Trwa ładowanie...

Trójmiejskie plaże toną w śmieciach. Turyści zostawiają na nich kilkaset ton odpadów rocznie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku rozpoczął kampanię ekoTurysta. Jej celem jest zwrócenie uwagi na porzucone przez mieszkańców i turystów odpady na nadmorskich plażach, kąpieliskach i w lasach.

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
Śmieci na plażach to ogromny problemŚmieci na plażach to ogromny problemŹródło: Adobe Stock, fot: Photographer: Maciej Bledowski
d1um8gd
d1um8gd

Z danych WFOŚiGW wynika, że trójmiejskie kąpieliska są jednymi z najbardziej obleganych w Polsce. Niestety popularność na swoją cenę - każdego roku z tych plaż zbieranych jest kilkaset ton odpadów. Koszt sprzątania sięga kilku milionów złotych.

Wyższe kare za zatruwanie środowiska

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba powiedział podczas konferencji prasowej w Gdańsku, że do sejmu trafił projekt zakładający nowelizację kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za przestępstwa i wykroczenia dotyczące zatruwania środowiska.

Prezes WFOŚiGW Szymon Gajda dodał, że jego zdaniem w społeczeństwie rośnie świadomość ekologiczna. - Karanie za śmiecenie jest prerogatywą państwa, ale to jest pewnego typu ostateczność. Marzymy o tym, żeby bez nakładania kar każdy był świadomy, aby zabrać śmieci - dodał.

Ministerstwo klimatu i środowiska już rok temu rozpoczęło akcję "Nie śmiecę, wybieram czystą plażę".

- O tym się nie mówi, ale konsekwentnie zajmujemy się karaniem tych, którzy łamią prawo. Rok temu zapowiedzieliśmy nowelizację kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego; największa nowelizacja od lat 90. w tej chwili jest już w parlamencie - powiedział Ozdoba i dodał, że w czwartek 7 lipca odbędzie się pierwsze czytanie projektu dotyczącego przestępstw środowiskowych. W projekcie będzie mowa o zaostrzeniu kar pozbawienia wolności oraz finansowych dla osób zatruwających środowisko, które mają sięgać nawet 10 mln zł. Podwyższeniu mają też ulec kary za wykroczenia związane z zanieczyszczaniem przyrody.

Jacek Ozdoba podczas wizyty w Gdańsku pap
Jacek Ozdoba podczas wizyty w GdańskuŹródło: pap, fot: Adam Warżawa

Zgłoś porzucone odpady

Główny Inspektor Ochrony Środowiska Michał Mistrzak podkreślił, że czystość bałtyckich plaż, parków i lasów to priorytet.

d1um8gd

Przypomniał też, że na stronach internetowych GIOŚ można anonimowo wypełniać formularze o zgłoszeniu interwencji ws. porzuconych odpadów. Są one przekazywane odpowiednim służbom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

"Halo Polacy". Różnice kulturowe mogą zaskakiwać. "Wietnamczycy traktują picie alkoholu jak konkurencję"

d1um8gd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1um8gd