Sycylia - kraina słońca i wulkanów
Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, która od wieków fascynuje przybyszów z całego świata swoją egzotyką, bogactwem zabytków i fantastycznymi krajobrazami. Wielbiciele historii znajdą tu rewelacyjnie zachowane starożytne ruiny, koneserzy kuchni - wyjątkowe wina, a amatorzy mocnych wrażeń - wiecznie aktywne wulkany. Do tego wyspa szczyci się największą w Europie liczbą godzin słonecznych w ciągu roku, co sprawia, że to prawdziwa oaza dla plażowiczów. Czy temu miejscu można się oprzeć? Z pewnością nie. Witajcie na wyspie słońca i wulkanów!
Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, która od wieków fascynuje przybyszów z całego świata swoją egzotyką, bogactwem zabytków i fantastycznymi krajobrazami. Wielbiciele historii znajdą tu rewelacyjnie zachowane starożytne ruiny, koneserzy kuchni - wyjątkowe wina, a amatorzy mocnych wrażeń - wiecznie aktywne wulkany. Do tego wyspa szczyci się największą w Europie liczbą godzin słonecznych w ciągu roku, co sprawia, że to prawdziwa oaza dla plażowiczów. Czy temu miejscu można się oprzeć? Z pewnością nie. Witajcie na wyspie słońca i wulkanów!
Czytaj także: Sycylia (przewodnik)
at/if
Palermo
Zwiedzanie Sycylii warto rozpocząć od stolicy regionu - Palermo. To największe miasto wyspy często nazywane jest nieoszlifowanym diamentem, bo jego urok polega na surowych krajobrazach i często zaśmieconych ulicach. Palermo to chaotyczna metropolia, która niesie w sobie energię typową dla Włochów i temperament, z którym nie warto dyskutować. Tutejsza architektura, w której harmonijnie przeplatają się starożytne, średniowieczne i barokowe elementy zachwyci swoją różnorodnością i skłoni do wędrówek po wąskich uliczkach miasta. Co krok można się tu natknąć na pałace, zamki i galerie sztuki, a każdy z budynków zachwyca nie tylko swoim wyglądem zewnętrznym, ale i zawartością. Warto też zabłądzić na jeden z tutejszych bazarów - Vucciria czy Capo, by spróbować lokalnych specjałów. Miasto stanowi idealną bazę wypadową do okolicznych miast - Cefalù, Erice, Segesta czy
Agrigento.
Cefalu
Około 50 km na wschód od Palermo znajduje się Cefalu, zwane także _ Miastem Normanów _. To urokliwe miejsce przechodziło przez wieki zmienne koleje losu - rządzili tu Grecy, potem Arabowie, których wyparli Normanowie. W średniowieczu ze względów bezpieczeństwa miasto zostało przeniesione na potężną skałę La Rocca, u podnóża której leży obecnie stara część Cefalu. Wysoko na skalistym klifie można zobaczyć ruiny zamku oraz starożytnej świątyni. Spacer malowniczymi uliczkami miasta warto zakończyć na niewielkiej plaży.
Taormina
Jeśli szukamy rozrywek, pięknych plaż i typowego włoskiego miasteczka "jak z obrazka", powinniśmy się wybrać do Taorminy. Leży ona na wzgórzu, na wschodnim wybrzeży wyspy i jest najsłynniejszym ośrodkiem wypoczynkowym na Sycylii. Całe miasto wypełniają sklepy i restauracje, a obowiązkowym punktem programu w czasie zwiedzania jest starożytny teatr, z którego roztacza się panoramiczny widok na Etnę. Od maja do września miasto jest wręcz zapchane gośćmi z całego świata, dlatego najlepiej przyjechać tu w okresie od października do marca. Taormina to także doskonała baza wypadowa dla turystów pragnących zwiedzić wschodnią część wyspy.
Etna
Z Taorminy najszybciej dostaniemy się w pobliże najsłynniejszego wulkanu Europy. Etna to największy i najwyższy (3350 m n.p.m.) wulkan Starego Kontynentu, otoczony legendami i owiany niebezpiecznym urokiem. Etna nie zasypia - niemal zawsze wydobywa się z niej dym, a mimo nieustannego zagrożenia na jej zboczach kwitnie życie. Są tu gęsto zaludnione wioski, liczne winnice i pola uprawne. Na wysokości 2942 m n.p.m. znajduje się obserwatorium wulkanologiczne. Wybierając się na wycieczkę na wulkan trzeba ubrać się ciepło - powyżej 3000 m n.p.m. zawsze jest chłodno, nawet latem.
Syrakuzy
Syrakuzy od tysiącleci są jednym z najważniejszych miejsc na wyspie. Archimedes, Platon, a nawet św. Paweł kochali to miejsce - i nic dziwnego. Miasto było jednym z najbogatszych ośrodków starożytnego świata i do dnia dzisiejszego zachwyca swoją architekturą i niepowtarzalnym klimatem. Stare Miasto znajdujące się na przybrzeżnej wyspie Ortygii jest niemal całkowicie zamknięte dla samochodów. To, co tu zobaczymy jest kolejnym dowodem na wielokulturowość Sycylii. W dawnej świątyni Ateny jest obecnie katedra, w pobliżu znajduje się najstarsza w Europie mykwa, czyli żydowska łaźnia rytualna, a gdyby tego było mało jednym z najokazalszych zabytków miasta jest teatr grecki. Do Syrakuz przyjeżdżają goście zmęczeni turystycznym hałasem Taorminy, a także wielbiciele lokalnej kuchni.
Agrigento
_ Dolina Świątyń _, jak często nazywa się Agrigento leży w południowej części wyspy i jest kolejną mekką wielbicieli starożytnych ruin i zapierających dech w piersiach widoków. Imponująca Świątynia Zgody jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu na Sycylii. Ogromne stanowisko archeologiczne znajduje się pośród gajów oliwnych i sadów migdałowych. Warto tu przyjechać szczególnie pod koniec lutego, kiedy kwitną migdałowce - odbywa się wtedy festiwal poświęcony właśnie tym kwiatom.
Wyspy Liparyjskie
Jeżdżąc po Sycylii warto zrobić wypad na pobliskie Wyspy Liparyjskie, które są prawdziwym skarbem Morza Tyrreńskiego. Archipelag obejmuje 17 wysp, które leżą na północ od Sycylii. Tu odpoczniemy od tłumu turystów i będziemy mogli się do woli rozkoszować nieskażoną przez cywilizację przyrodą. Wyspy są pochodzenia wulkanicznego, a dwie z nich – Stromboli i Vulcano – mogą wciąż pochwalić się aktywnymi wulkanami. Ze stożka Stromboli (na zdjęciu) dym unosi się bez przerwy, a co jakiś czas w powietrze wyrzucane są okruchy skalne i popiół. Dotrzemy tu promami z Sycylii - w sezonie letnim najwięcej połączeń jest z Palermo, Sant'Agata di Militello czy Cefalù.
Jak dojechać?
Do Palermo dolecimy z Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Bilety można kupić od ok. 400 zł.
at/if