Szwajcarski klimat w polskich górach. Wyjątkowe miejsce pełne atrakcji
Krynica-Zdrój to miejscowość położona w Beskidzie Sądeckim, która słynie przede wszystkim ze znajdującego się na jej terenie uzdrowiska. Nazywana też często Krynicą Górską, zachwyca architekturą z drugiej połowy XIX wieku, która do złudzenia przypomina szwajcarską, drewnianą zabudowę. Co ciekawego można tam zobaczyć?
W ostatnich latach o Krynicy-Zdrój głośno jest z powodu ścieżki w koronach drzew, która od 2019 roku przyciąga tam tłumy turystów. Oryginalna wieża widokowa znajduje się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena. Ale to dopiero początek długiej listy atrakcji.
Krynica-Zdrój jest miastem zlokalizowanym w województwie małopolskim, a konkretnie w Beskidzie Sądeckim. Jest przepięknie położona wśród wzgórz Góry Parkowej, Krzyżowej i Jaworzyny Krynickiej. W miejscowości nie brakuje przepięknych, górskich krajobrazów, które wzbudzają zachwyt w każdym turyście, który zawitał w jej progach. W rejonie Krynicy-Zdroju przebiega 5 szlaków turystycznych o różnym poziomie trudności, które pozwalają bliżej zapoznać się z walorami przyrodniczymi miasteczka i jego okolic.
Krynica-Zdrój - perła Beskidów
Krynica-Zdrój słynie przede wszystkim ze znajdującego się na jej terenie uzdrowiska. Posiada ono ponad 200-letnią historię i jest czynne przez cały rok. W okresie zimowym w miejscowości licznie goszczą także miłośnicy białego szaleństwa – działa tu bowiem znany i lubiany ośrodek narciarski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Co roku, na przełomie sierpnia i września, w Krynicy-Zdroju odbywa się cykliczny Festiwal im. Jana Kiepury, który przyciąga do siebie liczne rzesze artystów i melomanów z całego kraju. Krynica-Zdrój gości także Międzynarodowy Festiwal Gitarowy, który jest organizowany corocznie w lutym.
Atrakcje Krynicy-Zdroju do zobaczenia w jeden weekend
Krynica-Zdrój to tętniące życiem miasteczko, które ma sporo do zaoferowania dla swoich gości. Coś dla siebie znajdą tu osoby kochające górskie krajobrazy i długie wędrówki w pięknych okolicach, narciarze i miłośnicy białego szaleństwa, a także kuracjusze, którzy chcą połączyć pobyt w uzdrowisku z zwiedzaniem i podziwianiem miejscowych atrakcji.
W miejscowości dostępna jest także szeroka i zróżnicowana baza noclegowa, która pozwala na znalezienie zakwaterowania na miarę potrzeb i budżetu każdego turysty.
Góra Parkowa i Park Zdrojowy
Jednym z najbardziej znanych punktów na mapie Krynicy-Zdroju jest Góra Parkowa. Jest to jedno ze wzniesień Pasma Jaworzyny, o wysokości 742 m n.p.m. Na jej szczycie znajduje się Park Zdrojowy, na którego terenie wytyczone zostały liczne ścieżki spacerowe. Atrakcję parku stanowią także dwie altanki pochodzące z XIX w. oraz cztery stawy nazywane Czaplimi Stawami. Przez Park Zdrojowy przebiegają także dwa szlaki turystyczne.
Czytaj także: Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju. Odwiedziłam ją
Na Górze Parkowej mieści się inne znane miejsce na mapie miejscowości – Polana Michasiowa. Na jej terenie znajduje się źródło wody mineralnej. Miłośnicy białego szaleństwa nie mogą natomiast przegapić toru saneczkowego, na którym co roku rozgrywają się Międzynarodowe Zawody o Puchar Krynicy. Na Górze Parkowej działa także kolejka liniowo-terenowa. Na jej górnej stacji mieści się restauracja i wyciąg narciarski przeznaczony dla najmłodszych miłośników sportów zimowych.
Atrakcje w centrum Krynicy-Zdroju
W centrum miasteczka znajduje się słynny Deptak Krynicki, którym koniecznie trzeba się przejść, goszcząc w miasteczku. To właśnie wzdłuż deptaka ulokowane są bowiem najważniejsze zabytki Krynicy-Zdroju, w tym najstarszy budynek miasteczka – Pijalnia Słotwinka wybudowana w 1806 r. Tuż obok niej mieści się natomiast restauracja Koncertowa, która działa od 1870 r. W XIX w. pełniła rolę nie tylko restauracji, ale także sali koncertowej, stąd też jej istniejąca po dziś dzień nazwa.
Na uwagę miłośników historii i zabytków zasługuje także Stary Dom Zdrojowy – jest to budynek utrzymany w stylu neorenesansowym z 1889 r. W jego wnętrzach szczególnie interesująco prezentuje się zachowana do naszych czasów sala balowa. Obecnie mieści się tu pijalnia wody Mieczysław.
Dzieci natomiast z pewnością ucieszy wizyta w krynickim Muzeum Zabawek – miejscu, w którym można podziwiać liczne zabawki pochodzące z różnych epok – od starożytności aż po czasy współczesne.