ycipk-qnfev8

Tłok na Evereście. Setki osób czekały w kolejce, aby wejść na "dach świata"

Zdobycie Czomolungmy, czyli najwyższego szczytu naszej planety, jest marzeniem wielu osób. Jednak jest tylko kilka okazji w roku, kiedy można się na niego dostać. A gdy już pozwolą na to warunki pogodowe, na "dachu świata" potrafi zrobić się naprawdę tłoczno…
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mount Everest to ośmiotysięcznik położony w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Tybetu
Mount Everest to ośmiotysięcznik położony w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Tybetu (Shutterstock.com)
ycipk-qnfev8

Nirmal Purja kocha góry i lubi stawiać sobie ambitne wyzwania. Nie dziwi więc, że zdobył jedne z najwyższych szczytów w Himalajach – w tym Annapurna, Dhaulagiri i Kanchenjunga. Natomiast 22 maja w ciągu 10 godzin udało mu się wejść na Lhotse i położony kilka kilometrów dalej Mount Everest, znany także pod nazwą Czomolungma. To znajdujący się na wysokości 8848 m n.p.m., na granicy Nepalu i Tybetu, najwyższy szczyt świata.

Wydawałoby się, że tylko garstce osób udaje się wejść rocznie na ten potężny masyw, jednak zdjęcie udostępnione przez Nirmala na Facebooku pokazuje coś zgoła innego. "O 15:45 zdobyłem Everest, a w kolejsce na szczyt czekało 320 osób". Część ludzi uważa, że zdjęcie udostępnione przez mężczyznę jest fotomontażem, a jako argument podaje to, że na górę wchodzi rocznie mniej niż 1000 osób.

ycipk-qnfev8
Facebook.com
Podziel się

Jednak profesjonalni wspinacze przekonują, że fotografia jest prawdziwa. Wyjaśniają, że tłok był spowodowany tym, iż wiele osób chciało w tym samym czasie skorzystać z tzw. okna pogodowego, czyli momentu, kiedy są dobre warunki atmosferyczne i stosunkowo wysokie temperatury. Przypominają także, że Czomolungmy nie można zdobywać przez zdecydowaną większość dni w roku.

Mount Everest nie jest najwyższym szczytem?

Mount Everest jest oczywiście najwyżej położonym punktem na ziemi względem poziomu morza i oficjalnie najwyższym szczytem świata. Jednak gdyby przyjrzeć się bliżej kilku faktom, okazuje się, że sytuacja nieco się komplikuje. Wszystko zależy od sposobu liczenia. Więcej dowiecie się z poniższego wideo.

ycipk-qnfev8

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Turystyka
ycipk-qnfev8
ycipk-qnfev8
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-qnfev8