Świeradów Zdrój. Uzdrowisko z niezwykłą legendą

Dziś sława kurortu nieco przygasła, ale nadal jest to uzdrowisko ładne, zadbane oraz stylowe, na dodatek malowniczo położone na rozległych stokach. Z powstaniem miejscowości wiąże się ciekawa legenda. Świeradów Zdrój to ciekawe miejsce.

Świeradów Zdrój. Uzdrowisko z niezwykłą legendą
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

Według niej słowiańskie plemię Milczan utworzyło tu w XII wieku pogański ośrodek kultu. Czcili oni posąg złotego lwa Flinesa, który podobno został ukryty w skałach znajdującego się w pobliżu Wysokiego Grzbietu. Zanim w XVIII wieku naukowo stwierdzono leczniczy status lokalnych źródeł, przez stulecia pielgrzymowali tutaj mieszkańcy Łużyc i Miśni, by napić się eliksiru zdrowia. Pierwsze udokumentowane wzmianki o osadzie pochodzą z początku XVI wieku. W 1572 roku w księgach śląskiego lekarza Leonarda Thunnessera znalazł się opis źródeł wód mineralnych. W 1739 roku specjalistyczna komisja hrabiego Schaffgotscha naukowo potwierdziła lecznicze działanie wód orzekając, że woda jednego ze źródeł będzie przeznaczona do picia, a z drugiego do kąpieli leczniczych. Wkrótce powstał pierwszy Dom Zdrojowy i Pijalnia, a Świeradów zaczął się przekształcać w uzdrowisko. W 1811 roku odkryto nowe źródło i nadano mu nazwę Dolny Zdrój. Kolejne ważne wydarzenie miało miejsce na początku lat 30. XX wieku. Doktor Paul Schmidt
zauważył w miejscowym źródełku martwą żabę. Gdy odwiedził to miejsce po roku, stwierdził, że ciało żaby pozostało w stanie nienaruszonym.
Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że tajemnicą mumifikacji płaza było promieniowanie radonu. Odkrywca założył wkrótce własny zakład zdrojowy wykorzystujący cudowne właściwości radonu. Na pamiątkę roli, jaką żaba doktora Schmidta odegrała w rozszerzeniu profilu leczniczego Świeradowa, jej wizerunek umieszczono przed Domem Zdrojowym. Dzielnica uzdrowiskowa leży po obu stronach ulicy Zdrojowej. Jej centralnym punktem jest stylowy Dom Zdrojowy (1899 rok) z charakterystyczną, prawie 50-metrową wieżą zegarową.

Do budynku przylega drewniana hala spacerowa. Jest to najdłuższy tego rodzaju obiekt w Sudetach. Długa na 80 m i szeroka na 10 m hala została wykonana z modrzewia. Szyby i ściany budynku zdobią malowane motywy roślinne. Mieści się tutaj Pijalnia Wód, galeria, sklepik z pamiątkami, poczta i kawiarnia. U podnóża długiego tarasu, na którym wznosi się Dom Zdrojowy, znajduje się sztuczna grota z XIX wieku (była Pijalnia Wody Mineralnej)
, a obok tablica pamiątkowa poświęcona Mieczysławowi Orłowiczowi, pionierowi polskiej turystyki górskiej w Sudetach. Poniżej rozciąga się malowniczy Park Zdrojowy założony w połowie XIX wieku. Wzdłuż ulicy Zdrojowej i przy jej przecznicach znajduje się wiele zabytkowych willi oraz pensjonatów z przełomu XIX i XX wieku.

Jedynym zabytkiem sakralnym kurortu jest neogotycki kościół św. Józefa Oblata i NMP (1898 rok). Wokół Świeradowa rozciągają się tereny idealne do uprawiania narciarstwa biegowego. Z okolicznej Polany Izerskiej startuje co roku międzynarodowy Bieg Piastów. Z początkiem 2008 roku ruszyła kolejka gondolowa na Stok Izerski.

Radon

Powietrze, gleba i woda Świeradowa przesycone są emanacją radioaktywnego radu, szlachetnego gazu radonu, unikalnego w skali Europy. Wpływa on korzystnie na przemiany komórkowe, procesy enzymatyczne, wzmacnia naczynia krwionośne, tkankę nerwową, obniża nadciśnienie tętnicze, a przy zbyt niskim podnosi je. Kąpiele radonowe zalecane są osobom ze schorzeniami reumatycznymi, narządu ruchu oraz układu oddechowego.

To właśnie dzięki radonowi świeradowskie wody są unikatowe, a kąpiele i inhalacje nadzwyczaj skuteczne. Skąd ta nazwa? Nazwa miejscowości nastręczała powojennym decydentom sporo trudności. Niemiecka nazwa Flinsberg odwoływała się do legendy o słowiańskim bogu. Chcąc porzucić jej niemieckie korzenie, wybrano nawiązanie do Andrzeja Świerada, beskidzko-słowackiego świętego, którego wizyta w tym miasteczku była jednak mało prawdopodobna.

UZDROWISKA

Hotel Malachit

Hotel zaprasza gości do odnowionych pokoi i apartamentów. Oferuje pobyty wypoczynkowe połączone z rehabilitacją i odnową w SPA. Dla wszystkich gości korzystanie z basenu krytego, siłowni, kortu tenisowego i hali sportowej jest bezpłatne. Odwiedzający mają do wyboru specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne, pomocne przy leczeniu schorzeń układu krążenia, oddechowego, narządu ruchu czy problemów reumatycznych. Oferta obejmuje zabiegi z zakresu fizykoterapii takie jak galwanizacja, diadynamik, ultradźwięki czy prądy Tensa. W leczeniu wykorzystywana jest także jonoforeza i magnetoterapia. Hydroterapia obejmuje ćwiczenia w basenie oraz hydromasaże. Ponadto kuracjusze mogą zdecydować się na różnego rodzaju inhalacje i okłady borowinowe stosowane najczęściej przy nerwobólach, chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa i problemach ze stawami. Ośrodek przygotował dla swoich gości także ofertę odnowy biologicznej. Osoby chcące poprawić kondycję oraz sylwetkę mogą popływać w basenie lub poćwiczyć na siłowni.

Doskonałym relaksem po wysiłku będzie wizyta w saunie suchej, która pomoże oczyścić organizm i zahartować ciało. Do dyspozycji gości jest również grota jodowo-solna, w której 45-minutowy seans przynosi efekty lecznicze porównywalne z trzydniowym pobytem nad morzem. Specyficzny mikroklimat uzyskano dzięki soli morskiej z Morza Martwego. Wraz z koloroterpią i muzykoterapią pozwoli to na odprężenie połączone z rehabilitacją i poprawą kondycji zdrowotnej. Pobyt w grocie szczególnie polecany jest osobom cierpiącym na schorzenia dermatologiczne, sercowo-naczyniowe, układu oddechowego, na nerwicę i stany przemęczenia, jak również zaburzenia metaboliczne oraz choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy. Przy zabiegach odnowy biologicznej wykorzystywane są nowoczesne urządzenia: DermaLife – kapsuła młodości, która wspomaga odchudzanie i odmładza skórę, a także HydroJet Medical – wodny masaż na sucho, rozluźniający, działający przeciwbólowo. Wykonywane są zabiegi z tlenoterapii biokatalitycznej, pozytywnie wpływające na
nadwagę, zmęczenie, astmę, alergię czy depresję.

Na spragnionych czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu czekają liczne trasy spacerowe oraz organizowane na życzenie przejazdy bryczkami i kuligi. W wolnym czasie goście mogą skosztować dań kuchni staropolskiej w hotelowej restauracji. W Malachicie do dyspozycji odwiedzających jest 176 miejsc noclegowych w komfortowo wyposażonych pokojach 1- i 2-osobowych typu studio i apartamentach. W każdym pokoju jest łazienka, telefon, radio, TVsat. Pokój 1-osobowy, w zależności od sezonu, kosztuje od 130 do 180 zł, cena obejmuje śniadanie.

Hotel Malachit ul. Kościuszki 1 59-850 Świeradów Zdrój (75) 781 67 32 (75) 781 64 90 malachit@interferie.pl www.malachit.interferie.pl

Uzdrowisko Świeradów

Do Świeradowa przyjeżdżają osoby z chorobami dróg oddechowych (także z astmą), ze schorzeniami ortopedyczno-urazowymi, reumatycznymi, z dolegliwościami układu krążenia i chorobami kobiecymi. Uzdrowisko położone jest bardzo atrakcyjnie: w rejonie czystym ekologicznie, w otoczeniu zielonych lasów i gór. Właśnie panujący tu specyficzny mikroklimat jest idealny dla dzieci ze schorzeniami dróg oddechowych. Uzdrowisko oferuje ponad 35 rodzajów zabiegów leczniczych, w dużej mierze wykorzystujących naturalne surowce rejonu: radon, korę świerkową i borowiny.

Placówka składa się z kilku obiektów. Najważniejsze to: Centrum Reumatologii i Rehabilitacji Goplana (ul. Piłsudskiego 15); Dom Zdrojowy – najważniejszy i najciekawszy architektonicznie obiekt Świeradowa – z bazą noclegową na 220 osób, ze stołówką, kawiarnią, salą gimnastyczną i siłownią (ul. Konstytucji 3 Maja 1); sanatorium Wacław (ul. Sienkiewicza 13); willa Gracja (ul. Parkowa 2) i sanatorium Słoneczko (ul. Prusa 4). Zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne wykonywane są w Zakładzie Borowinowym (kąpiele, okłady i zawijania borowinowe, także parafinowe) i w Zakładzie Radonoczynnym (kąpiele radonoczynne, inhalacje radonowe, także niektóre zabiegi fizykoterapeutyczne). Z kolei w Goplanie znajduje się Zakład Świerkowy, gdzie można skorzystać z kąpieli w wywarze z kory świerkowej, zalecanych w schorzeniach układu oddechowego i nerwowego. Tutaj kuracjusze przychodzą też na kąpiele mineralne, masaże (m.in. podwodny, wibracyjny, wirowy), a także na zabiegi z fizykoterapii. Z szerokiej oferty zabiegów fizykoterapii,
masaży, krioterapii i gimnastyki można korzystać także w Domu Zdrojowym. Ceny noclegów są zróżnicowane. Przykładowo, za pokój 1-osobowy w Domu Zdrojowym trzeba zapłacić 130-170 zł.

Uzdrowisko Świeradów ul. Zdrojowa 2 59-850 Świeradów Zdrój (75) 782 05 00 marketing@uzdrowisko-swieradow.pl www.uzdrowisko-swieradow.ng.pl

Okolica

Szklarska Poręba (17 km). Miasto położone w szerokiej dolinie rzeki Kamienna, na stokach Karkonoszy, z dominującym nad nim szczytem Szrenica (1362 m n.p.m. – kolej linowa). Duży ośrodek turystyczno-narciarski. Charakteryzuje się specyficznym klimatem, porównywalnym do klimatu miejscowości alpejskich położonych na wysokości 2000 m n.p.m. Warto odbyć spacer do malowniczych wodospadów Kamieńczyk i Szklarka oraz do Śnieżnych Kotłów, unikatowych reliktów epoki lodowcowej. Na drodze ze Świeradowa do Szklarskiej Poręby znajduje się słynny Zakręt Śmierci, 180-stopniowy wiraż z malowniczą pionową ścianą skalną.

*Góry Izerskie. *Część Sudetów wysunięta najbardziej na zachód. Masyw składa się z czterech równolegle ułożonych grzbietów. Dwa z nich leżą na terytorium Polski, dwa pozostałe na terenie Czech. Po polskiej stronie najwyższa jest Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.).

Tutył: SPA i uzdrowiska Autor: Ewa Standzoń-Gierak, Mierosław Osip-Pokrywka

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)