Trwa ładowanie...

Tatry Słowackie. Po drugiej stronie polskich gór

Tatry Słowackie są szczególnie atrakcyjne. Przekonaj się jeszcze w tym roku, że Tatry to nie tylko Morskie Oko i Zakopane.

Tatry Słowackie. Po drugiej stronie polskich górŹródło: Shutterstock.com
d4j0kmt
d4j0kmt

Słowackie Tatry Wysokie to kultowe miejsce z odludnymi dolinami, dziką zwierzyną, wysokogórską roślinnością, rzadko uczęszczanymi schroniskami, sąsiadującymi z granitowymi blokami skalnymi z niezapomnianymi widokami. Z kilkunastu obiektów tego typu nawet na krótką wizytę zdecydowanie polecamy Schronisko pod Rysami, Zbójnicką Chatę (Dolina Staroleśna), Schronisko nad Zielonym Stawem (Dolina Kieżmarska) oraz całoroczne Schronisko Téryego (Dolina Pięciu Stawów, gdzie stawy bywają zamarznięte nawet jeszcze w lipcu). Ten malowniczy zakątek Karpat warto wybrać szczególnie wczesną jesienią, kiedy przyroda zmienia kolory, a powietrze jest bardzo rześkie. Podpowiadamy, co zobaczyć na Słowacji i gdzie zatrzymać się na nocleg.

”The Guardian” uznał Poprad na Słowacji w historycznym regionie Spisza za miasto szczególnie warte odwiedzenia, przede wszystkim zimą. Płynie tutaj rzeka o tej samej nazwie. Kierunek ten działa jak magnes na turystów, którzy chętnie zaglądają w te strony. Najbardziej przyciąga rozległy aquapark Poprad z imponującym widokiem na Tatry Wysokie, gdzie znajdziemy uwielbiany przez przyjezdnych w każdym wieku kompleks basenów (w tym jeden o wymiarach olimpijskich), ze zjeżdżalniami wodnymi, jacuzzi, saunami, łaźniami parowymi oraz suchymi, śnieżną grotą, urządzeniami do masażu i hydromasażu, tarasem widokowym, barami i restauracjami. Woda termalna ma w Popradzie działanie lecznicze, a najprzyjemniej jest w chłodniejszych miesiącach w basenie zewnętrznym, w którym temperatura wynosi 42 st. C. Żeby ją wydobyć, konieczne jest dostanie się do źródeł na głębokości ok. 1300 m. Do Popradu mamy bardzo blisko z Zakopanego. Najstarszą dzielnicą miasta jest zabytkowa Spiska Sobota, była osada handlowa, obecnie pozostająca swoistym rezerwatem architektonicznym ze średniowieczną zabudową. Króluje tu brukowany, świetnie odrestaurowany rynek z kościołem św. Jerzego, a w nim możemy podziwiać gotyckie ołtarze czy XVI-wieczną dzwonnicę. W Popradzie ponadto warto zajrzeć do Muzeum Podtatrzańskiego, synagogi, na międzynarodowy festiwal filmów o górach czy do kościoła św. Idziego z chrzcielnicą z XV w. (na rynku), a także do cennego kościoła w Maciejowicach.

Tatrzańska Łomnica nie tylko na białe szaleństwo

Miejscowość Tatrzańska Łomnica usytuowana jest na północ od Popradu, jeszcze bliżej polskich zakątków, np. Bukowiny Tatrzańskiej czy Małego Cichego. Ten ciekawy ośrodek na Słowacji oferuje wiele możliwości zobaczenia Łomnicy, drugiego pod względem wysokości tatrzańskiego szczytu. Oprócz malowniczej scenerii Tatrzańska Łomnica przyciąga corocznie świetną bazą noclegową oraz ofertą gastronomiczną. A w sezonie zimowym przyjeżdżają tutaj miłośnicy sportów zimowych, którzy szaleją w iście alpejskich warunkach.

Okolice Łomnicy Tatrzańskiej na Słowacji Instagram.com
Okolice Łomnicy Tatrzańskiej na Słowacji Źródło: Instagram.com, fot: katarzyna.wydra0311

Gdy już znuży nas czas spędzony na wysokogórskich wędrówkach i aktywności, w Tatrzańskiej Łomnicy możemy również zaszaleć na parkiecie w słynnym klubie Humno. Oprócz pysznej kuchni regionalnej, której spróbujemy w lokalu w ciągu dnia, ogromną atrakcją obiektu jest samochód, którym po Europie jeździła Madonna (wisi on od lat pod sufitem). W budynek wjechał również ratrak, którego do dzisiaj nie usunięto. Wieczorami i nocami jego kabina często zamienia się w budkę DJ-a.

Co warto zobaczyć w słowackich Tatrach Wysokich?

Kolejnym godnym polecenia miejscem na Słowacji jest Szczyrbskie Jezioro, nowoczesny kurort z jednym z najpiękniejszych jezior u naszego południowego sąsiada. Walory krajobrazowe okolicy podnosi otoczenie świerkowych lasów, położenie na Wielkim Europejskim Dziale Wodnym, a także możliwość wybrania się w rejs czy seans w SPA ze szklaną ścianą z widokiem na staw.

d4j0kmt

Chętnie odwiedzanym miejscem na Słowacji są także Wodospady Zimnej Wody o łącznej długości 1500 m i maksymalnej pionowej rozpiętości 250 m (nie wysokości, gdyż tym wodospady akurat nie imponują). Bystre potoki, piękne doliny i skalne progi tworzą tutaj niezwykle malownicze pozostałości polodowcowe w postaci zjawiskowych wodospadów. Na miejsce dociera kolejka na Hrebienok, ale można także zdecydować się na kilkugodzinną pieszą wędrówkę.

W wapiennej części Tatr Bielskich wyróżnia się udostępniona turystom Jaskinia Bielska w pobliżu Tatrzańskiej Kotliny. Wspaniałe nacieki w grocie o długości 1370 m (tyle ogląda się z przewodnikiem) można podziwiać już od końca XIX w., kiedy to otwarto obiekt i z myślą o zwiedzających specjalnie ją oświetlono.

Tatry Wysokie są również dość często wybierane przez miłośników kolarstwa górskiego, chociaż nieco popularniejsze pozostają Tatry Niskie, które są nieco mniej zachwycające pod względem atrakcji turystycznych. Ścieżek pieszych oraz rowerowych jest w Tatrach mnóstwo i każdy znajdzie coś dla siebie podczas wakacji na Słowacji.

Warto dodać, że ceny są aktualne na dzień publikacji.

d4j0kmt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jasna Tatry Niskie. Sprawdzamy słowacki ośrodek narciarski

d4j0kmt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j0kmt