Trwa ładowanie...

Teneryfa dla każdego. Relaks w słońcu i cuda natury

Kraina wiecznej wiosny, królowa Wysp Szczęśliwych… znana pod wieloma imionami Teneryfa to jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków wakacyjnych kierunków. Ten niewielki skrawek lądu przyciąga słoneczną aurą i rozsądnymi cenami.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Teneryfa dla każdego. Relaks w słońcu i cuda naturyŹródło: Shutterstock.com
duymuzz
duymuzz

Teneryfa to prawdziwy raj dla turystów. Jej południowa część to słońce, leniwy relaks, kolorowe drinki i wieczorne tańce. Jeśli jednak wolimy aktywny wypoczynek, południe może nas rozczarować. Prawdziwe cuda natury kryją bowiem inne części wyspy - chłodniejsza i bardziej deszczowa północ, skalisty, surowy zachód i samo centrum Teneryfy, nad którym góruje wulkan Teide.

Wycieczki z biurem podróży można zarezerwować już od 979 zł (bez wyżywienia) i 1053 zł (ześniadaniami). Lista miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć będąc na największej z Wysp Kanaryjskich jest bardzo długa, ale są takie, których po prostu nie można pominąć.

Klify Los Gigantes

Mierzące nawet 600 m, wyrastające prosto z oceanu, skalne klify Los Gigantes robią wielkie wrażenie - zdecydowanie na miarę ich nazwy. Warto odwiedzić zachodnią część wyspy tylko po to, by zobaczyć ten niezwykły widok. A to tylko początek przygody. Wody oblewające giganty to ulubione miejsce igraszek delfinów.

duymuzz

Pływanie niewielką łódką między tymi pięknymi i ciekawskimi ssakami to jedna z atrakcji regionu. Z tutejszego portu każdego dnia wypływają mniejsze i większe łodzie, oferujące różnej długości rejsy. Poza podziwianiem delfinów, w programie jest też wpłynięcie do wąwozu Masca i kąpiel w tutejszej zatoce. A jeśli będziemy mieli szczęście spotkamy także innych mieszkańców tych wód - wieloryby.

W okolicy gigantów znajdziemy też urocze miejsca na relaks. Tutejsza plaża usytuowana pod samymi klifami to okazja na pływanie w niesamowitej scenerii. Z pewnością do niezapomnianych przeżyć należy też kąpiel w naturalnych wulkanicznych basenach, które bez problemu znajdziemy dzięki dostępnym w biurach turystycznych i hotelach szczegółowych mapkach okolic.

Magda Bukowska
Źródło: Magda Bukowska

Wąwóz Masca

W północno-zachodniej części wyspy, w Parku Krajobrazowym Teno, ukrywa się mała, niepozorna wioska - Masca. Już sama droga do niej to ekstremalne przeżycie. Przejazd wąską, stromą, krętą dróżką, wijącą się po górskich zboczach to jednak dopiero przedsmak tego co nas czeka. W Masce swój początek ma szlak trekingowy, który dociera aż do plaży u podnóża klifów Los Gigantes.

duymuzz

Wędrówka jest trudna, męcząca i niebezpieczna. Zdarzały się tragiczne wypadki. Jeśli nie jesteśmy doświadczonymi traperami, lepiej zrezygnujmy z wyprawy, ale nie wizyty w Masce. Droga do niej, widoki z wejścia do wąwozu, a także okolicznych punków widokowych same w sobie są niesamowitym przeżyciem.

Magda Bukowska
Źródło: Magda Bukowska

Wulkan Teide

Wysoki na przeszło 3700 m wulkan Teide to prawdziwa wizytówka wyspy. Przy ładnej pogodzie majestatyczny stożek możemy podziwiać z najodleglejszych części wyspy. Wizyta na tym malowniczym, najwyższym szczycie Hiszpanii to jedna z największych atrakcji Teneryfy. Na wulkan najłatwiej dostać się kolejką linową, której górna stacja znajduje się niespełna 200 m od szczytu. Z tego miejsca możemy wybrać 3 trasy spacerowe.

duymuzz

Dwa szlaki prowadzą do punktów widokowych, trzeci na sam szczyt. Żeby z niego skorzystać konieczne jest jednak uzyskanie specjalnego pozwolenia. Zgodę wydaje zarząd Parku Narodowego i można o nią wystąpić przez stronę internetową reservasparquesnacionales.es. Pozwolenie jest bezpłatne.

Zimą, gdy na szczycie leży śnieg, albo warunki pogodowe są niesprzyjające, kolejka, a także drogi dojazdowe do wulkanu bywają zamykane. Dlatego najlepiej nie odkładać wyprawy na Teidę na ostatni dzień pobytu.

Wyprawę na wulkan warto połączyć z podziwianiem okolic majestatycznego stożka. U jego podnóży czekają na nas zapierające dech w piersi widoki. Niemal księżycowa sceneria parku momentami może wydać nam się znajoma. Nic dziwnego. "Zagrała" bowiem w wielu filmach m.in. "Gwiezdnych wojnach" czy "Starciu tytanów".

Magda Bukowska
Źródło: Magda Bukowska

Jaskinia Wiatru i Drzewo Smocze

Jadąc na Teneryfę raczej nie planujemy schodzenia pod ziemię. Warto to jednak rozważyć. Na północy wyspy znajduje się bowiem niezwykłe miejsce - Jaskinia Wiatru (Cueva del Viento). To wulkaniczny tunel, który powstał w wyniku erupcji lawy z wulkanu Pico Viejo usytuowanego w pobliżu Pico del Teide. Licząca ok. 17 km Jaskinia Wiatru to najdłuższa jaskinia wulkaniczna w Europie i trzecia na świecie (po jaskiniach na Hawajach), jednak zwiedzający mogą obejrzeć tylko kilkaset metrów tunelu.

duymuzz

W Cueva del Viento nie spotkamy niczego, do czego przywykliśmy w jaskiniach europejskich - stalaktytów, stalagmitów czy skalnych nacieków. W zamian zobaczymy lawowe tarasy i inne formy geomorfologiczne, dowiemy się wszystkiego o lawie i odbędziemy spacer po pięknym sosnowym lesie, pod którym ukrywają się tunele. Wizyta w Jaskini Wiatru to z pewnością jedna z najlepszych okazji, by zajrzeć do wulkanicznego wnętrza wyspy.

Kiedy wyjdziemy już na powierzchnię, warto dla kontrastu zobaczyć inną atrakcję północy wyspy, która znajduje się nieopodal. To niemal 1000-letnia ogromna dracena tzw. Smocze Drzewo, które pyszni się swoimi gigantycznymi rozmiarami w miejscowości Icod do los Vinos.

Bukowska Magda Bukowska
BukowskaŹródło: Magda Bukowska

Góry Anaga

Północno-wschodnia część wyspy to kraina gór Anaga - geologicznie najstarsza część wyspy i z pewnością jedna z najbardziej malowniczych. Na zwiedzenie tej części Teneryfy warto poświęcić kilka dni. Jeśli jednak nie mamy tyle czasu, wybierzmy się chociaż na kilkugodzinną wycieczkę. Ciekawym pomysłem - zwłaszcza dla niedoświadczonych traperów i rodzin z dziećmi, jest odwiedzenie Szlaku Zmysłów (Sendero de Sentidos), na którym znajdziemy liczne wskazówki jak wykorzystać wszystkie zmysły, by najlepiej poznawać tutejszą przyrodę.

duymuzz

Szlak wiedzie od Centrum Informacyjnego Cruz del Carmen poprzez trzeciorzędowy las laurowy do punku widokowego Mirador del Llano de Los Loros (ok 1300 metrów). Pierwsza część trasy - ok.* 300 metrów* - wyłożono drewnianymi chodnikami, dzięki czemu pokonamy je nawet z dziecięcym wózkiem.

Pozostałą część szlaku pokonujemy historycznymi drogami, którymi okoliczni mieszkańcy docierali do leżącej u podnóży gór Anaga, dawnej stolicy Teneryfy - La Laguny. Piękna przyroda, oszałamiająca zieleń i wspaniałe widoki, to wszystko znajdziemy nie tylko na Szlaku Zmysłów, ale na każdej trasie w górach Anaga.

Magda Bukowska
Źródło: Magda Bukowska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobcz też: Wyspy Kanaryjskie - wakacje przez cały rok

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj