Trwa ładowanie...

Taksówka czy autobus? Sprawdź, czym najszybciej i najtaniej dostać się z lotniska do centrum miasta

W którym europejskim mieście najwięcej czasu spędzisz na faktycznym zwiedzaniu, a gdzie po wylądowaniu musisz przygotować się na długi dojazd do centrum? W której metropolii najmniej wydasz na taksówkę, a gdzie lepiej przesiąść się w autobus lub pociąg? To zestawienie bardzo przyda ci się w podróży.

Taksówka czy autobus? Sprawdź, czym najszybciej i najtaniej dostać się z lotniska do centrum miastaŹródło: Shutterstock.com, fot: PHOTOCREO Michal Bednarek
d4eltgq
d4eltgq

Miesiące między letnimi wakacjami a Bożym Narodzeniem to idealny czas na krótki wypad za granicę. Ceny są znacznie niższe niż w sezonie, a głównych atrakcji turystycznych nie okupują tłumy turystów. Znalezienie taniego lotu do większości europejskich miast nie jest problemem, jednak planując podróż, często nie bierze się pod uwagę czasu i kosztów związanych z dojazdem z i na lotnisko wybranego miasta. A w przypadu krótkich, często weekendowych wypadów ma to ogromne znaczenie

Szybki dojazd

Osobom, które chciałyby zacząć zwiedzanie niemal zaraz po wyjściu z hali przylotów, polecamy wyjazd do Girony. Lotnisko tego katalońskiego miasta jest oddalone o 13 km od centrum, a pokonanie tej odległości komunikacją miejską zajmuje zaledwie 15 min. Jeszcze lepiej położony jest port lotniczy w Korfu (3 km od centrum). Co prawda dojazd do miasta również zajmuje kwadrans, ale za to jego koszt jest jednym z najtańszych w zestawieniu i wynosi tylko 7,30 zł. Inne miasta, do których szybko dotrzemy z lotniska, to Londyn, Amsterdam i Palma de Mallorca – do wszystkich z nich można dotrzeć transportem publicznym w 20 min. lub krócej.

Dla tych, którzy zdecydowanie wolą komfort przemieszczania się taksówkami, dobrym wyborem będzie wyjazd do Valetty, Lizbony, Alicante lub Wenecji, a także wcześniej wspomnianych Palma de Mallorca i Korfu. Dojazd taksówką z lotniska do tych miejscowości zajmuje kilkanaście minut. Jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z większymi kosztami, szczególnie w przypadku Wenecji, gdzie krótki przejazd taksówką do centrum kosztuje ok. 172 zł.

Kayak.pl
Źródło: Kayak.pl, fot: Kayak.com

Najniższe ceny

Ci podróżujący, którzy nie lubią bądź nie planują w czasie wyjazdu większych wydatków, powinni unikać w miastach, które słyną z wysokich cen, takich jak Londyn, Paryż czy Mediolan. Stawiając na transport publiczny, szczególnie dużo zaoszczędzą podróżni, którzy wybierają się do Mediolanu, gdzie koszt przejazdu taksówką do centrum to średnio 408 zł, a przejazd komunikacją miejską – 55,80 zł za osobę.

d4eltgq

Jeśli nie ma się w perspektywie podziału kosztów ze współpasażerami, warto postawić na komunikację publiczną także w Rzymie i Barcelonie. W stolicy Włoch przejazd komunikacją miejską kosztuje zaledwie 6,35 zł, podczas gdy przejazd taksówką z lotniska do centrum miasta wyniesie 212 zł. Sporo można zaoszczędzić także podczas wyjazdu do Barcelony, gdzie bilet komunikacji miejskiej kosztuje 9,10 zł, a wzięcie taksówki z lotniska do centrum to wydatek wysokości 148 zł.

Przejazd między portem lotniczym a centrum miasta najtaniej wyniesie odwiedzających Rzym. Niewiele drożej jest w Korfu oraz Lizbonie i Porto – we wszystkich tych miastach przejazd autobusem, metrem lub pociągiem podmiejskim kosztuje około 8 zł za osobę. Co ciekawe, postawienie na transport publiczny nie wydłuża znacznie czasu podróży – w Rzymie i Lizbonie zajmie kwadrans dłużej niż podróż taksówką, a w Porto i Korfu czas przejazdu z lotniska do miasta jest niemal taki sam w przypadku obu środków transportu.

Zobacz też: Kłopoty z bagażem? Sprawdź, co robić

Uwaga na długi czas dotarcia

Gdzie podróżujący powinni zarezerwować więcej czasu na dotarcie z lub na lotnisko? W Rzymie, Paryżu i Atenach – miastach znanych ze sporego ruchu na drogach i korków – dojazd na lotnisko zajmuje min. 40 minut, bez względu na rodzaj wybranego środka transportu.

d4eltgq

Odpowiedni zapas czasowy przydaje się także podczas wyjazdu do Mediolanu, gdzie przemieszczanie się między lotniskiem a centrum zajmuje 60 min. pociągiem i tylko niecały kwadrans mniej taksówką, Madrytu (45 pociągiem, choć o ponad połowę szybciej taksówką) oraz Londynu. Co ciekawe, do centrum stolicy Anglii można szybciej dostać się komunikacją miejską (20 min.) niż taksówką (40 min.).

Koszty i czas dojazdu na lotniska w Polsce

Kayak.pl
Źródło: Kayak.pl, fot: Materiały prasowe

Jak w porównaniu z najchętniej wybieranymi kierunkami w Europie wypadają polskie miasta? W większości przypadków dojazd z lub na lotnisko nie jest drogi ani nie zajmuje dużo czasu. W Warszawie, Krakowie i Gdańsku podróżni stawiający na transport publiczny poświęcą na dotarcie pół godziny lub mniej. Nieco dłużej zajmuje dojazd we Wrocławiu (40 minut) oraz Katowicach (88 min), dlatego najlepszym wyborem dla niecierpliwych turystów będzie podróż taksówką, która we wszystkich miastach zajmuje od 24 do 38 min.

Analiza powstała dla najpopularniejszych kierunków w Europie i lotnisk najczęściej wyszukiwanych przez użytkowników na KAYAK.pl dla lotów w dwie strony. Dane dotyczące czasu i kosztów dojazdu do miasta z wymienionych lotnisk zostały zebrane we wrześniu 2017 roku.

Źródło: KAYAK.pl

d4eltgq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eltgq