Słowacja - najpiękniejsze szlaki górskie Tatr Niskich i Wysokich
Letni sezon górski w słowackich Tatrach Wysokich i Niskich trwa na dobre. Piękna pogoda, wszystkie otwarte szlaki, działające schroniska i przede wszystkim znacznie mniejszy tłok na trasach, zachęcają do spędzania ostatnich wakacyjnych dni w cudownych, karpackich masywach górskich.
Najwyższym szczytem, który można zdobyć po słowackiej stronie bez potrzeby wynajmowania przewodnika, są Rysy. Ich główny wierzchołek sięga 2503 m n.p.m. Dojście na szczyt prowadzi od Popradzkiego Stawu, ok. 2,5 godz., niebieskim, a później czerwonym szlakiem. Jest dużo prostsze i bezpieczniejsze niż wejście od strony polskiej, a dodatkowo po drodze mija się najwyżej położone w Tatrach schronisko - Chatę pod Rysami, leżącą pod przełęczą Waga, na wysokości 2250 m n.p.m.
WM/udm
Atrakcje Słowacji - Koprowy Wierch
Również od Popradzkiego Stawu można dojść na mniej znany wierzchołek - Koprowy Wierch (2363 m n.p.m.). Prowadzi tam niebieski, a na ostatnim odcinku czerwony szlak turystyczny. Szczyt znany jest z jednej z najpiękniejszych panoram w całych Tatrach, a jej ozdobą są duże stawy w dolinach - Hińczowej i Ciemnosmreczynskiej. Wejście na szczyt zajmuje ok. 3 godz. 15 min.
Atrakcje Słowacji - Szczyrbskie Jezioro
Najłatwiejszym do zdobycia wierzchołkiem jest Przednie Solisko (2093 m n.p.m.) - tylko 45 min. czerwonym szlakiem od górnej stacji kolejki krzesełkowej ze Szczyrbskiego Jeziora na Solisko. Dużo więcej czasu zajmie wyprawa na Sławkowski Szczyt (2452 m n.p.m.), słynący z pięknego widoku na dzikie masywy Gerlachu i Łomnicy. Prowadzi nań niebieska trasa ze Starego Smokowca (4 godz. 15 min.) - podejście można skrócić o 45 minut, wyjeżdżając kolejką na Hrebienok.
Atrakcje Słowacji - Łomnica
Warto też wybrać się na Małą Wysoką (2428 m n.p.m.), położoną najbliżej najwyższego w całych Tatrach Gerlachu. Ze Starego Smokowca dojdziemy tu kolejno szlakami: żółtym, zielonym i ponownie żółtym, w niecałe 4,5 godz. Równie wspaniała jest wyprawa na dość rzadko odwiedzany Jagnięcy Szczyt (2229 m n.p.m.), oferująca wspaniałe widoki na dziki masyw Łomnicy i Tatry Bielskie. Tu najlepiej wjechać kolejką z Tatrzańskiej Łomnicy do Skalnatego Plesa, a potem szlakiem czerwonym i żółtym, przez Zielony Staw Kieżmarski, wdrapujemy się na wierzchołek. Cała wycieczka (w jedną stronę) zajmie ok. 4,5 godz.
Atrakcje Słowacji - Dolina Demianowska
Dolina Demianowska *to najbardziej znana dolina Niskich Tatr. Pod względem geograficznym i geologicznym składa się z szerokiej górnej części - granitowej i wąskiej - wapiennej, zdobionej skalnymi ścianami i wieżami. Podziemny potok Demanovka wytworzył *system jaskiń - szereg naciekowych i jedną lodową. Środkowa część doliny wchodzi w skład Narodowego Rezerwatu Przyrody - Demanovska Dolina, o powierzchni 837 ha. Dwie jaskinie są udostępnione publiczności: Demianowska Jaskinia Wolności (Demanovska jaskyna slobody) i Demianowska Jaskinia Lodowa (Demanovska ladova jaskyna). Dolina długo nie była zasiedlona. W XVII i XIX w. wydobywano na jej terenie rudę i wypasano bydło.
Atrakcje Słowacji - ośrodki rekreacyjne Tatr
Z Liptowskiego Mikulasza do Doliny Demanowskiej prowadzi droga z połączeniami autobusowymi. Występują tu liczne ośrodki rekreacyjne: Tri studnicky, Lucky, Zahradky (kolejka krzesełkowa pod Chopok) czy Jasna (kolejka krzesełkowa Koliesko - Lukova - Chopok , kolejka krzesełkowa Otupne - Lukova, kolejka kabinowa Otupne - Brhliska).
Atrakcje Słowacji - Chopok i Dziumbier
Chopok (2024 m n.p.m.) to drugi pod względem wysokości szczyt Niżnych Tatr. Można się na niego dostać na piechotę, szlakami z Jasnej czy Demanowskiej Doliny, lub wyjechać jedną z sześciu dostępnych kolejek po obu stronach góry. Gdy już dotrzesz na Chopok, wybierz się jeszcze dalej. Szlak na Dziumbier *zapewni przyjemny spacer grzbietem. Mierzący 2043 n.p.m. masyw jest najwyższym szczytem w Dolinie Demianowskiej i w całych Niżnych Tatrach. Potężny granitowy masyw ze stromymi północnymi ścianami i żlebami do polodowcowych kotlin oferuje rozległy widok na góry północnej i środkowej Słowacji. Ze zboczy Dziumbiera w przeszłości wydobywano rudy żelaza i złota, a na przełęczy pod górą znajduje się *chata generała Stefanika. Świetnie przygotowany szlak sprawia, że możesz spokojnie podziwiać widok na wierzchołki Tatr Niskich, Rudaw Weporskich, Gór Choczańskich, a nawet Tatr Zachodnich. Może nawet spotkasz któregoś z tutejszych mieszkańców, takich jak kozica tatrzańska albo świstak tatrzański. Wybierając się
w góry, nawet w pogodny dzień, nie zapomnij zabrać ciepłego ubrania, kurtki przeciwdeszczowej i ciepłego napoju w termosie.
WM/udm