Trwa ładowanie...

Trójmiejskie plaże toną w śmieciach. Turyści zostawiają na nich kilkaset ton odpadów rocznie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku rozpoczął kampanię ekoTurysta. Jej celem jest zwrócenie uwagi na porzucone przez mieszkańców i turystów odpady na nadmorskich plażach, kąpieliskach i w lasach.

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
Śmieci na plażach to ogromny problemŚmieci na plażach to ogromny problemŹródło: Adobe Stock, fot: Photographer: Maciej Bledowski
dhndyc3

Z danych WFOŚiGW wynika, że trójmiejskie kąpieliska są jednymi z najbardziej obleganych w Polsce. Niestety popularność na swoją cenę - każdego roku z tych plaż zbieranych jest kilkaset ton odpadów. Koszt sprzątania sięga kilku milionów złotych.

Wyższe kare za zatruwanie środowiska

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba powiedział podczas konferencji prasowej w Gdańsku, że do sejmu trafił projekt zakładający nowelizację kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za przestępstwa i wykroczenia dotyczące zatruwania środowiska.

Prezes WFOŚiGW Szymon Gajda dodał, że jego zdaniem w społeczeństwie rośnie świadomość ekologiczna. - Karanie za śmiecenie jest prerogatywą państwa, ale to jest pewnego typu ostateczność. Marzymy o tym, żeby bez nakładania kar każdy był świadomy, aby zabrać śmieci - dodał.

Ministerstwo klimatu i środowiska już rok temu rozpoczęło akcję "Nie śmiecę, wybieram czystą plażę".

- O tym się nie mówi, ale konsekwentnie zajmujemy się karaniem tych, którzy łamią prawo. Rok temu zapowiedzieliśmy nowelizację kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego; największa nowelizacja od lat 90. w tej chwili jest już w parlamencie - powiedział Ozdoba i dodał, że w czwartek 7 lipca odbędzie się pierwsze czytanie projektu dotyczącego przestępstw środowiskowych. W projekcie będzie mowa o zaostrzeniu kar pozbawienia wolności oraz finansowych dla osób zatruwających środowisko, które mają sięgać nawet 10 mln zł. Podwyższeniu mają też ulec kary za wykroczenia związane z zanieczyszczaniem przyrody.

Jacek Ozdoba podczas wizyty w Gdańsku pap
Jacek Ozdoba podczas wizyty w GdańskuŹródło: pap, fot: Adam Warżawa

Zgłoś porzucone odpady

Główny Inspektor Ochrony Środowiska Michał Mistrzak podkreślił, że czystość bałtyckich plaż, parków i lasów to priorytet.

dhndyc3

Przypomniał też, że na stronach internetowych GIOŚ można anonimowo wypełniać formularze o zgłoszeniu interwencji ws. porzuconych odpadów. Są one przekazywane odpowiednim służbom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Śmieciowe tsunami niszczy plażę w Hondurasie

dhndyc3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhndyc3