Trwa ładowanie...
d2idt1p
Reuters
tajlandia
05-12-2007 11:00

Tajlandia świętuje 80. urodziny króla

Tajlandia świętowała w środę 80. urodziny króla Bhumibola Adulyadeja, najdłużej panującego współczesnego monarchy.

d2idt1p
Król Tajlandii Rama IX (fot. AFP)
Źródło: Król Tajlandii Rama IX (fot. AFP)

_ Tajlandia świętowała w środę 80. urodziny króla Bhumibola Adulyadeja, najdłużej panującego współczesnego monarchy. _

Pod pałacem królewskim w centrum Bangkoku zebrały się dziesiątki tysięcy Tajlandczyków, aby oddać hołd swemu suzerenowi. Ubrani w żółte koszulki ludzie powiewali chorągiewkami - również żółtymi, gdyż kolor ten w Tajlandii symbolizuje oddanie monarchii.

Król, panujący jako Rama IX, uczynił swym poddanym honor pojawiając się na balkonie Wielkiego Pałacu. To bardzo rzadki zaszczyt, gdyż w czasie swych 61-letnich rządów Bhumibol Adulyadej publicznie pokazał się dopiero szósty raz.

Odziany w złotą szatę monarcha wszedł na pałacowy balkon w asyście jednego z dworzan, po czym zasiadł na złotym tronie i wygłosił krótką przemowę. Obok króla stała królowa Sirikit oraz 55- letni następca tronu książę Maha Vajiralongkorn. Tłum wykrzyczał: \"Niech żyje król!\".

d2idt1p

W pałacu królewskim na uroczystościach urodzinowych zebrały się setki dygnitarzy. Kto nie mógł śledzić wydarzeń pałacowych na żywo, oglądał je w telewizji.

Również na prowincji większość Tajlandczyków ubrana była na żółto. Stroje w tym kolorze nosili zarówno przedsiębiorcy, jak i kasjerki w supermarketach.

Urodziny króla to w Tajlandii święto narodowe, a także hołd dla najbardziej wpływowej postaci współczesnej historii tego kraju. Wielu obywateli poza Bhumibolem nie zna innego monarchy.

W czerwcu Tajlandia świętowała 60. rocznicę jego intronizacji.

Choć władza króla sprowadza się głównie do funkcji reprezentacyjnych, w kraju cieszy się on wielkim autorytetem i poparciem społeczeństwa. Niedawne informacje o złym stanie zdrowia monarchy i jego hospitalizacja wzbudziły powszechny niepokój Tajlandczyków.

(PAP)

zab/ kar/

d2idt1p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2idt1p