Święto Dziękczynienia coraz bliżej. Biden wypełnił swój obowiązek
Święto dziękczynienia najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych. Swoją wagą dorównuje nawet Bożemu Narodzeniu. Przypada zawsze w czwarty czwartek listopada, a poprzedzają je liczne wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich jest między innymi ciekawy zwyczaj, którego dokonuje prezydent kraju.
24 listopada zbliża się wielkimi krokami, dlatego całe USA żyje już przygotowaniami do długo wyczekiwanego Święta Dziękczynienia. Amerykanie bardzo często biorą wolny piątek, po święcie, aby przedłużyć ucztowanie o kolejne trzy dni. Wtedy mają możliwość spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. Co ciekawe, to właśnie pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia nazywany jest Black Friday. Ten dzień został zapożyczony przez Europejczyków i zadomowił się nawet w Polsce.
Biden już ułaskawił indyki
Pierwsze dożynki mieszkańców kolonii Plymouth, miały miejsce w 1621 roku, a Święto Dziękczynienia jest pamiątką właśnie tego wydarzenia. Związane jest ono z wieloma zwyczajami. W ramach tradycji darowania życia indykom, co roku prezydent Stanów Zjednoczonym ułaskawia dwa ptaki, które zamiast na stół, trafiają do Uniwersytetu w Karolinie Północnej.
To wydarzenie odbywa się kilka dni przed Świętem Dziękczynienia i ma miejsce przed Białym Domem. "Chocolate, jesteś ułaskawiony" - ogłosił 21 listopada Joe Biden, głaszcząc pokaźnego ptaka, który ważył ponad 20 kilogramów. Drugim ułaskawionym indykiem był równie okazały Chip.
Sztuka podróżowania - DS4
Jak podkreślił prezydent Joe Biden, imiona ptaków wyhodowanych w Karolinie Północnej zostały wybrane w uczciwym głosowaniu.
Indyk symbolem Święta Dziękczynienia
Tradycja ułaskawiania indyków przez prezydentów USA sięga jeszcze czasów Abrahama Lincolna. Mówi się, że ówczesny prezydent w ten sposób uratował życie swojego indyka na prośbę 10-letniego syna Tada w 1863 r. Ten ciekawy rytuał został zainicjowany w 1989 roku przez George'a Busha seniora i praktykowany jest aż do dziś.
W zależności od regionu Stanów Zjednoczonych, występują różnice związane z potrawami podawanymi podczas tradycyjnej kolacji dziękczynnej. Jednakże charakterystycznym elementem posiłku jest pieczony indyk, rzadziej smażony. O popularności tego ptaka jako nieodłącznego elementu Święta Dziękczynienia świadczyć może fakt, że kolokwialnie określa się ten dzień jako Turkey Day (Dzień Indyka).
Źródło: YT/WP