Trwa ładowanie...
ycipk-15paqd

To się nazywa prawdziwe odludzie. Chętnych do mieszkania na "końcu świata" nie brakuje

Trudno tam dotrzeć, a jednak ktoś mieszka w tych odizolowanych od świata miejscach. Trudno znaleźć bardziej odosobnione terytoria w Europie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na Elliđaey wypasa się sezonowo owce
Na Elliđaey wypasa się sezonowo owce (Instagram.com)
ycipk-15paqd

Archipelag Vestmannaeyjar znajduje się na Oceanie Atlantyckim, 9 km od brzegów Islandii. W jego skład wchodzi 14 wysp, które w większości mają pochodzenie wulkaniczne. Do najbardziej zachwycających należy trzecia pod względem wielkości - Elliđaey. Choć nie jest zamieszkana, sezonowo wypasa się tu owce. W 1953 roku powstał na niej dom myśliwski, który do dziś może poszczycić się jedną z najbardziej zachwycających lokalizacji na świecie.

Niesamowicie położony budynek znajdziemy także w północno-zachodniej Francji. Wizytówką miejscowości Plougrescant w Bretanii jest Castel Meur - dom pomiędzy dwiema skałami. Został zbudowany w 1861 roku i stoi tyłem do morza. Zamieszkują go do dziś spadkobiercy pierwszego właściciela.

ycipk-15paqd

Z kolei w Grecji można podziwiać klasztory wybudowane na pionowych skałach w kształcie maczug i szpikulców. Meteory, które powstały w XIII wieku, wznoszą się na wysokość nawet 540 m n.p.m. Do wielu z nich mnisi dostają się w koszach wciąganych na linach. Część budynków jest osiągalna dla turystów - szczyt zdobywa się wchodząc po stromych schodach.

ycipk-15paqd

Także w Grecji, naprzeciwko plaży Kefalos, leżącej na południowym wybrzeżu wyspy Kos, można zobaczyć niewielką wyspę Kastri. Skalisty skrawek lądu porośnięty jest skąpo roślinnością. W jej najwyższym punkcie znajdują się ruiny twierdzy, która niegdyś chroniła Kos przed atakiem piratów. W drugiej części wysepki można zobaczyć świątynię pod wezwaniem św. Mikołaja, patrona marynarzy, rybaków i żeglarzy.

W naszym zestawieniu nie może także zabraknąć greckiej wyspy Skopelos, którą z pewnością rozpoznają wszyscy fani musicalu "Mamma Mia" z Meryl Streep i Pierce'em Brosnanem. To właśnie tutejsza kapliczka Agios Ioannis, do której wiedzie 200 stopni, służyła za tło dla finałowej sceny filmu. Ścieżka do świątyni prowadzi wzdłuż skalistego klifu, który opada stromo do morza.

ycipk-15paqd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Niedoceniany zakątek Europy

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-15paqd

ycipk-15paqd
ycipk-15paqd