Trwa ładowanie...

Sycylijskie Stonehenge - jedno z najważniejszych odkryć ostatnich lat

Wędrując po bunkrach z II wojny światowej, grupa przyjaciół natknęła się na nietypowy układ kamieni. Eksperci potwierdzili, że może to być włoski odpowiednik Stonehenge.

Sycylijskie Stonehenge - jedno z najważniejszych odkryć ostatnich latŹródło: Youtube.com, fot: Rossella Lorenzi
dpixf98
dpixf98

Miejscowość Gela (do 1927 r. Terranova), południowe wybrzeże Sycylii. Trzy miesiące temu grupa miłośników archeologii, zgłębiając tajemnice tamtejszych bunkrów, przypadkowo odkryła niezwykłą kamienną konstrukcję. Przed kilkoma dniami odkrycie zostało potwierdzone przez ekspertów. Zostało uznane za jedno z najbardziej znaczących dla zrozumienia czasów prehistorycznych.

Włoscy specjaliści (na czele z profesorem Alberto Scruderim, który 5 stycznia odczytał raport z przeprowadzonych badań), stwierdzili, że kolisty otwór w skale, liczącej sobie ponad 7 m wysokości, powstał jako wynik działalności człowieka, a konstrukcja pełniła funkcję olbrzymiego kalendarza (lub – jak wolą niektórzy – zegara słonecznego). Powstał on prawdopodobnie w czasach neolitu i brązu, między 6000 a 3000 r. p.n.e. Posługując się dronem, kamerami i kompasami, badacze sprawdzili, czy struktura nadal działa i pozwala precyzyjnie okreslać zmianę pór roku. Giuseppe La Spina, jeden z grupy odkrywców, potwierdził, że eksperyment zakończył się sukcesem. Wszelkie wątpliwości zostały rozwiane 21 grudnia, w dniu przesilenia zimowego. – O godzinie 7.23 rano tarcza słońca pokryła się dokładnie z otworem w skale – emocjonował się La Spina w trakcie konferencji prasowej. Archeolog dodał też, że konstrukcja była prawdopodobnie ”świętym miejscem”, o rytualnym znaczeniu, dla ludzi zamieszkujących te tereny pod koniec 3 tysiąclecia p.n.e.

Co ciekawe, na wschód od "kamiennego kalendarza" odkryto bardzo podobną, lecz nieco mniejszą skałę (obecnie leżącą na ziemi, przed laty prawdopodobnie wzniesioną w górę), która – jak przypuszczają naukowcy – stanowiła element całości. Archeolodzy wierzą, że sycylijskie znalezisko otwiera wiele możliwości badawczych, i mają nadzieję, że w okolicy czeka na odkrycie znacznie więcej prehistorycznych „skarbów”.

dpixf98

La Spina podkreślał, że odkrycie jest jednym z najbardziej sensacyjnych w świecie archeologicznym w ostatnich latach. Doniosłość znaleziska sprawiła, że konstrukcję z miejsca ochrzczono „włoskim odpowiednikiem Stonehenge. Historia jednej z największych budowli megalitycznych na świecie, zlokalizowanej w Anglii, o w hrabstwie Wiltshire, sięga 3000 r. p.n.e.

flickr.com, licencja 2.0
Źródło: flickr.com, licencja 2.0, fot: Cheng I
dpixf98
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpixf98

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj