Szlakiem najpiękniejszych zamków południowej Polski

Zamki to jedne z najpiękniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych. Prawie każdy odwiedził zapewne Zamek na Wawelu czy Zamek Królewski w Warszawie. Tymczasem na turystycznej mapie południowej Polski znajduje się jeszcze wiele twierdz i zamków wartych zobaczenia.

Szlakiem najpiękniejszych zamków południowej Polski
Źródło zdjęć: © Licencja CC by PolandMFA, flickr.com

1 / 8

Kraków - Zamek w Niepołomicach

Obraz
© Licencja CC by PolandMFA, flickr.com

Zamki to jedne z najpiękniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych. Prawie każdy odwiedził Wawel czy Zamek Królewski w Warszawie. Tymczasem na turystycznej mapie południowej Polski znajduje się jeszcze wiele twierdz i zamków wartych zobaczenia. Poznajcie najciekawsze trasy (głównie rowerowe) z pięknymi rezydencjami w tle!

Trasa historyczno-rekreacyjna do zamku w Niepołomicach nie ma za wiele trudnych odcinków. Zaczynamy w centrum Krakowa, skąd udajemy się na Bulwary Wiślane, dalej na Most Wandy i drogą w kierunku na Brzegi. Następnie przejeżdżamy przez Grabie, aż do Niepołomic. Przy wjeździe do miasta znajduje się Kopiec Grunwaldzki, z którego możemy podziwiać panoramę Niepołomic i Krakowa. Z kopca jedziemy do centrum, nie można przecież pominąć zwiedzania zamku oraz kościoła pw. 1000 męczenników. Zamek został wzniesiony w stylu gotyckim, później przebudowano go na modłę renesansu. Zwany jest drugim Wawelem, pełnił on role obronne, stąd wyruszały także wyprawy myśliwskie do Puszczy Niepołomickiej. Do puszczy prowadzi piękna asfaltowa ścieżka oznaczona szlakiem. Na terenie całej *Puszczy Niepołomickiej *znajduje się wiele miejsc pamięci oraz cmentarzy. Można je zwiedzać po drodze, są oznaczone na mapkach rozstawionych przy szlaku. Kolejny cel - Dąb Stefana Batorego. Obok dębu znajduje się cmentarz z 1914 roku.
Kawałek dalej dojeżdżamy do kolejnego dębu, tym razem Augusta II. Kolejnym etapem wycieczki jest Czarny Staw. To bardzo malowniczy teren, idealny na dłuższą przerwę i mały piknik. Jest to ostatni punkt wyprawy, teraz już tylko powrót.

Stopień trudności:trudny
Dystans: 110 km
Autor: Szyszon

Oficjalne wydanie internetowe: www.traseo.pl

Traseo.pl/if/at

2 / 8

Ogrodzieniec

Obraz
© karipu - Fotolia.com

Wycieczka rowerowa w okolicach Ogrodzieńca zaczyna się w Hutkach Kankach. Żółty szlak pieszy prowadzi w stronę Ogrodzieńca, następnie trzeba się skierować na niebieski szlak rowerowy, który prowadzi do Podzamcza i ruin zamku. Trasa początkowo jest bardzo spokojna, szeroka ścieżka prowadzi przez las, trudniej jest po zjeździe z ul. Sosnowej, po przecięciu drogi 791 - ścieżka o piaszczystej nawierzchni prowadzi pod górę. Dalej jest już znacznie lepiej. Dojeżdżamy do zamku, gdzie można spędzić trochę czasu zwiedzając. Z Podzamcza ruszamy dalej na zamek Smoleń. Trasa bardzo dobra, początkowo leśna droga, następnie mało uczęszczany przez samochody asfalt. Kilka wzniesień i zjazdów. Ze Smolenia ruszamy w kierunku strażnicy w Ryczowie. Po drodze mijamy przepiękne Zegarowe Skały. Dalej jedziemy leśnym szlakiem. Dojeżdżamy do drogi prowadzącej na Kwaśniów. Kierujemy się trudnym skrótem do Ryczowa, stąd, po obejrzeniu strażnicy, ruszamy w kierunku Hutek i częściowo tą sama drogą wracamy do punktu
startu.

Stopień trudności:średni
Dystans: 44,1 km
Autor: pmfalcon

3 / 8

Zamek Czocha

Obraz
© pershing - Fotolia.com

Zamek Czocha to miejsce które prawie wszystkim kojarzy się ze znaną polską komedią "Gdzie jest generał". Początek trasy wiedzie w kierunku Wojczeszyc a dalej w kierunku Kwieciszowic. Podjazd do tej miejscowości jest dosyć trudny, ale piękno okolicy i znikomy ruch samochodowy zachęcają do dalszej jazdy. Z Kwieciszowic do Proszowej biegnie długi i dość stromy zjazd. Po niedługim czasie dojeżdżamy do Rębiszowa i dalej jedziemy w kierunku Mirska i Gryfowa Śląskiego. W Gryfowie można nieco odpocząć na odnowionym rynku. Z Gryfowa kierujemy się w stronę miejscowości Leśna. Po drodze zajeżdżamy do widocznego z oddali zamku Czocha. Po zwiedzaniu zamku ruszamy dalej w kierunku Świeradowa Zdroju. Po drodze, w miejscowości Świecie, mijamy też ruiny zamku, a nieco wcześniej sztolnie z okresu II wojny światowej.

Stopień trudności:łatwy
Dystans: 113 km
Autor: januszek_44

4 / 8

Bydlin i Korzkiew

Obraz
© Licencja CC by Jakub Hałun, Wikimedia Commons

Miejscem startowym jest Bydlin, gdzie na niewielkim wzgórzu nad wsią można znaleźć ruiny zamku, jedne z wielu na Szlaku Orlich Gniazd. Na tablicy informacyjnej znajdujemy informację o resztkach murów. Z Bydlina ruszamy prostym odcinkiem wzdłuż drogi przez Ligotę Wolbromską dojeżdżając do Wolbromia. Po drodze warto zatrzymać się przy Kościółku Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia. Ruszamy dalej w trasę przez Chełm, Podchybie dojeżdżając do Trzyciąża, gdzie w okolicach istnieje Dłubniański Park Krajobrazowy. Przy drodze Trzyciąż - Wolbrom, na wzgórzu między Trzyciążem a Podchybiem, znajduje się miejsce zwane Szubienicą. Obecnie stoi tam krzyż, ale dawniej rosło tam drzewo, na którym rzeczywiście dokonywano egzekucji. I tak, jadąc wzdłuż drogi, dojeżdżamy do Skały. Po prawej stronie mijamy Ojcowski Park Narodowy z Pieskową Skałą. Naszym punktem końcowym są Przybysławice, skąd droga poprowadzi nas na zamek w Korzkwi, otwierający Szlak Orlich Gniazd, czy też do wczesnobarokowego kościoła św Jana
Chrzciciela.

Stopień trudności:średni
Dystans: 44 km
Autor: mon.zach

5 / 8

Zamek w Rabsztynie

Obraz
© Licencja CC by Przemasban, Wikimedia Commons

Całodzienna wycieczka z Krakowa do ruin zamku w Rabsztynie, prowadząca przez Ojcowski Park Narodowy i częściowo przez Szlak Orlich Gniazd. Trasa oznaczona jako trudna ze względu na dystans i liczne podjazdy. Technicznie trasa łatwa z wyjątkiem odcinka Olewin - Kosmołów. Droga przeważnie asfaltowa, czasem gruntowa. Na początek kierujemy się w stronę Pieskowej Skały. Tutaj zwiedzamy zamek i jedziemy do Sułoszowej. Dojeżdżamy do drogi nr 783, a po przejechaniu przez tory widać już zamek w Rabsztynie. Do zwiedzania jedna sala nad bramą i ruiny od środka oraz piękna panorama okolicy. Do punktu startu wracamy czerwonym Szlakiem Orlich Gniazd. Szlak prowadzi przez lasek do dzielnicy Olkusza Skalskie, a dalej przez lasek do miejscowości Olewin.

Stopień trudności:trudny
Dystans: 83,2 km
Autor: mirekblagier

6 / 8

Z Nowego Wiśnicza do Lasów Radłowskich

Obraz
© Licencja CC by PolandMFA, flickr.com

Trasa zaczyna się na rynku w Nowym Wiśniczu, którego głównym miejscem przyciągającym uwagę turystów jest niewątpliwie zamek Kmitów i Lubomirskich, jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno-obronnej. Do ciekawych miejsc w Nowym Wiśniczu należny również rynek z Ratuszem, Muzeum Ziemi Wiśnickiej, dawny klasztor Karmelitów Bosych czy Kolumny Wiśnickie. Po opuszczeniu Nowego Wiśnicza, droga prowadzi obok boiska piłkarskiego (nad którym góruje Zamek), dociera do Starego Wiśnicza i dalej prowadzi przez kolejne wioski małopolski. Po dojechaniu do drogi głównej nr 75 dojeżdżamy do Brzeska i tu na światłach przed dużym rondem skręcamy w prawo. Po około 500 m dojeżdżamy do jednego z najbardziej znanych polskich browarów - Okocim (założony w 1852 roku). Dalej jedziemy ulicą Okocimską w stronę Jadowników. Przecinamy drogę krajową nr 4 i podążamy przez malownicze miejscowości Sterkowiec, Wokowice czy Łęki, które pełne są starych, regionalnie pomalowanych drewnianych
domków. W Borzęcinie skręcamy w prawo i długimi prostymi docieramy do obszernych połaci Lasów Radłowskich, gdzie kończy się nasza trasa.

Stopień trudności:trudny
Dystans: 48,9 km
Autor: mongiz

7 / 8

Góry Towarne, Zamek w Olsztynie i Kusięta

Obraz
© Nivellen77 - Fotolia.com

Wycieczkę zaczynamy na rynku w Olsztynie, zostawiając zamek za sobą. Kierujemy się na północ w stronę Gór Towarnych i Kusiąt. Gdy kończą się zabudowania a zaczyna las, skręcamy z drogi asfaltowej do porośniętego gęstym mchem sosnowego lasu, zaczynając spacer po Jurze. Obieramy kurs na najbliższe wzniesienie jakim jest Małe Towarne. Stąd, w kierunku północnym, widać już kolejne wzniesienia, z których dalsze to Duże Towarne. U podnóża tej góry znajdują się jaskinie krasowe połączone systemem korytarzy. Spod wejścia do największej jaskini dołączamy do czerwonego szlaku prowadzącego do Kusiąt. Po dotarciu do drogi asfaltowej podążamy nią chwilę na wschód do przejazdu kolejowego, po którego przekroczeniu kierujemy się dalej na wschód, drogą wiodącą pośród pól uprawnych do miejscowości Turów. Gdy kończy się droga asfaltowa skręcamy na południe, w drogę polną prowadzącą w kierunku Olsztyna. Mijając rondo, cmentarz po stronie prawej i kościół po stronie lewej, kierujemy się do wejścia na zamek.

Stopień trudności:łatwy
Dystans: 12,9 km
Autor: marcin

8 / 8

Zamek w Chęcinach

Obraz
© GKor - Fotolia.com

Jednodniowa wycieczka po Chęcińsko-Kieleckim Parku Krajobrazowym, wiodąca przez wspaniałe plenery, drogi szutrowe, szlaki rowerowe, drogi polne, gruntowe, a odcinkami również trochę piaszczyste (konieczny rower górski, z dobrymi oponami). Trasa wiedzie przez bardzo spokojne tereny - pola, łąki, lasy, z dala od ruchliwych dróg publicznych (z wyjątkiem 6 km odcinka drogi krajowej). Po drodze można odpocząć na plaży nad Zalewem Bolmińskim. Z atrakcji turystycznych spotkamy tu między innymi Bramę Sobieskiego wybudowaną na cześć Jana III Sobieskiego, Dwór w Podzamczu Chęcińskim z I poł. XVII wieku, zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny. Koniecznie trzeba zobaczyć niesamowity widok z wieży zamkowej, z której widać wspaniałą panoramę na okoliczne tereny. Przy wspomnianym krótkim odcinku drogi krajowej, przez który przebiega trasa, można zwiedzić główny obiekt Muzeum Wsi Kieleckiej - skansen w Tokarni.

Stopień trudności:średni
Dystans: 43,8 km
Autor: michal

Oficjalne wydanie internetowe: www.traseo.pl

Traseo.pl/if/at

Komentarze (0)