Trwa ładowanie...

Święte krowy w Indiach. "Tego się nie spodziewałam"

W Indiach krowy uważane są za święte i nietykalne. Dla mieszkańców ich widok na ulicy nie jest niczym nadzwyczajnym. Dla turystów to wciąż szok, bo choć czytają o tym w przewodnikach, to na żywo, są zawsze zaskoczeni. Ale można na nie trafić nie tylko na ulicy. Przekonała się o tym Ania Tańska z Gdańska, która przebywa właśnie na urlopie w Indiach.

Taki widok na plaży w Majorda to normaTaki widok na plaży w Majorda to normaŹródło: Archiwum prywatne
d2vb8ik
d2vb8ik

- O świętych krowach w Indiach, spacerujących po ulicach, chyba każdy słyszał. Lecz tego, co nas spotkało, się nie spodziewałam - opowiada Ania w rozmowie z WP Turystyka.

Plaża miała być tylko dla nich

Z mężem i znajomym są w Indiach od dwóch tygodni. Podróż, w którą się wybrali wiodła dotychczas głównie przez miasta: Bombaj, Puszkar, Agrę i Delhi. Tam krów napotkali mnóstwo. Ale widok tych zwierząt chodzących po ulicach, leżących w cieniu samochodów czy zaglądających do sklepów ich nie zaskoczył tak bardzo, jak to, co stało się później.

Źródło: Archiwum prywatne
Krowa w Puszkar

- Szukałam miejscowości na Goa, gdzie będzie cisza i spokój - bez klaksonów i agresywnego marketingu. Padło na Majordę - opowiada. - Tej miejscowości nie ma nawet w przewodnikach "Lonely Planet".

d2vb8ik

Jak przyznaje, nie zawiodła się. Na miejscu była piękna, szeroka plaża. - Tylko dla nas. To znaczy - tak przynajmniej nam się wydawało - wspomina i od razu dodaje, że gdy ledwo rozłożyli się na piasku, to nagle zza wydmy wyszła... wielka krowa.

- Potem następna i następna - opowiada. - Na początku trochę się wystraszyłam, gdyż myślałam, że idą na nas. Nie były jednak nami zainteresowanie, przyszły się tylko wykąpać i były z tego powodu bardzo szczęśliwe. 

Źródło: Archiwum prywatne
Na plaży było kilkanaście krów

Na zdjęciach i filmach, które wysłała nam Ania widać, że krów było kilkanaście. Trzeba przyznać, że na pewno trudno zachować zimną krew w takich warunkach, ale turystom z Polski się to udało. Teraz mają świetną pamiątkę.

d2vb8ik

Krowy w Indiach

Za święte krowy w Indiach uznaje się tylko te, które dają mleko. Wszystko, co pochodzi od krowy uważane jest za magiczne, uzdrawiające i święte. Warto jednak wyjaśnić, że Hindusi nie czczą ich w dosłowny sposób, ale starają się zapewnić im ochronę. Przejawia się to w łagodnym traktowaniu tych zwierząt, zakazie ich zabijania oraz ścisłym powstrzymywaniu się od spożywania mięsa.

Co ciekawe, konstytucja Republiki Indii z 26 listopada 1949 r. zawiera zapisy zobowiązujące władze państwowe do ochrony krów.

d2vb8ik
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podróżują w nietypowy sposób. "To nie jest dla każdego"

d2vb8ik
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vb8ik