Trwa ładowanie...
Materiał prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej

Sprawdź atrakcje dostępne dla niepełnosprawnych we Wrocławiu, Katowicach i Poznaniu!

W Polsce wciąż niewiele mówi się o tym, że podróżować i doświadczać można bez względu na swoje ograniczenia. A jednak. W wielu większych miastach w Polsce, osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z ciekawych atrakcji i miejsc, które z pozoru wydają się "nie do zdobycia". Przekonuje o tym kampania Polskiej Organizacji Turystycznej "Polska bez barier", która udowadnia, że polska oferta turystyczna jest bogata w miejsca dostępne również dla osób z niepełnosprawnościami. O jakich miejscach mowa?

 Źródło: materiały partnera
d4hexqp
d4hexqp

Wrocław: miasto krasnali

A gdyby tak zwiedzić Wrocław? Również osoby niepełnosprawne mają możliwość skorzystać z dostępności wielu miejsc w stolicy Dolnego Śląska. Magiczny Ostrów Tumski oraz rynek to miejsca wypełnione krasnalami. Ich poszukiwania umilą pobyt w tym magicznym mieście.

Dla fanów sportu Wrocław ma do zaoferowania stadion — Tarczyński Arena. To miejsce już od samych bram, czyli sześciu dostosowanych wejść pokazuje, że jest doskonale przystosowane również dla osób niepełnosprawnych. W jaki sposób? Trybuny wyposażone zostały w 102 stanowiska dla osób poruszających się na wózku, do których prowadzi komunikacja pozioma z dostępem do wind i toalet. Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych znajdują się pod platformą otaczającą stadion, w bezpośrednim sąsiedztwie węzłów sanitarnych i komunikacyjnych. Jest ich aż 42. To ogromne ułatwienie dla osób niepełnosprawnych. Na terenie obiektu odbywają się nie tylko mecze, ale również liczne wydarzenia artystyczne, w których udział może wziąć każdy, bez względu na swoje ograniczenia.

#PolskaBezBarier Wrocław oczami Michała Fitasa

Artystyczne Katowice

Czy są wśród Was miłośnicy sztuki? Osoby niepełnosprawne z powodzeniem mogą korzystać z uroków i dostępności Galerii Malarstwa Muzeum Śląskiego. Każda wystawa posiada miejsca do siedzenia, co jest dodatkowym udogodnieniem dla osób poruszających się np. o kulach. W Galerii Malarstwa Polskiego 1800–1945 znajduje się również specjalna strefa wyciszenia Interim, gdzie osoby nadwrażliwe na bodźce mogą odpocząć. W każdą środę w godzinach 17.00–20.00 obowiązują ciche godziny zwiedzania. Wszystko to z myślą o osobach dotkniętych spektrum autyzmu. Nagrania audiodeskrypcji wybranych dzieł są dostępne bezpłatnie na urządzeniach przenośnych w kasach oraz na stronie internetowej.

d4hexqp

W przestrzeniach galerii sztuki oraz na ekspozycji "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów" umieszczone są tyflografiki. Wybrane rzeźby i instalacje są udostępniane do dotykania w obecności asystenta ekspozycji po wcześniejszym umówieniu się. W kasach oraz w Strefie wyciszenia Interim dostępne są informatory w alfabecie Braille’a z wypukłymi planami muzeum, oraz katalog wybranych dzieł w wersji wypukłej. Na wernisażach są obecni przewodnicy-audiodeskryptorzy. Wszystko to z myślą o osobach niewidomych i słabo widzących. Warto dodać, że ekspozycje są tłumaczone na polski język migowy.

#PolskaBezBarier Odkryj uroki Katowic z Katarzyną Szymurą

Poznańskie atrakcje również dla osób niepełnosprawnych

W Poznaniu osoby niepełnosprawne spędzą czas w sposób wyjątkowy. Stolica Wielkopolski oferuje nie tylko możliwość spaceru wokół jeziora Malta, gdzie ścieżki zostały przystosowane także dla osób poruszających się na wózkach. Będąc w Poznaniu, koniecznie trzeba odwiedzić Centrum Szyfrów Enigma, które przygotowało specjalną ofertę dla osób z dysfunkcją wzroku. Spotkania, eksponaty dotykowe, tyflografiki, podcasty i audioprzewodnik to materiały, z których można korzystać, poznając historię polskich genialnych matematyków. Dodatkowo dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów dostępne są bilety ulgowe.

#PolskaBezBarier Spacer po Poznaniu z Magdaleną Orłoś

Duże miasta coraz częściej dbają o dostępność różnych atrakcji, również dla osób niepełnosprawnych.

Materiał prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej
d4hexqp
d4hexqp