Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
ludzie
11-08-2014 08:51

Szafarnia - "Wakacje z Chopinem"

Dla Fryderyka Chopina czas spędzony w Szafarni, w gościnnym dworku rodu Dziewanowskich, miał wielkie znaczenie, gdyż ukształtował jego wrażliwość i widzenie świata, ukazał skarby polskiej tradycji i historii. To wyjątkowe miejsce zaprasza na "Wakacje z Chopinem".

Share
Szafarnia - "Wakacje z Chopinem"Źródło: Materiały prasowe
d20i9lb

Ośrodek Chopinowski w Szafarni to instytucja kultury, która powstała dla upamiętnienia pobytu młodego Fryderyka Chopina. Stopniowo rozszerzając swoją działalność, dziś jest miejscem gdzie spotykają się wszystkie dziedziny sztuki. Fryderyk Chopin spędził dwukrotnie wakacje w majątku Dziewanowskich w Szafarni. Po raz pierwszy przyjechał tu w 1824 r. a następnie w 1825 r. Odwiedzając okolice, Chopin zetknął się z polskim folklorem, który miał wpływ na jego kompozycje. Słuchał pieśni ludowych, muzyki wiejskich grajków instrumentalnych, zapoznał się z miejscowymi obrzędami. To w Szafarni powstały pierwsze mazurki, w których wykorzystywał motywy polskich tańców ludowych (oberków, kujawiaków oraz mazurów) zasłyszanych podczas wakacyjnego pobytu.

*Ośrodek Chopinowski w Szafarni *zaprasza na cykl letnich koncertów w każdą niedzielę okresu wakacyjnego o godzinie 12:00. Będzie można wysłuchać recitalu chopinowskiego, który ubogacony jest odczytaniem cytatów z Kuriera Szafarskiego. Wybrane fragmenty odpowiadają dacie wydarzenia (np. wydarzenie opisywane w Kurierze z sierpnia 1824 r. będzie odczytywane w sierpniu 2014 r.). Jest to bezpośrednie nawiązanie do pobytu Chopina w Szafarni oraz możliwość zetknięcia się z rzeczami i wydarzeniami, które odbywały się tam 190 lat temu. Do udziału w projekcie pod nazwą "Wakacje z Chopinem" zaproszono wybitnych polskich pianistów. W miesiącu sierpniu wystąpią:
10.08. Dariusz Jakubowski, Piotr Szafraniec, Katarzyna Thomas
17.08. Beata Bilińska
24.08. Lena Ledoff
31.08. Karolina Nadolska

Szczególny wymiar będzie miał recital dnia 10 sierpnia, kiedy to Kurier Szafarski czytać będzie aktor Dariusz Jakubowski, a pieśni F. Chopina wykona Katarzyny Thomas.

d20i9lb

"Wakacje z Chopinem" to oczywiście pomysł na spędzenie niedzielnego południa z romantyczną muzyką, ale także zapoznanie przybyłych gości z humorystyczną formą dziennikarską młodego Frycka, czyli z Kurierem Szafarskim. Chopin czyli Pan Pichon napisał w nim m.in. tak: _ Dnia 18 m. i r. b. JP Chopin wypił siedem filiżanek kawy żołędziowej. Spodziewać się trzeba, iż niedługo osiem wypije. _W związku z tym podczas recitalu odbędzie się degustacja kawy żołędziowej. Każdy z uczestników recitalu otrzyma też na pamiątkę egzemplarz „Kuryera Szafarskiego”.

To prawda, że wszędzie można grać i rozkoszować się muzyką naszego wielkiego kompozytora – ale bez wątpienia w Szafarni dźwięki chopinowskich mazurków, preludiów i polonezów kryją w sobie szczególną siłę ekspresji. Czas spędzony w Szafarni ukształtował wrażliwość i widzenie świata Chopina, ukazał skarby polskiej tradycji i historii. Przecież muzyka nie jest wyizolowaną rzeczywistością, ale zwornikiem ludzkich doświadczeń, które znajdują swój niezwykły wyraz w świecie dźwięków: niewidocznych, a tak realnych. By się o tym przekonać warto odwiedzić ulubione wakacyjne miejsce młodego Fryderyka.


_ Przedsięwzięcie "Wakacje z Chopinem" jest organizowane w ramach projektu „Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. _

d20i9lb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20i9lb
d20i9lb