Stolica Litwy. Wilno. Zakochaj się w tym mieście
Stolica Litwy przez wieki leżała na ziemiach Rzeczypospolitej i do dzisiaj pozostało tam serce wielu Polaków. Współczesnie mieszczą się tu siedziby centralnych władz państwowych, a także najważniejsze instytucje publiczne. Pod względem turystycznym to jedno z najpiękniejszych i najbardziej wartych poznania miejsc w tej części Europy. Może i Ty pokochasz Wilno?
Wilno, Litwa
Stolica Litwy przez wieki leżała na ziemiach Rzeczypospolitej i do dzisiaj pozostało tam serce wielu Polaków. Współcześnie mieszczą się tu siedziby centralnych władz państwowych, a także najważniejsze instytucje publiczne. Pod względem turystycznym to jedno z najpiękniejszych i najbardziej wartych poznania miejsc w tej części Europy.
Wilno to stolica oraz największe i najstarsze miasto na Litwie. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1323 roku, kiedy to wielki książę litewski Giedymin w swoich listach zapraszał rzemieślników, kupców i zakonników z Europy Zachodniej do przybycia i osiedlenia się w stolicy księstwa. W 1387 roku po przyjęciu przez Litwę chrześcijaństwa miastu nadano prawa magdeburskie.
udm/if
Wilno, Litwa
Wilno kształtowało się jako ośrodek tolerancji, w którym osiedlali się i współżyli przedstawiciele różnych narodowości - Polacy, Białorusini, Rosjanie, Niemcy, Żydzi i in.; tutaj rozkwitały rzemiosła i handel. W 1579 roku został powołany uniwersytet i stolica litewska stała się największym ośrodkiem kulturalno-oświatowym regionu.
Wilno, Litwa
Architektura miasta odzwierciedla najpiękniejsze przykłady stylów architektury Europy Południowej i Zachodniej - gotyk, renesans, a w szczególności swoisty barok "litewski", także zwany "ostatnim wyraźnym rozbłyskiem baroku w Europie".
Wilno, Litwa
W owym czasie w panoramie miasta pojawiła się większość niezwykle smukłych kościołów i dzwonnic o dynamicznych kształtach. Koniec XVIII w. wzbogacił stolicę o piękne budynki klasycystyczne.
Wilno, Litwa
Stolica litewska jest największym, najdalej na północy i wschodzie Europy leżącym miastem z tak wyraźnymi wpływami kultury zachodniej w architekturze. W 1994 r. Starówka Wileńska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na początku XX w. Wilno stało się ośrodkiem litewskiego odrodzenia narodowego. Tutaj 16 lutego 1918 roku została ogłoszona niepodległość Państwa Litewskiego.
Wilno, Litwa
Współczesne Wilno to najszybciej rozwijająca się stolica w krajach bałtyckich z aspiracjami do roli atrakcyjnego ośrodka biznesu, polityki i kultury tej części Europy. Miasto posiada doskonale rozwiniętą infrastrukturę usługowo-rozrywkową, dużo różnorodnych miejsc noclegowych, gastronomicznych i rozrywkowych.
Wilno, Litwa
W Wilnie skupia się większość instytucji sztuki i kultury kraju, tutaj tworzą najlepsi w Europie artyści litewscy: Eimuntas Nekrosius, Oskaras Korsunovas, Rimas Tuminas i inni. Całe lato odbywają się międzynarodowe i miejscowe imprezy kulturalne: Festiwal Wileński (klasyka, wirtuozi muzyki światowej), festiwal muzyki tradycyjnej i nowoczesnej św. Krzysztofa, kilka festiwali jazzowych, folklorystycznych, nowoczesnego tańca i inne wymyślne święta.
Wilno, Litwa
Działalność społeczności miasta w kształtowaniu dobrego sąsiedztwa oraz wspólnoty obywatelskiej została uhonorowana przez komitet UNESCO, który w latach 2000-2001 uznał Wilno miastem pokoju w Europie i Ameryce Północnej. W 2009 roku jako pierwsze miasto z nowych członków UE było stolicą kultury europejskiej.
udm/if