Termy w Polsce. Najlepsza opcja na jesienny urlop
Gorąca kąpiel to jeden z najchętniej wybieranych sposobów na relaks po trudnym dniu. Nie ma się co dziwić, że baseny termalne, wypełnione wodą z gorących źródeł cieszą się tak wielką popularnością. Ale czy wiecie, gdzie szukać ich w Polsce?
23.09.2021 12:52
Polska jest trzecim europejskim "zagłębiem" wód termalnych. Ci, którzy wypoczywali na Podhalu i relaksowali się w tamtejszych termach, nie mają co do tego wątpliwości. Takie atrakcje powstały w wielu miejscowościach, stając się kolejnym wabikiem na turystów. Z relaksu w gorących źródłach można korzystać zresztą nie tylko w górach. Są dostępne dla wszystkich, a ich właściwości wykorzystują zarówno uzdrowiska i ośrodki spa, jak i aquaparki.
Gorące źródła popularne od wieków
Dobroczynne właściwości gorących źródeł znane są od starożytności. Wystarczy przypomnieć sobie łaźnie, będące elementem rzymskiej kultury. W późniejszych czasach rozrywka, jaką były kąpiele termalne, została nieco zapomniana – na szczęście znowu wróciły do łask. Wyjazdy "do wód" zyskały największą popularność w XVIII i XIX wieku, gdy kurorty odwiedzały koronowane głowy oraz osoby, które mogły sobie pozwolić na tak luksusowy wypoczynek.
Aby można było mówić, że na danym obszarze znajdują się gorące źródła, wypływająca z nich woda musi mieć przynajmniej 20 st. C. Często jej skład jest wzbogacony licznymi mikro i makroelementami, wpływającymi na zdrowie oraz samopoczucie osób, które zażywają kąpieli w wodach termalnych. Z tego względu właściwości gorących źródeł wykorzystywane są w polskich uzdrowiskach jako element terapii.
Gdzie szukać gorących źródeł w Polsce?
Odpowiedź na pytanie, gdzie znajdują się gorące źródła w Polsce, wydaje się banalna. W końcu na wspomnianym już Podhalu, jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne kompleksy basenów termalnych.
Największą popularnością w regionie cieszą się Termy Chochołowskie. Potwierdza to portal Nocowanie.pl w swoim rankingu atrakcji turystycznych. Atutem jest tam woda termalna bogata w siarkę, magnez, wapń i sód, a oprócz tego także solanka. Jej temperatura w ujęciu wynosi 82 stopnie Celsjusza, ale zanim dostanie się do basenów, jest schładzana do 36 stopni. Aby w pełni wykorzystać właściwości chochołowskich źródeł, można spróbować kąpieli w beczkach wypełnionych surową siarkową wodą mineralną.
Relaks z widokiem na Tatry można znaleźć też w Bukowinie i Białce Tatrzańskiej. Te popularne ośrodki narciarskie przygotowały dla turystów całoroczne baseny termalne, gdzie temperatura wody sięga 38 stopni Celsjusza. Atrakcje kompleksów obejmują też strefę saun oraz rozrywki typowe dla aquaparków. "Świetne miejsce", "superrelaks" - to najczęściej powtarzające się opinie o tych miejscach.
Gorące źródła dostępne są też w Zakopanem. Woda termalna o temperaturze 32 stopni Celsjusza wypełnia zewnętrzny basen zakopiańskiego aquaparku. Korzystanie z niego jest możliwe nawet wtedy, gdy na zewnątrz panuje mróz. Kąpielisko z wodą geotermalną znajduje się też na Polanie Szymoszkowej. Jej temperatura to 30 stopni Celsjusza, a skład wzbogacają wapń, magnez, sód oraz potas. Atrakcja dostępna jest tylko latem, zimą Polanę Szymoszkową opanowują narciarze.
Na liście popularnych podhalańskich term mamy również dwa obiekty w Szaflarach. To Termy Szaflary oraz Gorący Potok – w tych ostatnich dostępne są także baseny z surową wodą siarkową. Temperatura wody sięga tam 40 stopni Celsjusza.
Nie tylko Podhale. Gdzie jeszcze znajdują się baseny termalne?
Baseny termalne to niewątpliwy turystyczny hit Podhala, ale z podobnych atrakcji korzystają też mieszkańcy innych części kraju.
Termy znajdują się między innymi w województwie mazowieckim, w położonym 45 kilometrów od Warszawy Mszczonowie. Czekają baseny wypełnione wodą termalną o wyższej zawartości żelaza – stąd jej charakterystyczna brązowo-zielona barwa – oraz zjeżdżalnie wodne i strefa Wellness, gdzie można skorzystać między innymi z masaży. Termy działają też w łódzkim Uniejowie.
Poza tym kąpiele w wodzie termalnej dostępne są w Jeleniej Górze, gdzie w dzielnicy Cieplice funkcjonuje znane uzdrowisko. Znajdują się tam budynki sanatoryjne oraz Termy Cieplickie, w których wykorzystuje się właściwości tamtejszych gorących źródeł, mających najwyższą w Europie zawartość krzemionki. Wykazują przez to działanie rozgrzewające, a oprócz tego zwiększają mineralizację kości, a nawet zapobiegają próchnicy! Ze względu na silne zmineralizowanie i temperaturę woda termalna jest mieszana ze źródlaną, która później wypełnia kompleks basenów.
Z relaksu w gorących źródłach korzystają poznaniacy. Odkryto je przy okazji budowy sztucznego Jeziora Maltańskiego. Teraz wody termalne wypełniają część niecek basenowych znajdujących się w Termach Maltańskich.