Trwa ładowanie...

To chłopiec! W helskim fokarium na świat przyszedł pierwszy w tym roku maluch

27 lutego br. o godzinie 5.22 Unda Marina urodziła młode. Foczy noworodek ma się bardzo dobrze, waży 15,8 kg, mierzy 117 cm długości. Otrzymał imię Posejdon.

To chłopiec! W helskim fokarium na świat przyszedł pierwszy w tym roku maluchŹródło: facebook.com, fot: Fokarium
d1h6flr
d1h6flr

Unda Marina to najbardziej doświadczona mama w naszym stadku. Dobrze sobie radzi z porodami, przebiegają zazwyczaj bez problemów. Tym razem również tak było. Poród trwał zaledwie kilka minut – mówi WP Iwona Pawliczka, kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry. Przebieg porodu można obejrzeć na poniższym filmie:

– Samczyk urodził się zdrowy, dzielny i silny, dlatego nazwaliśmy go Posejdon – opowiada Pawliczka. Chłopiec waży 15,8 kg, mierzy 117 cm długości i na razie cały czas przebywa z mamą. – Leżą razem, Unda karmi małe, w spokoju oddaje się macierzyństwu – mówi kierownik helskiej placówki.
Szczęśliwa mama, Unda Marina (jej imię oznacza morską falę) to Szwedka, obecnie najstarsza i największa samica w helskim Fokarium. Jest posiadaczką pięknego futra o szarym wierzchu i jasnym spodzie z dużymi, ciemnymi plamami. W tym roku urodziła jako pierwsza, ale ciężarne są wszystkie samice w stacji, co oznacza, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, na świat przyjdą jeszcze 3 focze maluchy. – Na razie nie wygląda, jakby przyszłe matki szykowały się do porodów. Zazwyczaj dają jakieś znaki, przymierzają się do swoich porodówek, sprawdzają, czy miejsce jest bezpieczne. Ale tak jak w przypadku Undy, mogą nas zaskoczyć – śmieje się Pawilczka.

Facebook.com/Fokarium
Źródło: Facebook.com/Fokarium, fot: Fokarium

Fokarium poinformowało ostatnio, że w tym roku z przyczyn technicznych nie będzie mogło prowadzić transmisji na żywo z porodówek. Pracownicy placówki obiecują, że będą zamieszczać jak najwięcej informacji, zdjęć i filmów z samych porodów, a później z pierwszych tygodni życia szczeniaków. Bezpośredniego obrazu póki co nie będzie. „Tysiące fanów fokarium czekało na najlepszą transmisję roku, a tu takie rozczarowanie.... Kochane fokarium nie da się nic zrobić?” – komentują zawiedzeni internauci na profilu facebookowym stacji. – Czekamy na formalne decyzje w sprawie umowy o streamingu, który do tej pory mieliśmy w ramach porozumień barterowych – informuje kierownik placówki. Nie traćmy więc nadziei, może jeszcze nie wszystko stracone.

Facebook.com/Fokarium
Źródło: Facebook.com/Fokarium, fot: Fokarium

Fokarium, które wspomaga odtworzenie i ochronę fok szarych w rejonie południowego Bałtyku, jest częścią Stacji Morskiej im.Profesora Krzysztofa Skóry należącej do Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Placówka istnieje od 1999r., choć działalność na rzecz badań i ochrony fok podjęto znacznie wcześniej: zaczęło się od udanej próby wyleczenia rannego Balbina w 1992 r. Od tego dnia ośrodek prowadzi badania nad fokami, leczy i rehabilituje zwierzęta, które potrzebują pomocy, a uzyskany z hodowli przychówek wypuszcza na wolność.

Helskie fokarium czynne jest codziennie, aktualnie do zwiedzania udostępnione jest od godz. 9.30 do 16.00 (w lecie niemal do zachodu słońca).

d1h6flr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h6flr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj