08

Zima znowu zawitała na Saharę. Termometry w algierskim mieście pokazały -2 st. C, a na pustyni pojawił się śnieg i lód, który utworzył oszałamiające wzory na piasku.

Śnieg na Saharze

To piąty raz w czasie 42 lat, kiedy w tym rejonie pojawił się biały puch. Poprzednie zdarzenia miały miejsce w 1979, 2016, 2018 i 2021 roku.

Temperatury w tym rejonie zimą osiągają zazwyczaj kilkanaście st. C, a latem ponad 40 st. C. W zimowych miesiącach mogą jednak drastycznie spadać w nocy, a jeśli towarzyszą im opady śniegu, to zwykle następnego dnia nie ma po nich śladu. Dlatego sytuacje, jak ta sprzed kilku dni zawsze wywołują poruszenie.

Karim Bouchetta na Saharze
Karim Bouchetta na Saharze© East News | Karim Bouchetta/Bav Media/Shutterstock

Szczęściarz na pustyni

Fotograf Karim Bouchetata już w ubiegłym roku pochwalił się zdjęciami śniegu na Saharze. Gdy opublikował fotografie, to w moment zyskały masę lajków, bo zjawisko jest jednak niesamowite.

Nie inaczej jest teraz. "Dlaczego piasek jest szary?" - zapytał Karim pod zdjęciami śniegu na pustyni, które wstawił na Instagramie. Internauci są zachwyceni

Śnieg na pustyni

Miejscowość, w której rejonie odnotowano niską temperaturę i opady śniegu to Ain Sefra - znana jako Brama na pustynię. Znajduje się ok. 1000 m n.p.m i jest otoczona górami Atlas.

Sahara obejmuje większość północnej Afryki i przeszła zmiany temperatury i wilgotności w ciągu ostatnich kilkuset tysięcy lat. Chociaż dzisiaj jest bardzo sucha, to oczekuje się, że za ok. 15 tys. lat znów stanie się zielona.

Przypominamy, że w ubiegłym roku i kilka lat wcześniej widziano już wielbłądy na pustyni otoczone śniegiem, ponieważ Afrykę Północną ogarniały w styczniu ekstremalnie niskie temperatury. Czy za rok szykuje się powtórka?

Źródło artykułu:WP Turystyka
saharaśniegpustynia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)