Trwa ładowanie...

Spływ kajakowy Krutynią. Jedna z ciekawszych atrakcji na Mazurach

Krutynia to jedna z najpiękniejszych rzek na Mazurach. Jej wody przepływają przez malownicze tereny rezerwatu krajobrazowo-wodno-leśnego gmin Piecki, Mikołajki i Ruciane-Nida. Nie bez powodu regularnie organizowane są po niej spływy kajakowe.

Krutynia na MazurachKrutynia na MazurachŹródło: Adobe Stock
d1lh40o
d1lh40o

Krutynia to jedna z rzek Pojezierza Mazurskiego, która wpływa do Jeziora Bełdany. Mierzy aż 99 km, a powierzchnia jej dorzecza liczy sobie 638 km kw. Nurt rzeki jest dość leniwy i powolny, a sama rzeka tworzy po drodze liczne zakola, co potęguje dodatkowo walory turystyczne wytyczonego na niej szlaku kajakowego.

Jeden z najpopularniejszych szlaków kajakowych w Polsce

Szlak kajakowy rzeki Krutynia to obecnie jedna z najpopularniejszych tras tego typu na całych Mazurach.

Podczas spływu możemy podziwiać unikalną przyrodę okolicy - drzewa, typowo nadrzeczna roślinność i zwierzęta. W wielu miejscach trasa biegnie przez tzw. zielone tunele, które oddzielają rzekę od brzegu. Uważny turysta bez problemu wypatrzy z łodzi małże, raki i lilie wodne, które zdobią koryto rzeki, nadając jej dodatkowych walorów ozdobnych. Można szybko się przekonać, że miano najpiękniejszego szlaku kajakowego w Polsce nie jest przesadzone.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Polka o życiu w cieniu wulkanu. "Wszyscy są zafascynowani"

Szlak kajakowy Krutynią jest dobrze oznakowany i przebiega przez malownicze tereny Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a także rozległy kompleks lasów Puszczy Piskiej. Cały mierzy 102 km, nie ma jednak konieczności jego pokonywania w całości – turyści mogą wybrać konkretny odcinek i to właśnie nim wybrać się na malowniczą, inną niż wszystkie wycieczkę.

d1lh40o

Dlaczego warto wybrać się na spływ Krutynią?

Szlak kajakowy rzeka Krutynia przebiega przez kilkanaście jezior, Mazurski Park Krajobrazowy, a po drodze zahacza także o aż 10 rezerwatów przyrody. Jego pokonanie jest więc prawdziwą gratką dla turystów kochających naturę oraz pragnących zapewnić sobie bliski z nią kontakt. To także idealna atrakcja turystyczna dla osób, które po prostu kochają wodę, nie boją się pływania po niej łodzią, a przy okazji chcą także zapewnić sobie solidną porcję rozrywki na świeżym powietrzu. Spływ kajakowy po rzece Krutynia zdecydowanie ich nie zawiedzie.

Na spływ kajakowy Krutynią warto się wybrać tym bardziej, że jest on bardzo bezpieczny i przystosowany do wymagań początkujących miłośników wodnych atrakcji. Krutynia jest stosunkowo płytką rzeką, o powolnym nurcie, która przepływa głównie przez nizinne tereny. Na niektórych odcinkach bez problemu można ją także pokonać pod prąd. Spływ po niej świetnie sprawdzi się więc w przypadku każdego, kto chciałby spróbować zupełnie nowej aktywności na świeżym powietrzu. Jakby tego było mało, na trasie nie brakuje malowniczych piaszczystych plaży, hoteli i restauracji – można więc dopłynąć kajakiem do brzegu, wysiąść i spędzić nieco czasu na lądzie.

Spływy Krutynią cieszą się dużą popularnością Adobe Stock
Spływy Krutynią cieszą się dużą popularnościąŹródło: Adobe Stock

Turyści za najciekawszą uznają trasę na odcinku Cierzpięty-Rosocha. Liczy on sobie 14 km, a na jego pokonanie w całości należy zarezerwować sobie ok. 4-5 godzin. Trasa rozpoczyna się na Jeziorze Mokrym, biegnie przez zaciszne tereny rezerwatu Krutynia oraz przez 1,5-metrową śluzę, która oddziela od siebie wody jeziora Mokrego od Krutyńskiego. To właśnie po jej przekroczeniu wkraczamy do najpiękniejszego zakątka na całym szlaku. Na turystów w pełnej krasie czekają tu kwitnące lilie, łabędzie, a także gęste szuwary, w których kryją się ryby i zwierzęta wodne.

d1lh40o
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1lh40o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lh40o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj