Trwa ładowanie...
ycipk-4fswsb

To chłopiec! W helskim fokarium na świat przyszedł pierwszy w tym roku maluch

27 lutego br. o godzinie 5.22 Unda Marina urodziła młode. Foczy noworodek ma się bardzo dobrze, waży 15,8 kg, mierzy 117 cm długości. Otrzymał imię Posejdon.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To chłopiec! W helskim fokarium na świat przyszedł pierwszy w tym roku maluch
(facebook.com, Fot: Fokarium)
ycipk-4fswsb

Unda Marina to najbardziej doświadczona mama w naszym stadku. Dobrze sobie radzi z porodami, przebiegają zazwyczaj bez problemów. Tym razem również tak było. Poród trwał zaledwie kilka minut – mówi WP Iwona Pawliczka, kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry. Przebieg porodu można obejrzeć na poniższym filmie:

– Samczyk urodził się zdrowy, dzielny i silny, dlatego nazwaliśmy go Posejdon – opowiada Pawliczka. Chłopiec waży 15,8 kg, mierzy 117 cm długości i na razie cały czas przebywa z mamą. – Leżą razem, Unda karmi małe, w spokoju oddaje się macierzyństwu – mówi kierownik helskiej placówki.
Szczęśliwa mama, Unda Marina (jej imię oznacza morską falę) to Szwedka, obecnie najstarsza i największa samica w helskim Fokarium. Jest posiadaczką pięknego futra o szarym wierzchu i jasnym spodzie z dużymi, ciemnymi plamami. W tym roku urodziła jako pierwsza, ale ciężarne są wszystkie samice w stacji, co oznacza, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, na świat przyjdą jeszcze 3 focze maluchy. – Na razie nie wygląda, jakby przyszłe matki szykowały się do porodów. Zazwyczaj dają jakieś znaki, przymierzają się do swoich porodówek, sprawdzają, czy miejsce jest bezpieczne. Ale tak jak w przypadku Undy, mogą nas zaskoczyć – śmieje się Pawilczka.

ycipk-4fswsb
Facebook.com/Fokarium
Podziel się

Fokarium poinformowało ostatnio, że w tym roku z przyczyn technicznych nie będzie mogło prowadzić transmisji na żywo z porodówek. Pracownicy placówki obiecują, że będą zamieszczać jak najwięcej informacji, zdjęć i filmów z samych porodów, a później z pierwszych tygodni życia szczeniaków. Bezpośredniego obrazu póki co nie będzie. „Tysiące fanów fokarium czekało na najlepszą transmisję roku, a tu takie rozczarowanie.... Kochane fokarium nie da się nic zrobić?” – komentują zawiedzeni internauci na profilu facebookowym stacji. – Czekamy na formalne decyzje w sprawie umowy o streamingu, który do tej pory mieliśmy w ramach porozumień barterowych – informuje kierownik placówki. Nie traćmy więc nadziei, może jeszcze nie wszystko stracone.

Facebook.com/Fokarium
Podziel się

Fokarium, które wspomaga odtworzenie i ochronę fok szarych w rejonie południowego Bałtyku, jest częścią Stacji Morskiej im.Profesora Krzysztofa Skóry należącej do Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Placówka istnieje od 1999r., choć działalność na rzecz badań i ochrony fok podjęto znacznie wcześniej: zaczęło się od udanej próby wyleczenia rannego Balbina w 1992 r. Od tego dnia ośrodek prowadzi badania nad fokami, leczy i rehabilituje zwierzęta, które potrzebują pomocy, a uzyskany z hodowli przychówek wypuszcza na wolność.

ycipk-4fswsb

Helskie fokarium czynne jest codziennie, aktualnie do zwiedzania udostępnione jest od godz. 9.30 do 16.00 (w lecie niemal do zachodu słońca).

Polub WP Turystyka
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4fswsb

ycipk-4fswsb
ycipk-4fswsb