Trwa ładowanie...

Tam osoby homoseksualne mogą czuć się bezpiecznie. Polska daleko w tyle

Ranking Gay Travel Index wykazał, w jakich krajach na świecie homoseksualni turyści będą czuli się najbezpieczniej. Pierwsze miejsce na liście zajęła Malta. Jak w tym zestawieniu sytuuje się Polska?

Polska znalazła się na 133 miejscu w rankingu Gay Trevel Index Polska znalazła się na 133 miejscu w rankingu Gay Trevel Index Źródło: Adobe Stock
d3dpxyw
d3dpxyw

Ranking państw przyjaznych turystom homoseksualnym przygotowywany jest od 2012 r. Na kryteria oceny składają się: prawny status homoseksualizmu w danym kraju, warunki życia społeczności LGBT oraz możliwość zawierania małżeństw przez pary jednopłciowe.

Gay Travel Index - kryteria rankingu

W tym roku na liście rankingu Gay Travel Index znalazło się kilkaset krajów, które otrzymały miejsca od 1 do 199. Każde państwo oceniane było w 17 kategoriach. Twórcy raportu kierują się w ocenie przede wszystkim bezpieczeństwem gejów oraz jawności wykroczeń przeciwko nim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS7

Sprawdzano m.in. czy prawo i przepisy nie dyskryminują osób homoseksualnych, czy istnieje możliwość legalizacji związku par jednopłciowych, prawa osób transpłciowych, możliwość adoptowania dzieci, wpływy religii, ograniczenia wjazdu dla osób mających HIV, możliwość organizowania parad równości oraz nastawienie społeczeństwa

d3dpxyw

Gay Travel Index - lista rankingowa

Pierwsze miejsca na liście krajów najbardziej przyjaznych turystom ze środowiska LGBT+ otrzymała Malta. Kraj ten otrzymał 13 na 17 możliwych punktów. Drugie i trzecie miejsca przypadły Kanadzie i Szwajcarii.

Na kolejnych pozycjach znalazły się Austria, Dania, Nowa Zelandia, Portugalia oraz Urugwaj. Na drugim końcu listy - to znaczy na końcu - znalazły się takie kraje jak: Arabia Saudyjska, Iran, Czeczenia i Afganistan.

Polska natomiast znalazła się w drugiej połowie rankingu. Przyznano jej 133 miejsce, ex aequo z takimi państwami, jak: Bahrajn, Burundi, Grenada, Gwatemala, Madagaskar, Rwanda oraz Tongo.

d3dpxyw

Krajom tym przyznano ujemną liczbę punktów, które przyznaje się m.in. za brak prawa do legalizowania związków oraz możliwości wyboru trzeciej płci. O ujemnych punktach decydował również silny wpływ religii na życie społeczne oraz zakaz organizowania parad równości.

Źródło: turystyka.rp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3dpxyw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dpxyw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj