Trwa ładowanie...
d199fyb

Trasy rowerowe w Polsce. Najpiękniejsze szlaki dla miłośników dwóch kółek

Z roku na rok przybywa w Polsce pięknych tras i szlaków rowerowych - zarówno dla wymagających kolarzy, jak i rodzin z dziećmi czy amatorów, którzy dopiero zaczynają swoją rowerową przygodę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wycieczki rowerowe to idealny pomysł na relaks
Wycieczki rowerowe to idealny pomysł na relaks (Getty Images, Krzysztof Raducha , EyeEm)
d199fyb

Choć obecnie obowiązują nas pewne ograniczenia, ruch na świeżym powietrzu nie jest zabroniony. Przeciwnie, lekarze i epidemiolodzy namawiają, by wsiąść na rower i, zachowując bezpieczny dystans, jak najczęściej czerpać korzyści z jazdy na dwóch kółkach.

Jazda na bicyklu to nie tylko sposób na bezpieczne przemieszczanie, zachowanie zdrowia czy wypracowanie pięknej figury, ale też najlepszy sposób na odkrywanie wspaniałych zakątków naszego kraju. A jest w czym wybierać.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo

d199fyb

Najdłuższa trasa rowerowa w Polsce Green Velo, liczy ponad 2000 km i wiedzie przez pięć województw na wschodzie kraju: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Liczba magicznych zakątków, cudów natury, zabytków i ciekawych miejsc leżących wzdłuż szlaku sprawia, że na przejechanie całego i odwiedzenie wszystkich wartych tego miejsc, potrzeba by tygodni, a nawet miesięcy.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wsiąść na rower w dowolnym miejscu trasy i zrobić sobie krótsze - kilkudniowe czy kilkugodzinne - wycieczki.

Zobacz też: Wakacje to stan umysłu

Miłośnicy przyrody z pewnością zachwycą się odcinkami wiodącymi przez Biebrzański Park Narodowy, Puszczę Białowieską czy magiczne Roztocze. Malownicze, sielskie krajobrazy i atrakcje przyrodnicze - jak np. bociania wieś - spotkamy na każdym niemal kilometrze tej niezwykłej trasy.

  Getty Images, Michal Majchrzak , EyeEm

Na szlaku nie brakuje też miejsc o niezwykłej, bogatej historii. Zamki w Lidzbarku Warmińskim, Łańcucie czy Ujeździe, katedra we Fromborku, żydowskie miasteczka Tykocin i Leżajsk, stare kościoły i sanktuaria różnych wyznań, to tylko kilka przykładów. Wybierając się na wycieczkę w południowej części szlaku warto też zajrzeć do pięknego Sandomierza, a przejeżdżając przez rynek wypatrywać jednego z najpopularniejszych cyklistów-amatorów w kraju, sławnego Ojca Mateusza.

d199fyb

Szlak Nadmorski R-10

Euro Velo 10, czyli Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10 to wymarzona trasa dla tych, którzy najlepiej wypoczywają nad morzem. Cały szlak, przebiegający przez wszystkie nadbałtyckie kraje ma blisko 8000 km długości, a jego polski odcinek - blisko 600 km. Idealna trasa zarówno na kilkudniową wyprawę, jak i na jednodniowy wypad.

Między Świnoujściem, a Gronowem na cyklistów czeka wiele miejsc wartych odkrycia - rybackie wsie, letnie kurorty, historyczne miasta i oczywiście szlak latarni morskich. Nie zabraknie też pięknych nadmorskich krajobrazów, rezerwatów przyrody i okazji do zbierania bursztynów. Bez względu na to, którą część szlaku zechcemy przejechać, z pewnością widoki nas nie rozczarują.

Coś dla górali

Miłośnicy ekstremalnego rowerowania na pewno znajdą coś dla siebie w polskich górach. Liczba szlaków i tras na południu kraju jest już bardzo duża i stale rośnie. Za najpiękniejszy szlak nie tylko w tej części kraju, ale w całej Polsce uchodzi Velo Dunajec. Droga rowerowa zaczyna się w Zakopanem, a kończy pod Tarnowem. Po drodze same cuda. Groce, Jezioro Czorsztyńskie, malowniczy Pieniński Przełom Dunajca. Niezapomniane widoki, cisza, spokój i spore wyzwanie fizyczne.

  Getty Images

Kolejny słynący z niezwykłej urody górski szlak to polsko-słowacka trasa rowerowa wyznaczona wokół Tatr. Ścieżka dla rowerów startuje z Nowego Targu i wiedzie po nieczynnej linii kolejowej - od jednej starej stacji do drugiej. A dalej… Dalej jest już tylko prawdziwy rowerowy, tatrzański raj.

d199fyb

Rowerem przez Wielkopolskę

Dla miłośników historii i tych, którzy chcą się zachwycać pięknem polskiej przyrody - Wielkopolska ma w swojej ofercie coś ciekawego dla każdego cyklisty.

Piastowski Trakt Rowerowy to szlak, który pozwala odbyć podróż w czasie do okresu początków polskiej państwowości. Na trasie m.in Poznań, Gniezno, czy Biskupin. Wybór tego szlaku to świetne połączenie rowerowego maja i lekcji historii w terenie.

d199fyb

Jeśli jednak szukamy ciszy, spokoju i pięknych widoków, lepiej wybierzmy Szlak Stu Jezior. Nazwa najlepiej oddaje atrakcje jakie czekają tu na rowerzystów. Nie zabraknie też okazji by zejść z siodełka i zachwycić się pięknymi pałacami i kościołami napotykanymi po drodze.

  Getty Images, Michal Majchrzak , EyeEm

Północ - północny-zachód

Zdaniem wielu kolaży najlepsze szlaki rowerowe znajdziemy na Pomorzu Zachodnim. Doskonałym przykładem jest Blue Velo - piękna trasa biegnąca od Morza Bałtyckiego, wzdłuż Odry, do granicy z Niemcami. Jeżeli znajdziecie się w tej okolicy, koniecznie zajrzyjcie do Gryfina z tajemniczym krzywym lasem i odkryjcie piękno Zalewu Szczecińskiego.

d199fyb

A jeśli wasza droga wiedzie bardziej na wschód, aż do sąsiadujących województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, nie przegapcie okazji, by przemierzyć rowerem jedną z najwspanialszych tras rowerowych w regionie - przecinającą piękne Bory Tucholskie, Kaszubską Marszrutę.

Wijąca się przez sosnowe lasy droga dla cyklistów pozwala odkryć nowy wymiar rowerowego relaksu. A gdy ktoś nasyci się wszechobecną zielenią i zapragnie dodatkowych atrakcji, koniecznie powinien zjeść lody na pięknym rynku w Chojnicach, zajrzeć do naprawdę niezwykłej galerii sztuki ludowej Józefa Chełmońskiego w Brusach i zatrzymać się na wspaniałego pstrąga lub smakołyki z dziczyzny w pięknej wiosce Czernica z zabytkowym młynem. Tu także możemy zrobić sobie przerwę w pedałowaniu, wypożyczyć kajak, albo rower wodny i przekonać się jak pięknie te tereny wyglądają z perspektywy Brdy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d199fyb

Podziel się opinią

Share

d199fyb

d199fyb