Te cuda na ziemi stworzyła natura
Matka Natura stworzyła na powierzchni naszej planety wiele wyjątkowych miejsc. Niektóre z nich przez działalność człowieka straciły swój blask, inne walczą o przetrwanie. Są też takie, w których ludzie i natura żyją w zgodzie, nie przeszkadzając sobie zbytnio. Poznaj największe cuda natury.
Matka Natura stworzyła na powierzchni naszej planety wiele wyjątkowych miejsc. Niektóre z nich przez działalność człowieka straciły swój blask, inne walczą o przetrwanie. Są też takie, w których ludzie i natura żyją w zgodzie, nie przeszkadzając sobie zbytnio. Poznaj największe cuda natury.
Wielki Kanion znajduje się w stanie Arizona w USA. To największy przełom rzeki na świecie. Ma 446 km długości, a w swoim najgłębszym miejscu - Wąwozie Granitowym - 2133 m głębokości. Szerokość kanionu waha się od ok. 800 m pod punktem widokowym Toroweap na Północnej Krawędzi, do 29 km w najszerszym miejscu. Kanion Kolorado jest jednym z fenomenów natury, ponieważ do jego powstania doprowadziła niezwykła anomalia sejsmiczna. Ten prawdziwy pomnik przyrody był żłobiony przez miliony lat przez rzekę Kolorado. Jego widok jest oszałamiający, głównie ze względu na mieniące się kolory warstw geologicznych. Wielki Kanion został uznany za jeden z 7 Naturalnych Cudów Świata, a co roku odwiedza go prawie 5 milionów turystów.
Źródło: Travel Channel/udm/if
Najbardziej znany wodospad - Niagara, USA/Kanada
Wodospad Niagara to jeden z najsłynniejszych cudów Ziemi, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Znają go wszyscy, choć - wbrew popularnym opiniom - wcale nie jest najwyższym, najszerszym czy największym wodospadem świata. W czym zatem tkwi siła popularności Niagary? Ten wodospad jest przede wszystkim uosobieniem piękna i ponadczasowej siły natury. Znajduje się na rzece o tej samej nazwie, która płynie pomiędzy dwoma jeziorami - Erie i Ontario - leżącymi na granicy amerykańsko-kanadyjskiej. Niagarę tworzą w sumie trzy węższe wodospady. Po obu jego stronach znajdują się natomiast miasteczka Niagara Falls - jedno kanadyjskie, drugie amerykańskie.
Najbardziej znany wodospad - Niagara, USA/Kanada
Niagara należy do stosunkowo młodych wodospadów, ponieważ liczy sobie jedynie 12 tysięcy lat - co w odniesieniu do historii naszej planety stanowi zaledwie ułamek. Do utworzenia się tego cudu natury przyczyniło się ostatnie zlodowacenie. Pierwotnie wodospad znajdował się o siedem mil dalej, jednak spadająca woda, wypłukując miękkie skały, spowodowała, że próg wodospadu cofał się coraz bardziej w głąb żłobiąc jednocześnie atrakcyjny widokowo wąwóz. Owe siedem mil kanionu stanowi obecnie niezwykłą turystyczną atrakcję, która przyciąga każdego roku setki tysięcy zwiedzających.
Tropikalny raj - Bora Bora, Polinezja Francuska
Bora Bora leży 250 kilometrów na północny wschód od Tahiti, w odległości 50 minut lotu miejscowymi liniami lotniczymi. To wyspa, na której można zaznać wyjątkowego wyciszenia i spokoju. Legenda głosi, że z morza wyłowił ją sam Bóg. Na 40 km kw. powierzchni pokrytej egzotyczną roślinnością żyje około 8 tys. mieszkańców. W samym centrum wyspy znajdują się dwa szczyty: Pahia i Otemanu - pozostałości po dawno wygasłym wulkanie. Powierzchnię poniżej tych szczytów porasta gęsty las we wszystkich odcieniach zieleni.
Tropikalny raj - Bora Bora, Polinezja Francuska
Wokół wyspy roztacza się turkusowa laguna, którą otacza rafa koralowa. Mówi się, że woda ma tu 43 odcienie błękitu. Dosłownie wszystko na wyspie i wokół niej zapiera dech w piersi - plaże o krystalicznie białym piasku, tropikalna roślinność czy wielobarwna morska fauna. Wakacje na Bora Bora mają chyba tylko jedną wadę - jest to droga przyjemność. Wycieczki w ten rejon kosztują min. 10 tysięcy złotych od osoby za tydzień - cena dotyczy przelotu, noclegów i wyżywienia.
Afrykański raj - Ngorongoro, Tanzania
Krater Ngorongoro to wygasły wulkan w Tanzanii, nieaktywny prawdopodobnie od ponad 20 mln lat. To miejsce stanowi pozycję obowiązkowych dla turystów zwiedzających ten kraj, wprost roi się tu od niespotykanych nigdzie indziej w takim natężeniu zwierząt. Powierzchnię 260 km kw. zamieszkuje ponad 30 tys. osobników najrozmaitszych gatunków. Wśród nich są między innymi: gnu, zebry, antylopy Granta i Thomsona, bawoły, topi, elandy czy też żyrafy i impale. Najbardziej godnymi uwagi mieszkańcami krateru są jednak nosorożce. Ten zagrożony gatunek występujący w kilku odmianach, najczęściej dzielonych na tzw. nosorożce białe (Ceratotherium simum) i czarne (Diceros bicornis). Ngoronogoro - największy na świecie kocioł wulkaniczny - jest jednym z niewielu miejsc, gdzie istnieje dzikie życie całkowicie niezakłócone przez człowieka.
_ Więcej historii na temat prawdziwych cudów natury można odkryć w programie "Cuda Ziemi" emitowanym w listopadzie na antenie Travel Channel. _
Źródło: Travel Channel/udm/if