Trasa spacerowa. Rycerka Dolna – Rycerka Dolna
Długa i wymagająca trasa spacerowa z licznymi podejściami i zjazdami. Pozwala poznać wybitne grzbiety odchodzące od głównego granicznego grzbietu – można ją swobodnie łączyć z trasą 18. Dostarcza dalekich panoram "worka raczańskiego" oraz okolicznych pasm. Miejscami trudna orientacyjnie, zwłaszcza przy słabszej widoczności. Trasa trudna – zalecana narciarzom tourowym.
*Rycerka Dolna (7 h 30 min)
– Praszywka Wielka 1 h 45 (6 h 30 min) – Bendoszka Wielka 2 h 45 (5 h 30 min) – Przegibek 3 h (5 h) – Rycerzowa 4 h 30 min (3 h 30 min) – Młada Hora 5 h 15 min (2 h 30 min) – Rycerka Dolna 7 h (dugość trasy: 21 km, suma podejść: 1190 m - z powrotem: 1240 m) *
Wycieczkę zaczynamy na przystanku autobusowym w centrum Rycerki Dolnej, w miejscu wylotu doliny potoku Rycerki. Odnajdujemy czarny szlak i ruszamy na południe drogą (może być posypana). Po ok. 500 m marszu skręcamy w prawo (przy cieńszej pokrywie śniegowej dopiero tu zapinamy narty), przekraczamy mostek i pomiędzy zabudowaniami wychodzimy na odkryty stok. Trzymając się płytkiej dolinki, podchodzimy łagodnie do krawędzi lasu, przed wyraźnym spiętrzeniem stoku. Przypinamy foki i wybieramy drogę skręcającą w lewo, zaczynając długie i mozolne podejście lasem stokami Praszywki.
Po kilkuset metrach wychodzimy na polanki. Pilnujemy znaków, które odchodzą w prawo pod górę. Podejście znów staje się bardziej strome – przez las zakręcamy w prawo i wychodzimy na grzbiet, który w lewo znacznie łagodniej, wyprowadza aż na sam szczyt Praszywki Wielkiej (1043 m n.p.m.) – bardzo urokliwe miejsce. Na szczycie skręcamy w lewo i prosto na południe zaczynamy zjazd na przełęcz Przysłop Potócki (840 m n.p.m.). Momentami bardzo stromo łąkami pomiędzy lasem (niczym na nartostradzie!), z widokiem na Wielką Raczę, docieramy do przełęczy, na której stoi kilka szop i rozwalających się szałasów. Dalej łagodnie podchodzimy do krawędzi lasu i wyraźną drogą wychodzimy na grzbiet, po czym bardzo stromo przez las, pod koniec przebijając się przez uciążliwe chaszcze, wkraczamy na słoneczną halę. Halą podążamy teraz pod górę, intuicyjnie wybierając drogę pomiędzy kępami świerkowych młodników, wychodzimy na szczyt Bendoszki Wielkiej (1144 m n.p.m.) z kapitalnym widokiem.
Ze szczytu wygodną przecinką w lesie zjeżdżamy do przytulnego schroniska na Przegibku. Dalej ruszamy na południe, pomiędzy domostwami, i w lekkim podejściu osiągamy węzeł szlaków pod lasem. Tu skręcamy w lewo i trawersując przez bukowy las, dochodzimy do przecinki granicznej. Nią podążamy w lewo, na wschód, przez kilka wyraźnych, ale nietrudnych garbów, i wykonujemy dwa ostre zakręty razem z granicą, po czym rozpoczyna się początkowo łagodne, później bardzo strome i uciążliwe podejście na szczyt Rycerzowej. Osiągamy szczyt Rycerzowej (1226 m n.p.m.), po czym odbijając w lewo od granicy, przedzieramy się przez młody las i znienacka wychodzimy na piękną halę z widokiem na odległe Tatry. Stąd w lewo, w kierunku północnym, we wspaniałej górskiej scenerii mkniemy do schroniska PTTK na Rycerzowej, położonego poniżej przełęczy, na wschodnich stokach.
Dalej szlakiem czerwonym osiągamy widokowy wierzchołek Małej Rycerzowej (1207 m n.p.m.) – wybitny punkt widokowy, i rozpoczynamy długi zjazd lasem do przysiółka Młada Hora, gdzie znajduje się schronisko PTT „Chyż u Bacy”. Spod schroniska wychodzimy trawersem pod górę, później prawie płaskim terenem docieramy do grzbietu. Teraz wyraźną drogą, przez drugorzędne wzniesienia, maszerujemy ponad 3 km. Przed wyraźnym spiętrzeniem Urówki (823 m n.p.m.) odbijamy w lewo, na płaską drogę, która wyprowadza nas na boczny grzbiecik Hutyrowa (753 m n.p.m.) z masztem przekaźnikowym. Zaczynamy zjazd otwartym terenem ku widocznym w dole zabudowaniom Rycerki i Rajczy. Dojeżdżamy do szosy w pobliżu mostku i odpinamy narty. Stąd idąc w lewo, za znakami czerwonymi dotrzemy do przystanku kolejowego w Rycerce Dolnej.
_ Źródło: Bezdroża _